Yarwen Yarwen komentáře u knih

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Tlustá bichle, u které hlavní zápletka vychází z premisy, že zachráněním Kennedyho by byl svět lepší. No, nečekal jsem od knihy mnoho, ale nakonec jsem jí nadšen. Příběh Sadie a George se do mě nesmazatelně vepsal, vyvolal hluboké emoce a nikdy na něj nezapomenu. To je ta chvíle, kdy by měl čtenář vytasit mimořádných pět hvězd, aby oddělil špičku ledovce od masy pod ním.

01.11.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Příběh samotný spíš podprůměrný, u pár míst trochu hapruje logika, ale vystavěný svět totalismu je velkolepý. Vzhledem k době, kdy Orwell knihu vydal, je obdivuhodné, jak přesně vystihl prvky, na základě kterých fungoval komunistický blok ve východní Evropě v následujících letech. Téměř jako bych se vrátil o několik desítek let nazpět a znovu viděl tu bezútěšnost, nehledě na mučení a popravy statečných lidí našeho národa. Budiž to memento a zdvižený varovný prst v době, kdy se komunisté opět umísťují ve volbách na předních místech, dokazujíc tak, jak kdysi řekl Hegel, že jediné poučení z historie lidstva je to, že lidstvo je nepoučitelné.

23.12.2016 3 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Holohlavci, čubky, fanatismus, upalování či stahování z kůže zaživa - zdá se vám to utopické vzhledem k době, ve které se nacházíme? Doba se posouvá, ale lidská podstata se nemění. Stačí pár přesvědčivých filutů, kteří zfanatizují stádo ovcí, a další se pak přidají jen proto, aby táhli s většinou, bez ohledu na morální principy. Autorovi se podařilo skvěle odkrýt, čeho je lidstvo schopno - ať už po té špatné, ale zaplať pánbůh i po té dobré stránce. Vypadá to, že se Brno stane hlavním městem Evropy - uvidíme možná v dalším díle. Za mě vysokých 87%.

05.07.2021 4 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Řekl bych, že takhle knížka by měla být základem vzdělání každého Čecha. Pověsti starých dob připomínají, že si naše vlast sáhla kolikráte na dno, jakož se i vyhřívala na vrcholu slávy, závěrečné proroctví už jsou však trochu úsměvná a spíš pomáhala ve svých dobách k víře, že bude líp. Téhle knize vysázím rovnou 82%.

23.11.2020

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Ve druhém díle z malazské ságy sledujeme několik příběhů - Kalama, snažícího se ztrestat císařovnu, Šumaře s Kvítkem, Apsalar, Mappem a Icariem, hledající Tremorlor, Felisín a Heborika, zapletené do povstání Smrště, ale hlavně slavný psí řetěz Coltaina, a to očima Kalouse.

Malazskou ságu bych označil za těžkou fantasy, u které musí čtenář přemýšlet, toto není nic pro teenagerky hledající romantiku. Užil jsem si knihu náramně, neudržím se a dám čtyři hvězdy.

29.01.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradbury se v úvodu zmiňuje, že se snaží spojovat filozofický přesah knihy se zábavou. Tady se mu to nepovedlo. Hloubku kniha má, a je to právě ona, co táhne kvalitu nahoru a nutí člověka zamýšlet se nad absurdností totalitního režimu. Ale zábava to nebyla, děj se trochu pohnul v okamžiku, kdy se Montag vrhnul na útěk, ale jinak to bylo unylé, postavy nedostatečně psychologicky prokreslené, takže se bylo těžké s nimi ztotožnit, svět okolo nebyl nijak přiblížený, jakoby "město" žilo pod pokličkou. A kdybych si mohl lehnout do řeky a nechat se jí unášet, asi bych se nikdy nemusel učit plavat...

13.10.2016 2 z 5

Život pavouka Život pavouka John Crompton

Byl jsem ještě malý kluk, když jsem při četbě jednoho Čtyřlístku narazil na příběh Sherlocka Holmese, který vyřešil podivný případ podle stáří pavučin - a poznamenal, že danou vědomost získal z knihy Johna Cromptona "Život pavouka". O deset let později se mi právě tato kniha dostala do rukou - a Crompton v ní odkazuje opačným směrem, na Doylovu knihu s příběhy Sherlocka Holmese. Začarovaný kruh? Spíše krásný, inteligentní a hlavně dobře ukrytý vtípek autora comixu ve Čtyřlístku.
Každopádně - kniha je to vynikající, neskutečně zajímavá, a jestli jsem se do té doby pavouků štítil, po přečtení s nimi nemám nejmenší problém. Pět hvězd, ani o fous míň.

06.05.2015 5 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

V polovině 90. let jsem narazil na knihu, se kterou čtenář může příběh prožít sám a ovlivnit jej svými rozhodnutími. Byl to můj první "gamebook" a byl jsem jím nadšen. Pak už bylo jen otázkou času, kdy narazím na Dračí doupě a zcela mu propadnu.
Útok ze tmy je první knihou ze série o Lone Wolfovi; gamebooky z této série pokládám za jedny z nejlepších, které na českém trhu vyšly. V tomto příběhu se snaží Lone Wolf dostat ze zničeného kláštera ke králi. Čtenář si vybere pět z deseti schopností (po každém úspěšně dohraném dílu si může přibrat další jednu) a pak už záleží jen na něm, jak se popasuje s nástrahami, které na něj čekají.

01.05.2013 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jedna z nejtlustších knih - verneovek, ale zároveň také jedna z nejlepších. Škoda, že už současná generace dětí příliš nečte, toto je hluboká studna, ze které může dítě čerpat a rozvíjet představivost.

29.07.2012 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Velké dílo - jeho záběr je opravdu úctyhodný, autorem vybudovaný svět se všemi rasami, krásou a nedostatky vypadá reálně, tady smekám klobouk před kreativitou. Co bych naopak vytknul, je slabé napětí - román je příliš popisný, ne že by byl nudný, ale pohltit mě dokázal jen na jednom místě. Přesto bych hodnotil nadprůměrnými třemi hvězdami, nebýt poslední kapitoly - autorovo pojetí spravedlnosti mi přijde pokrytecké a trest nesouměrný s proviněním - a to jsem sám spíše přísnější povahy. Nicméně je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji, ale kazí mi výsledný dojem a nutí mě jít s hodnocením níž na 50%.

25.05.2022 2 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Ve druhém díle se Ilja s dalšími bohatýry vydává daleko na sever, až k bráně podsvětí, aby zneškodnil velekněze Tugarina, který chce ke svému ocelovému žezlu připojit třetí, poslední dračí šupinu, aby se stal bohem. Třetí šupinu vlastní Baba Jaga, alias Matka hadů - Dračí carevna.
Vynikající dílo, a to i ve světovém měřítku, spojuje napínavý a uvěřitelný příběh s prokreslenými historickými reáliemi i starými ruskými či pobaltskými pověstmi. Autor musel prostudovat řadu podkladů, aby mohl napsat tuto výbornou knihu.

23.06.2014 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Ty slovní hrátky, toť věčná krása,
nad kterou srdce čtenářovo jásá,
navíc krotit ženu - byť jen slovně
- je kontroverzní v dnešní době,
a tak doufám, že toto dílo
zůstane tak, jak psáno bylo,
a byť příběh je prostší, kratší,
tři hvězdy dám a přečtu další.

22.07.2023 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Na rozdíl od Foglarových Stínadel zde autor vytváří Prašinu jako součást reálné Prahy, což dosti snižuje uvěřitelnost příběhu. Druhá výtka míří na počáteční neschopnost našich dětských hrdinů - namísto aby co nejrychleji zmizeli s nalezeným balíčkem, musí si ho prohlédnout přímo na místě nálezu; namísto aby se co nejrychleji vrátili k dědovi, musí se na náměstí zastavit a napít z čutory, protože pár minut už počkat nejde - chápu, že se situace vážou na další zápletku, ale šlo to udělat chytřeji.
Co je ale důležité, z Prašiny dýchá tajuplnost, a co je ještě důležitější - autor dokáže gradovat napětí do té míry, že čtenáře strhne. Pokud dítě něco nepřiková k řádkům jako tahle kniha, pak už těžko něco jiného. Dílko je pro děti od 9 let, já bych tak dva roky ještě přidal. Celkově vynikající, dávám vysokých 84%.

18.12.2022 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Dostal jsem chuť přečíst si po nějaké době pořádnou Kingovku s příměsí hororu. Inu, tato kniha nemá s hororem nic společného, jedná se spíše o pohádku. Příběh je naprosto triviální a mám pocit, že i trochu odbytý - King se nijak nenamáhal přiblížit čtenáři nějak svět, ve kterém se zápletka odehrává, nebo pozadí okolo Flagga - prostě rutinně namíchal nejlevnější ingredience a spolehnul se na svůj vypravěčský um, který tomu dodá koření.
Výsledek? Povedlo se mu to. I když se v první polovině knihy v zásadě nic neděje, protože je retrospektivně popisován jen děj, jehož výsledek už čtenář zná, přesto je to napínavé a připoutalo mě to ke stránkám. Velká nespravedlnost okolo Petra prostě musí vykrystalizovat ve spravedlivé vyústění! Tuto knihu řadím k tomu slabšímu, co jsem od Kinga četl, ale přesto to stačí na nadprůměrné hodnocení.

16.11.2022 3 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Výborně a komplexně napsaná pravidla české verze D&D. Dělám PJ už desítky let a mohu opravdu jen chválit. Je samozřejmě škoda, že dnes je to už taková uschlá větev ztepilého stromu her na hrdiny, nicméně mnoho let k pravidlům vycházely jednotlivé moduly, časopisy (Dech draka, Zlatý drak pro klub Hexaedr), byly zde vytvořeny celé světy (Tara, Asterion, Almir), o které je dnes na burzách obrovský zájem, nicméně Altar už dotisky nechystá a svět DrD tak zůstává bez podpory vydavatele, ale i přesto se má k životu. Před pár lety zde byl nový pokus s Dračí hlídkou, který na DrD navázal, nabídka tohoto typu her je stále široká a kdo chce, ten si najde to své ořechové. S touto hrou jsem strávil nádherné zážitky (a stále jednou za rok se starou partou hrajeme, i když už je nám přes 40) a dávám tak absolutních 100%.

29.08.2021 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Náš plukovník Michálek se stává šéfem brněnské oblasti, která má šanci se stát aspoň trochu normálním místem ve zdevastovaném světě. Nicméně ne každý po normálním světě touží a najdou se i mnozí, kteří ho chtějí definitivně zničit.
Toť zápletka, kniha jede ve stejně syrovém stylu jako úvodní díl, je plná dobrého nekorektního humoru, napětí a přestřelek. Celkově velmi povedené a za ten vtip dávám nakonec i čtvrtou hvězdu. Možná tuto knihu, která si nebere servítky a zobrazuje lidskou zhovadilost velmi reálně, za jednu či dvě generace zakážou, aby to někoho neuráželo.:)

26.02.2021 4 z 5

V každém lese je myš, která hraje na housle V každém lese je myš, která hraje na housle Gina Ruck-Pauquèt

Jedna z nejkrásnějších dětských knih, která se mi dostala do rukou, navíc v tom správném čase - v dětství. U první pohádky jsem se s medvědem, který musel nuceně opustit svůj domov, ztotožnil do té míry, že mi tekly slzy. Je štěstím čtenáře, pokud narazí na takovou knihu, která v něm dokáže vzbudit podobné emoce. A nemusí se jednat jen o dojetí.

18.10.2015 5 z 5

Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Jiří Bílek

Vždycky jsem měl Poláky rád, ale tato kniha mé mínění trochu upravila - v první polovině minulého století se jejich chování vůči Československu nedá označit jinak než za podlé a zrádné, s vrcholem před druhou světovou válkou, kdy nám vrazili kudlu do zad. Již chápu, proč má Nohavica ve svých písních snahu smiřovat oba národy.Kniha obsahuje tři zásadní konflikty s Polskem o Těšínsko, včetně sedmidenní války v roce 1920. Historie, kterou jsme se ve škole v 80. letech neučili, na Ostravsku se o ní nemluvilo a z chování Těšíňáků by jeden nepoznal, co se tam dříve dělo - snad je to doklad toho, že vzájemné vztahy jsou nyní již dobré a stejné to bude i v budoucnu.

11.11.2012 4 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Pokud chce někdo poznat Batličku, pak lze doporučit tento výběr povídek, který shrnuje to nejlepší z jeho dříve vydaných knih a navrch přidává novelu Rájem i peklem (patrně nejdelší prózu, kterou napsal). Měl jsem to štěstí, že tato publikace byla první, kterou jsem od Batličky četl a okamžitě jsem se ponořil hluboko... ...do báječných vln odvahy a dobrodružství.:)

23.11.2011 5 z 5

Naganty a vlčí máky Naganty a vlčí máky Františka Vrbenská

Exotické prostředí, řada zajímavých reálií, ať už s ohledem na místo či čas, ale k čemu je to vše platné, když se nepovede Kovář? Zásadový chlap, který jde okamžitě do akce kvůli přesvědčení pro dobrou věc, tentokráte myslí jen na to, aby mu za jeho práci dobře zaplatili. Boha jeho! Namísto tvrďáka, který nejde pro ránu daleko, tady máme naservírovaného otloukánka, kterého ustavičně zachraňují ostatní, a kterému málem zuby drkotají strachem a z úst se line nářek. Mám z toho dojem, že autorka, namísto aby si nastudovala elementární vlastnosti hlavního hrdiny, o něm slyšela z druhé ruky tři věty a podle toho knížku napsala. A jak říkal Bram Stoker, co je od začátku špatné, to nemůže být nikdy dobré. Kdyby se jednalo o neznámého hrdinu mimo řadu JFK, přidal bych druhou hvězdu (první polovina knihy je docela nudná a při četbě jsem si říkal, že bych si raději přečetl něco naučného o Mongolsku v té době, než se proplétat nezáživným příběhem, druhá půlka je už lepší), takto ale musím zůstat u jedné.

30.09.2021 1 z 5