Yarwen Yarwen komentáře u knih

Čarodějná mošna Čarodějná mošna Jiří Trnka

Kniha obsahuje krátké pohádky s jednoduchým dějem, nic, co by čtenáře oslnilo, k dispozici jsou povedenější pohádkové knížky. Co ale nakonec mé hodnocení vyzvedlo nad průměr, je závěrečné povídání o struktuře (osnovách) pohádek, o jejich sběru od vypravěčů a vůbec o jazykově - vědeckém pohádkovém pozadí: ve kterých oblastech pohádky vznikaly, ať už z pohledu světového či evropského, jak dlouho se ve slovní podobě předávaly, kolik základních osnov vlastně existuje (ve světě je cca deset tisíc "motivů", tj. obměn pohádek, ale základních osnov (schémat) jsou jen desítky)... Takže nakonec palec nahoru.

22.02.2015 3 z 5

Ocelová krysa zpívá blues Ocelová krysa zpívá blues Harry Harrison

Jimmy je tentokrát přinucen okolnostmi založit kapelu a přemístit se na planetu Liokukae, kde jsou internováni nebezpeční zločinci. A je jasné, že planeta zločinců a obyvatel, kteří se stihli na této půdě narodit, nebude mít zcela standardní prostředí. Naopak kniha je typicky standardně-jednocho-odpočinková četba. 51%.

14.02.2015 3 z 5

Poklad Uctívačů ginga Poklad Uctívačů ginga Svatopluk Hrnčíř

V pokračování knihy "Ostrov Uctívačů ginga" se setkáváme opět s trojicí kamarádů, pátrajících po odkazu tajemného Faraóna. Jejich příběh se prolíná s jiným, Dominikovým, který byl vyvržen na břeh velkého jezera a jehož se ujali mniši kláštera Sedmi zvonů. A právě opat tohoto kláštera mně byl nejsympatičtější postavou, se kterou je spjata nezjištná pomoc neznámému muži, který ztratil paměť, úcta a respekt k cizímu náboženství, i důvěra a vděčnost Dominikovi, jehož návštěva bude mít pro klášter přínos. Prostě vlastnosti, který je dnes poskrovnu.

14.02.2015 3 z 5

Divoký Old Gray / Stopař Don Divoký Old Gray / Stopař Don Zane Grey

První povídka se mi jako člověku s láskou k divokým zvířatům vůbec nelíbila, Stopař Don byl už lepší, ale stále takový neslaný - nemastný. Jako celek to nedosáhne ani na jednu hvězdu.

26.01.2015 odpad!

Vtipálek Bertie Vtipálek Bertie Billie B. Martin

Western, ve kterém je však až příliš mnoho náhod, aby nebyl naivní a nereálný.

29.12.2014 odpad!

Peníze a vy Peníze a vy Tomáš Tepper

Kniha seznamuje čtenáře s finančním trhem, cennými papíry a radí, jak nejlépe investovat svůj kapitál.

20.12.2014 3 z 5

Velká trojka Velká trojka Jean-Pierre Garen (p)

Kapitán Mark Stone se tentokrát střetne s drogovými dealery. Odpočinkové, jednoduché, ale dobře napsané čtivo.

14.12.2014 3 z 5

Tenis Tenis Jindřich Höhm

Jediná užitečná pasáž z této knihy je technika úderů a snad historie tenisu. Jinak pro rekreačního tenistu je celkem zbytečné zbytek knihy číst. A další místa, například "politicko-výchovné působení trenéra" je nejlepší úplně vynechat. Na druhé straně jsou zajímavé fotografie hráčů, na kterých autor ilustruje techniku - z dnešního pohledu to jsou už jen legendy světového tenisu - Borg, Lendl, Nastase, Laver, Connors, Goolagongová, Evertová, Vilas, Roche, Mandlíková, Kodeš a další...

02.11.2014 1 z 5

Můj bratr Tom Můj bratr Tom James Aldridge

Ve Svaté Heleně, malém australském městečku, žijí otcové dvou rodin, věční rivalové. Navzdory tomu se jejich děti - Tom a Peggy - do sebe zamilují a rozehrají tak střet už tak vyhrocených vztahů. Knihu jsem si našel na základě dvoudílného televizního filmu, který jsem kdysi viděl a musím přiznat, že v tomto případě výjimka potvrzuje pravidlo a film knihu předčí. Kniha výborná, film nezapomenutelný.

18.08.2014 4 z 5

Z hlubin Z hlubin Jaroslav Vrchlický (p)

Vrchlického řadím v rámci českých básníků k těm nejtěžším, na jeho mnohdy obtížně čitelné verše je třeba se soustředit, aby čtenář pochopil, co chtěl básník říci. Statečně jsem se prolouskal všemi sbírkami, které byly do této edice zařazeny a našel mezi nimi několik perel, které jsem si vychutnal. Avšak k těm ostatním, k té převážné většině, nemám potřebu se podruhé vracet. Krom toho je třeba zmínit výtku týkající se pravopisu - v dobách, kdy Vrchlický verše skládal, procházel český jazyk určitými změnami, nicméně Vrchlický si s tím příliš hlavu nelámal. Člověk pak naráží na různé patvary slov, které zase na jiných místech autor tvaruje jinak.

22.07.2014 2 z 5

Ardanský rituál Ardanský rituál Marek Hlaváč

Jeden z modulů pro Dračí doupě. Příběh je spjat s výpravou na Ardanskou tvrz, ve které přebývá a zlo kolem sebe šíří nekromantský kouzelník Zaaron.
Mnoho modulů mi - coby pánovi jeskyně - přes ruky neprošlo, vždy jsem si tvořil vlastní. Proto mi tato hra připadala poměrně slabá, jakoby tvůrci své dílo odbyli nebo jako kdyby byli v prostředí Dračího doupěte začátečníky. Zahrát se však dá a svou dávku zábavy poskytne.

08.07.2014 2 z 5

Poslední obyvatel z planety Zwor Poslední obyvatel z planety Zwor Jean-Pierre Garen (p)

Mark Stone se se svým androidem Rayem vydává na planetu Tor zdokumentovat a prověřit vývoj tamní civilizace po padesáti letech. Zjišťuje však, že věci nejsou takové, jaké by měly být a planetu začíná ovládat tajemný Řád, za kterým se ovšem skrývá mnohem víc.
Jednoduchý a krátký příběh přináší čtenáři asi to, co od něj očekává - oddychovou četbu. A docela se mu to podařilo.

25.06.2014 3 z 5

Ohnivá puška Ohnivá puška Karl May

Tento příběh mi připadal spíše jako "něco", co je slepené z několika dalších mayovek. Velmi slabé, spíš brak, téměř beze smyslu, nuda a zklamání.

15.06.2014 odpad!

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

Labyrint je poměrně zajímavý, ale nese si se sebou jednu slabinu - je neskutečně těžký, do té míry, že se snad nejde ani dohrát. Nikdy dříve ani později jsem těžší gamebook nečetl.

31.05.2014 2 z 5

Krysa z nerez oceli Krysa z nerez oceli Harry Harrison

Sci-fi gamebook, kde má čtenář za úkol polapit šíleného vědce, jenž chce zničit svět. Je to neskutečně lineární - ať jsem se rozhodl, jak chtěl, nemělo to žádný vliv na budoucí děj, během kterého nelze ani zemřít, autor dokonce nutí čtenáře k tomu, aby vyzkoušel všechny nabízené možnosti, aby se pak stejně vrátil na původní místo. Jedná se tak patrně o nejhorší gamebook, jaký jsem kdy četl - jedna hvězda za mnohdy vtipný text, který ovšem knihu nezachránil.

29.05.2014 1 z 5

Rebelie Rebelie Josef Petráň

Kniha pojednává o selské rebelii v roce 1775. Josef Petáň však o této události vypráví neskutečně nezáživně - je to snad nejdnudnější knížka, kterou jsem v životě četl. Do díla se bohužel dostaly i prvky socialismu a komunismu, například výroky Lenina či Marxe.

24.03.2014 odpad!

Dobrodružství se zvířaty Dobrodružství se zvířaty Zdeněk Vogel

Paradoxně popis Vogelova dětství je to nejlepší z knihy a jedná se skutečně o famózní zážitek - toho létajícího jezevčíka vidím doteď a rád ho přidávám k lepšímu coby vtipnou historku "nejmenovaného kamaráda".

21.03.2014 5 z 5

Dámy a pánové, život začíná Dámy a pánové, život začíná Milena Majorová

V knize jsou obsaženy prvky psychologie a zejména pravidla společenského chování. Autorka také varuje před některými činy, jichž se zejména mladí lidé často dopouštějí, které mohou mít špatný dopad na jejich pozdější život. Tak jako tak je dílo poplatné své době a některé myšlenky trochu utopické.

17.03.2014 2 z 5

Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná Honza Průša

Mulat Asim, odvržený od ostatních a Veronika, jež spadla na šikmou plochu sama - ale možná už brzy zvedne svůj půllitr a odejde sama do temného lesa... Krátký příběh, který rychle ubíhá, se skvěle vypointovaným koncem. Výborné.

20.02.2014 4 z 5

Sandokan. Příběh třetí: Malajští piráti Sandokan. Příběh třetí: Malajští piráti Emilio Salgari

První dva příběhy se spojují a vrcholí ve třetím. Sandokan s Yanezem a Kammamurim se pokoušejí zachránit zajatého Tremal-Naika z rukou Jamese Brooka, rádži ze Sarawaku, který tak vstupuje poprvé na scénu (ve filmové podobě je jednou z hlavních postav). Štěstí se přiklání střídavě na obě strany, aby se vše rozhodlo v závěru při velkém povstání Malajců.

12.12.2013 4 z 5