vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Strojírenské materiály a povrchové úpravy Strojírenské materiály a povrchové úpravy Eduard Dorazil

V dnešní době je to hotový poklad, takto rozsáhlá a kvalitní učebnice metalurgie v dnešní době neexistuje. Navíc k roku vydání 85 a nákladu pouhých 1000ks je to skutečný poklad, těžko a hádat, kolik se jich dochovalo do dnešních dnů, ale tipnul bych si maximálně desítky kusů.

16.10.2020 5 z 5

Co bys měl znát z přírodopisu Co bys měl znát z přírodopisu František Horník

Je to sice kniha primárně určená pro dorost, nicméně je vhodná právě pro ty odrostlejší, 30+ řekněme. Člověk zapomíná a není špatné si zopakovat základy.

16.10.2020 4 z 5

Poznáváme stromy v naší přírodě Poznáváme stromy v naší přírodě Joachim Mayer

Od dětství mám moc rád podobné knihy, této by se dalo vyčíst, že ke každému druhu je jen jedna fotka a to ještě pokaždé v jiné části roku. Někde je květ, u jiného druhu plod, jinde zase jen list. Chápu, že cílem tvůrců bylo vytvořit malou, přehlednou příručku, nicméně i přes poměrně malý rozsah určování druhů velmi znesnadňuje. Zase je do kapsy, vždy je to něco za něco.

16.10.2020 3 z 5

Záblesk geniality: Nestarnúce lekcie kreativity od Nikolu Teslu Záblesk geniality: Nestarnúce lekcie kreativity od Nikolu Teslu John F. Wasik

Kniha bohužel ještě není k mání, ale jak jsem pochopil ze zahraničních recenzí, lekce kreativity nejsou ani v nejmenším od Nikoly Tesly, ale od autora knihy Wasika, který pouze používá Teslu (zneužívá?) jako příklad a vzor. Nejsem si tedy jistý, zda-li název knihy "lekce kreativity od Nikoly Tesly" není zavádějící, ba přímo lživý a autor tak jen nezneužívá Teslu pro lepší prodejnost svého díla. Pokud se mýlím, po přečtení komentář upravím.

10.10.2020

Vznik státu jako proces sekularizace Vznik státu jako proces sekularizace Jiří Hanuš

Stát nevznikl pro potlačení náboženství a církví, sekularizace je jen (nevyhnutelný) vedlejší produkt. Hodnotný produkt.

08.10.2020

Konec velkého vyprávění? Sekularizace v sociologické perspektivě Konec velkého vyprávění? Sekularizace v sociologické perspektivě Roman Vido

V dobach minulých farář zastával funkci psychiatra, občas i smírčího soudce a byl důležitým člověkem ve společnosti. Dnes, kdy máme skutečné psychiatry a antidepresiva, už nemá farnost zdaleka takový význam. Sekularizace je nevyhnutelná a modernita je nezastavitelná. Se zvyšující se vzdělaností ubývá otázek, na které člověk nezná odpověď, postava boha jako vyšší moci podávající (pseudo) vysvětlení na tyto otázky je čím dál tím více nadbytečná a čím dál více lidí poznává, že bůh nejen, že není mrtev, ale ani nikdy nežil.

08.10.2020

Sekularizace a katolicismus v českých zemích Sekularizace a katolicismus v českých zemích Tomáš Petráček

Nejsem teolog, ani věřící, ale sekularizaci považuji za nutnou součást (správného) vývoje společnosti. To, že jsme se jako národ postupně vymanili z toxického vlivu církví, je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Přál bych i jiným zemím, Polsku, Itálii, Řecku na příklad, Americe především, aby prodělali podobný sociální vývoj. Může jim to, dle mého názoru, jedině prospět.

08.10.2020

Sekularizace Českých zemí v letech 1848 - 1914 Sekularizace Českých zemí v letech 1848 - 1914 Jiří Hanuš

Dnes naštěstí žijeme v době, kdy církve mají nesrovnatelně menší vliv, než v minulosti. Je to právě díky sekularizaci v historii lidstva. Ta sice často probíhala dost drsně a ne vždy přijatelně, ale věřím, že je to vývoj společnosti tím správným směrem a sekularizaci je třeba podporovat stále.

Chráníme přírodu Chráníme přírodu Mirko Vosátka

Coby malé pachole jsem tuto malou knížku měl a měl jsem ji rád. Pak se někam ztratila, zřejmě neuváženě půjčena a už jsem ji nikdy neviděl. Posledních pár let, co začínám mít opravdu silný vztah k literatuře mého dětství, po ní opět příležitostně pátrám po antikvariátech, no, zatím marně.

07.10.2020 5 z 5

Hitman Hitman Miroslav Žamboch

Páně Žamboch je momentálně, a už delší dobu, mým nejoblíbenějším českým autorem, v tomto směru nahradil páně Kulhánka. Přečetl jsem už větší část jeho tvorby a musím říct, že Hitman je asi nejslabší knihou od něj. Abyste mě nepochopili špatně, pořád je to dobré a čitelné, má to spád a přečetl jsem to po chvílích před spaním za pár dní, jen příběh je trochu plošší, pointa méně výrazná a celá kniha, opakuji, i když je dobře čitelná, nedosahuje kvality a čtivosti jiných knih páně Žambocha.
Hitman mě neodradil a po pauze s jiným autorem s k páně Žambochovi opět rád vrátím.

05.10.2020 3 z 5

Nelinka ve světě dinosaurů Nelinka ve světě dinosaurů Dagmar Digma Čechová

Možná je dnes už zkrátka jiná doba a dinosaurus jsem já, ale tohle mi přišlo prachbídné. Radši staré, ale osvědčené pohádky, než tyhle pokusy za každou cenu vytvořit něco nového.

21.09.2020

1000 maďarských slovíček 1000 maďarských slovíček Michal Kovář

Vynikající učebnice maďarštiny do začátku. Je bohatě ilustrovaná a pokud umíte šest maďarských slov jako já, je to to pravé.

02.09.2020 5 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Knihu jsem se snažil číst už někdy v roce 2008, ale nedočetl jsem. Nedávno jsem to zkusil znovu v domnění, že zkušenějším okem uvidím více, bohužel je kniha úplně stejně nic neříkající, evangeliem prosmrazená nesourodá kupa nudy jako tehdy. Nedala mi vůbec nic, je to jen snaha o kritiku společnosti, ale podaná dost divně, příběh mě nudí od začátku až do momentu, kdy jsem se nedokázal dál do čtení nutit.

16.08.2020 1 z 5

Firfix Firfix Petr K. Procházka

Draci, kouzla, nenáročná zápletka a v celku dobrá čtivost, co víc si od odpočinkové fantasy přát.

06.08.2020 4 z 5

...tak proto věřím  (S Božím slovem na každý den) ...tak proto věřím (S Božím slovem na každý den) kolektiv autorů

Pročtení mě jen utvrdilo v nesmyslnosti náboženství. Fascinují mě ony procítěné výpovědi, proč ten či onen člověk "objevil" boha. Skutečně fascinují. Bez vyjímky to jsou ale jen berličky pro limity lidského mozku. Než by se člověk smířil se smrtelností vlastní i svých blízkých, nekonečností vesmíru a neoblomnosti přírodních zákonů, hledá univerzální pravdu, která samozřejmě (bohužel) neexistuje. Analyzuji každý životní problém, snažím se hledat souvislosti a příčiny a radši se smířím s tím, že nebudu znát odpověď na vše a můj život skončí s koncem funkce mého těla, než bych podlehl téhle kolektivní iluzi a odměnám po smrti (protože slíbit něco po smrti, to přece nic nestojí)

05.08.2020 odpad!

Ernest Thompson Seton Ernest Thompson Seton Vladislav Raška

Je mi líto, že knize o Setonovi dávám tak nízké hodnocení, ale nemohu jinak. Ačkoli je E.T.Seton můj jediný životní vzor, tuhle knihu bohužel vidím jen jako snahu přihřát si polívčičku na slavném autorovi. Kniha o Setonovi od jiného autora nesahá po kotníky kterékoli knize, kterou Seton napsal sám.

03.08.2020 1 z 5

Mladý technik 4 Mladý technik 4 kolektiv autorů

Přes svůj věk vynikající Technická příručka, podle které zručný kutil vyrobí mnoho zajímavého. Z dnešního pohledu je to vlastně skvělá prepperská příručka. Šestku mám, sháním všech 5 předchozích dílů.

03.08.2020

Mladý technik 5 Mladý technik 5 kolektiv autorů

03.08.2020

Mladý technik 3 Mladý technik 3 kolektiv autorů

Vynikající příručka pro mladé techniky, jak už název vypovídá. Mám šestku, sháním všechny

02.08.2020

Indiáni, kniha lesní moudrosti I. Indiáni, kniha lesní moudrosti I. Ernest Thompson Seton

Jedna z posledních Setonovek, která mi ještě chybí (z těch, které chci). Máte li, nabídněte.

01.08.2020