vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Proč nejsem křesťanem a jiné eseje Proč nejsem křesťanem a jiné eseje Bertrand Russell

Ačkoliv argumentace a celkový přehled Russella nedosahuje té úžasné úrovně knih Dawkinse nebo Sagana, pořád mají co nabídnout.
Russell připomíná "hříchy" církví, některé znáte, některé nejspíš ne, ale i ty, co už znáte neškodí si připomenout.
Lid totiž rád zapomíná, proto je třeba připomínat i to zjevné.

Název knihy je mírně zavádějící, text se neopírá pouze do křesťanství, ale do náboženství všeobecně, bez ohledu na vyznání. Což je v pořádku, všechna náboženství jsou stejně nesmyslná. Kromě druidství, protože jsem druid :)

Z pohledu dnešního člověka jsou některé pasáže poněkud zastaralé, ale je třeba brát v potaz rok vzniku a tak je brát v kontextu té doby.
Například co se výchovy dětí týče.

Co bych knize vytknul, je přílišné zaměření na rozbor morálky a (oproti zmíněnému Dawkinsovi nebo Saganovi) slabší argumentace kritiky náboženství a církví.

Za mě to je velmi jednoduché. Morálka musí vycházet z empatie, nikoliv ze strachu z trestu nebo z touhy po odměně, které náboženství nabízí (ale až po smrti, protože to nic nestojí a těžko si někdo přijde stežovat..)

Ačkoliv kniha nepatří mezi nejlepší v žánru, pořád stojí za pozornost a může nabídnout mnoho materiálu k úvaze. Knih propagující analytické / kritické myšlení není nikdy dost.

25.06.2024 4 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Zatím nedočteno, ale natolik mě pobavila narážka na pýchu a předsudek a Pratchettovo řešení problémů té doby, že to stojí za samostatnou zmínku.

24.06.2024 3 z 5

Traktát o třech podvodnících Traktát o třech podvodnících Georges Minois

Vynikající! I když je tato kniha o knize a samotné původní knihy je tu jen pomálu, stojí za to.
Historie nám ukazuje, že někteří lidé byli smíření se svou smrtí "bez pokračování" už před čtyřmi tisíci let (Epos o Gilgamešovi) a otevřená kritika toxicity církví před cca sedmi sty lety (Traktát o třech podvodnících) byla taky možná, byť se autoři v zájmu vlastní hořlavosti k dílu nepřiznali.
Není to tedy tak, že díky nedostatku vzdělání a informací všeobecně, byla minulost pouze náboženská. Ve všech dobách byli i lidé inteligentní, se smyslem pro logiku a selský rozum.

Pokud někdo holduje angličtině a má zájem nahlédnout do originálu, link je v komentáři pod recenzí.

13.06.2024 5 z 5

Fantastický pan Lišák Fantastický pan Lišák Roald Dahl

Znám film, viděl jsem ho mnohokrát a ještě jistě mnohokrát shlédnu. Je úžasný. Knižní předlohu jsem zkoušel číst v angličtině, ale přece jen jsem si četbu neužíval, proto jsem ji odložil. Jsem rád, že konečně vyšla v češtině, velmi rád si ji přečtu.

25.04.2024

Šerif okresu Comanche Šerif okresu Comanche Edgar Rice Burroughs

Docela mě překvapilo, že i dnes vychází (občas) knihy s tématikou kovbojů a rančerů první poloviny minulého století. Sice je to řízlé detektivkou, ale přesto. Dnes bych čekal kovboje tak maximálně v románech pro ženy aka červená knihovna.

25.04.2024

Dianetika: Původní teze Dianetika: Původní teze L. Ron Hubbard

Sci-fi autor pokládá základy své církve (sekty), která asi sedmdesát let manipuluje, ovládá, vydírá, unáší a prý i zabíjí lidí se dvěma prostými cíli, moc a peníze. Její členové s vymytými mozky se infiltrují do vlád celého světa s cílem ovládat a manipulovat. Zmíněné průzkumy a skvěle vypadající čísla jsou kompletně smyšlený blábol s jediným cílem, "působit" jako věděcky podložená teze, ale to je vše. Když pěkně vyleštíte mosaz, taky bude působit jako zlato a někteří ji budou prodávat jako zlato, ale pořád to bude mosaz. Úplně stejně napsal Hubbard snůšku blábolů, které vydává za vědu, dokonce prodával jako vědu, ale pořád je to smyšlená sci-fi.

06.04.2024 odpad!

Dianetika: Vývoj vědy Dianetika: Vývoj vědy L. Ron Hubbard

Z výrazné většiny snůška manipulativních pseudovědeckých blábolů se lživými průzkumy a z prstu vycucanými čísly od sci-fi autora, který pak podle své vlastní sci-fi knihy založil zločineckou organizaci s názvem scientologická církev. Není lehké od sebe odlišit skutečná fakta, od těch Hubbardem "upravených" nebo Hubbardem kompletně vytvořených a naivní jedinci to vezmou celé jako vědu, což fakt není.

06.04.2024 odpad!

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Nedočteno, tedy nehodnotím a odkládám na neurčito. City postapo je sveřepý žánr a není snadné vymyslet slušný námět a udržet čtivost. Dle mého názoru se to ani zde, minimálně ze začátku knihy, nepovedlo. Pokud se to rozjíždí později, tak daleko jsem se číst nedonutil.
Ve všech knihách z tohoto žánru ale vládne nějaký druh totality, společnost je rozdělená na třídy nebo kasty, ať už společenskou doktrínou nebo zdí.. A utlačovaní občané/poddaní touží po svobodě.
Město v oblacích zřejmě není jiné, proto ta ztráta zájmu.
Nicméně se ke knize možná ještě vrátím. Možná.

09.01.2024

Láska - cesta ke zdraví i k Bohu Láska - cesta ke zdraví i k Bohu Miroslav Hrabica

Z převážné většiny poněkud zavádějící smyšlenky autora bez skutečné odbornosti na to, aby mohl komukoliv jakkoliv radit.
Doufám, že není nikdo tak málo chytrý, aby podle této, nebo jiných knih tohoto autora, cokoliv dělal nebo měnil. Kvalitou obsahu a sdělení se tato "kniha" nijak neliší od chyby tisku s názvem Strážná věž, ale o co je nebezpečnější, je to, že se tváří jako seberozvojová literatura a někdo by ty rádoby návody mohl vzít vážně.

27.12.2023 odpad!

Prvky, vitaminy a byliny trochu jinak Prvky, vitaminy a byliny trochu jinak Miroslav Hrabica

Nijak nepodložené názory autora bez špetky vědeckého zázemí.
Jak si vůbec autor, který nemá žádné odpovídající vzdělání nebo odbornost, může vůbec dovolit psát takové knihy??
Řadím do skupiny ezoblábolů a astrologie a nebezpečných pseudověd.

27.12.2023 odpad!

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Humor tak černý, že by mohl krást kola a vynikající hra s jazykem, tak bych definoval první dojmy z knihy. Některá slovní spojení jako by žila vlastním životem a ani příběh nezaostává, spád a čtivost bych zařadil spíše někam k Žambochovi nebo Kotletovi (tím nechci rozhodně porovnávat styl, pouze spád a čtivost), až se divím vcelku nízkému hodnocení. Pokud máte rádi suchý černý humor, inteligentní hru s češtinou prokvetlou brutalitou, tohle si určitě užijete. Vím, že já ano. Zvláště první část Aktivní olovo rozhodně stojí za pozornost.

26.12.2023 4 z 5

Tajný atlas Tajný atlas Michael A. Stackpole

Už tomu bude osm let, kdy jsem se pokoušel první díl přečíst. Odradilo mě až přílišné množství postav, intrik, politiky, tajných spojenectví a šeptání za zavřenými dveřmi. Jelikož sérii Maska válečníka mám velice rád a stále ji považuji za jednu z nejlepších fantasy sérií vůbec, dávám Věku objevů druhou šanci a pokusím se nějak nezáživnou částí prokousat. Staré hodnocení tedy mažu a knihu beru do ruky s otevřenou myslí.

08.11.2023

Technologie zpracování kovů - základní poznatky Technologie zpracování kovů - základní poznatky Adolf Frischherz

Výborná dílenská příručka pro nejednoho kutila nebo řemeslníka.

20.10.2023 5 z 5

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

Omlouvám se za své hnidopišství, ale toto není ani tak prolog, jako spíše prequel. Pro méně znalé - prolog je předmluva a bývá obsahem knihy, kdežto prequel je děj odehrávající se před už známou dějovou linií, většinou jako samostatná kniha (případně film, comics atp.)

20.08.2023

Řetěz ze železa Řetěz ze železa Cassandra Clare (p)

To násilné přechylování anglických jmen mi způsobuje břichabol.

10.08.2023

Pohřbeni na Soldafaru 2 Pohřbeni na Soldafaru 2 Jana Rečková

Klidně oba díly mohly být jedna kniha, vlastně pořád ještě průměrného rozsahu. Četlo se to příjemně, nápad vcelku originální a spád slušný, mírně pokulhával jen chvílemi. Podle hodnocení knih madam Railly kvalita jejích knih kolísá jak loďka na rozbouřeném moři, zato toho napsala poměrně dost a jistě se (na ty lépe hodnocené) někdy podívám.

07.08.2023 4 z 5

Fyzika pro netechnické obory SOŠ a SOU Fyzika pro netechnické obory SOŠ a SOU Ivan Štoll

Roky běží a mozek zapomíná, není na škodu si základy fyziky zopakovat.

25.04.2023 5 z 5

Pušky a samopaly Pušky a samopaly Alexandr Borisovič Žuk

Přes starší datum vzniku má kniha co nabídnout i dnes. Koneckonců mnoho ze zmíněných zbraní funguje dodnes a na cestách po světě se s nimi můžete setkat coby s opečovávaným pokladem. Pokud cestujete do ostřejších oblastí, je dobré je znát a ideálně umět obsluhovat.

25.04.2023

Manipulace se zbraní Manipulace se zbraní Jan Komenda

Hodnotná publikace pro začínající "pistolníky"

25.04.2023 5 z 5

Kočka hravá společnice Kočka hravá společnice Bruce Fogle

Doma se nám prohání dvě chlupaté příšery a z této knihy jsem se o nich dozvěděl mnoho nového. Ačkoliv v knihovně máme vícero knih o kočkách, tato zdaleka překonává všechny, možná i dohromady.

23.01.2023 5 z 5