zirafinec zirafinec komentáře u knih

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Kniha se mi velmi líbila, rozhodně doporučuji. Jsem ráda, že autor nezabrousil vyloženě k "nadpřirozenu" a zůstala to jen podivná část Prahy s ještě podivnějšími lidmi. Od knihy se nedal odvrátit zrak, a to jsem poslední den na dovolené. Jediné, co mě zaráží, je chování se hlavních postav. Myslím, že na svůj věk by se měli chovat jinak.

04.06.2021 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Závěrečný díl, který láme srdce. Prostě krásné. Doporučuji a doufám, že nejsem jediná, kdo touží, aby ho Aslan přivolal do Narnie.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Jsem velmi, ale opravdu velmi ráda, že se v tomto díle spolu setkají všichni Pozemšťano-Narniané (až na Zuzanu, která je pitomá a může si za to sama) - Polly, Digory, Petr, Edmund, Lucie, Eustace, Jill.

Nevím, jestli je to pohádka se šťastným koncem, nebo naprosto negativní pohádka - všichni nakonec umřou, zároveň jsou vlastně rádi, že umřeli.

Zajímalo by mě, jakým jazykem se vlastně v Narnii mluví - anglicky (česky) to asi nebude, protože je zde napsáno, že "... Eustace mu je na oplátku pojmenovával anglicky." A jak to, že jim děti rozumí.

Líbí se mi, že je kniha taková uzavřená, že prostě Narnie zanikne, dostanou se do lepší Narnie, všichni jsou šťastní, nic je neváže k "našemu" světu a prostě konec zvonec. Není tam nic, co by vyhlíželo další pokračování, jako je tomu například v Časodějích.

Přijde mi, že anotace zde na Databázi obsahuje spoilery. A to dost významné.

02.06.2021 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Kniha se mi velmi, ale opravdu velmi líbila. Doporučuji, pokud jste četli, a pokud jste nečetli (což asi moc lidí nebude) doporučuji třikrát víc. Děj má svou logiku, není to pořád dokolečka to samé, pan Lewis prostě umí vyprávět. A psát.

MOŽNÁ SPOILER
Škoda, že nezažíváme další dobrodružství s Kaspianem. Toho jsem si velmi oblíbila.

Nechápu, proč Čvachetka říkal dětem Poleová a Srubb. Ano, v knize bylo vysvětleno, proč si tak říkaly děti navzájem, ale proč on?

Přijde mi, že autor skoro všechno píše z pohledu Jill (v předchozích dílech Polly a Lucinky). A když ne Jill, tak nějaké jiné "dobré" postavy. Přišlo by mi zajímavé dozvědět se myšlení například Paní v zelené kytlici. Nebo i jiné "záporné" postavy.

Také by mě zajímalo, proč se kniha jmenuje Stříbrná židle, když tam o ní vlastně nic není - není tam ani popsaná, ani nesehraje žádnou významnou roli, jenom ji rozsekají na cimprcampr. A to je všechno - nic jiného se s ní nestane.

01.06.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Wow. Moc se mi to líbilo, mělo to logiku, prostě úžasná knížka, od které neodtrhnete oči. Na můj vkus až moc málo stránek :-). Doporučuji dětem i starším čtenářům.

01.06.2021 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Musím říct, že lepší anotaci (Naposledy...?) jsem ještě nečetla :DDD
Proč museli umřít? Čest jejich památce.

31.05.2021 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tento díl se podobá filmu snad jen v názvech míst. Jinak je to úplně něco jiného. Musím ale říct, že kniha se mi líbila víc. Doporučuji. Hrozně se mi líbí jak je do příběhu zapasován Eustace.
SPOILER!!! Ohledně Lucčina a Edmundova (ne)návratu si myslím totéž, co je u minulého dílu o Petrovi a Zuzaně.

31.05.2021 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Kniha se mi velmi líbila... Narnie je prostě Narnie - vtáhne vás do děje a nepustí, dokud ji nepřečtete, místo, kde zvířata mluví, skvělá zábava, napětí... Doporučuji.

SPOILER!!!
Proč proč, proč a ještě jednou proč už se Petr a Zuzana nikdy nevrátí do Narnie??? Vždyť to je Nejvyšší vládce Petr a jeho královská sestra - bájné postavy, které jsou opěvovány skoro tak jako samotný Aslan! Navíc, když vládli ve Lvu, čarodějnici a skříni, také byli dospělí a nikomu to nevadilo.

28.05.2021 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Narnie... Prostě nádhera. Doporučuji. Jediné, co mě mrzí, je, že se v příběhu méně vyskytují Petr, Zuzana, Edmund a Lucie.

27.05.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Narnie - prostě klasika. Nemůžu jinak než doporučit. Kniha se mi moc líbila, přečteno za jeden den. Na můj vkus až moc ilustrací.

25.05.2021 4 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

(SPOILER) Doporučuji. Tentokráte kniha není podobná předchozím dílům (myslím tím, že zde není podobný děj). Navzdory mému mínění na konci minulé knihy mi přijde zajímavé, že Alex a Conner se k sobě musí dostávat z různých světů. Kniha se mi velmi líbila a nedokázala jsem přestat číst. Znovu a ještě jednou doporučuji celou sérii.

Štve mě, že na obálce Alex a Conner nevypadají, že jsou to čtrnáctiletí teenageři, jak Conner neustále připomíná, ale jako desetileté děti.

Nechápu, proč se oba museli zamilovat.

23.05.2021 5 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Kniha se mi velmi líbila, ostatně, o tom svědčí moje hodnocení, že.

Doporučuji všem. Kniha je ohromně vtipná, napínavá a originální.

Vadí mi, že používají tvar bysme. Pro člověka, který umí pravopis jen proto, že si pamatuje, jak je to v knihách, je to dost nanic.
MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!

Matka Husa je skvělá postava, musím říct. Jak pořád pije "bublinky" a nakonec dá Connerovi, nezletilému klukovi, žeton do casina. Je hrozně vtipná a začáteční děj značně oživila. Akorát nechápu Kmotřičku vílu - který ňouma by dal na hlídání neposedných dětí, kteří se snaží dostat do pohádkového světa, aby zachránily svou matku, naši milou EmHáEs?

Pokud je tady někdo, kdo to ví, vysvětlí mi prosím, co znamená CéPes? To je jako Conner Příšerný???

SPOILER 6. DÍLU!!! Proč sakra museli zavřít průchod mezi světy, když jim to stejně moc nepomohlo? KONEC SPOILERU 6. DÍLU Akorát rozdělili Alex a Connera, a to je mi strašně líto. To by se podle mě dvojčatům dělat nemělo. A už vůbec ne těmhle, co bez sebe nedají ani ránu.

20.05.2021 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

(SPOILER) Prostě úžasná kniha. Místy sice nelogická ( proč by taková chytrá dívka, jako je Alex, naházela tolik tužek do knihy, když jí jedna musela stačit???) a předvídatelná ( SPOILER!!!: bylo dost jasné, že jim kouzlo Splněných přání ten druhý člověk, který ho chce sebere. Obzvlášť věci, které jsou jen jedny... KONEC SPOILERU), přesto je krásně psaná a pěkná jako celek. SPOILER!!!: Nechápu, že dětem všichni pomáhali. Popelka je pozve na prohlídku paláce, Růžence jsou "ukradení", Sněhurka jim poradí, kde hledat.... A nikdo je ani nepotrestá za to, že se vloupali do cizích paláců a lezli tam, kam neměli. A myslím, že "šavle pod mořem broušená" byla dost jasná. KONEC SPOILERU

Nechápu, jak tam může být Taneční škola víly Amálky, když pan Colfer je Američan.

Líbí se mi drobné ilustrace na začátcích kapitol a obálka. Oceňuji vtipnost a nápaditost knihy.

18.05.2021 5 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Nyní jsem poslouchala i jako audioknihu a je namluvená skvěle. Doporučuji tuto verzi, i knihu. Poslední kapitola, ohledně výkupného, a epilog, ohledně "oslavy", mě rozesmály jako už dlouho nic jiného. Doporučuji celou sérii.

18.05.2021 4 z 5

Koruna času Koruna času Natalja Ščerba

Asi budu brečet.... Poslední kniha této naprosto skvělé série skončila, a já přemýšlím, co číst dál. Jenže po takto dobré sérii se mi při čtení jakékoli knihy bude stýskat po odvážné Vasilise, která se ráda obětuje pro přátele, mému oblíbenému Fešovi, rozumné a hodné Dianě, střeleném Nikovi, nic nechápajícím Leškovi, Bouřce, co si nebere s ničím servítky, nepředvídatelném Maarovi, věčně rozesmáté Zachaře a ostatních postavách. Proč jen to už muselo skončit???

Nicméně tisíckrát doporučuji.

Dokonalá obálka. Děkuji i za mapu na vnitřní straně přebalu.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY CELÉ SÉRIE!!!
Zajímalo by mě, po jaké době se stala poslední kapitola.

To, jak se nakonec všichni zamilovali do někoho z jejich "party", mi přijde hrozně divné. Tak třeba Lešek měl na Ostale spoustu příležitostí....

Štve mě, jak tam jsou našmahané uvozovky. Strašně to kazí zážitek a v textu se člověk vůbec neorientuje.

Epochální závěr. Ale po tom, jak se celou knihu mluví pouze o tom, kdo se stan novým Časem, trochu předvídatelný.

Škoda, že Fešovi a Vasilise nebylo přenecháno více prostoru... Nebo alespoň jedna pasáž, kdy je nikdo nevyruší :-)

Zajímala by mě reakce v Hodinovém sále, když viděli Vasilisu s Fešem jako vládce času. Především Zachařina. "Dragocík" je mi opravdu sympatický, i když je z jiné časové paralely :D

15.05.2021 5 z 5

Časogram Časogram Natalja Ščerba

Úžasné!!!! Doporučuji každému milovníku fantasy, kdo ještě nečetl. Feš je stoprocentně moje nejoblíbenější postava. Musím říct, že jsem si toho náfuku fakt zamilovala. Super kniha, děj rychle plyne, přečteno za míň jak dva dny. Ještě jednou - DOPORUČUJI.

P.S. Myslím, že takový osud si nezasloužil ani Mark.

15.05.2021 5 z 5

Číselné jméno Číselné jméno Natalja Ščerba

Skvělé, stejně jako ostatní díly. S komentářem se nebudu vypisovat, vždyť všechno podstatné už mám v předchozích dílech. Tuto originální sérii doporučuji všem milovníkům fantasy. Skvělá kniha.

14.05.2021 5 z 5

Hodinová věž Hodinová věž Natalja Ščerba

Typický komentář ke knihám, které jsou tak dobré, že nevím, co bych k nim dodala. Krásná kniha, krásný styl psaní, krásně vykreslené postavy, které rozhodně nejsou ploché, krásné "obrázečky" na některých stránkách, krásná obálka (no posuďte sami!), hlavní hrdinka má krásný sklon krásně štvát všechny, které nemá ráda a všem krásně míchat kartami, jedním slovem prostě KRÁSA. DOPORUČUJI TISÍCKRÁT VŠEM!

12.05.2021 5 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Tak-tohle-je-prostě-BOMBA! Úžasně napsané, postavy nejsou ploché, děj je skvělý... Do postavy jsem se vžila, spolu s hrdinkou nesnášela Severa, Dejlu, Maryšku a Marka, smála jsem se Žábovi,... Jediné negativum je, že hlavní zápletka je na tři stránky. Prostě doporučuji, doporučuji, DOPORUČUJI! Pokud jste to ještě nečetli, tak to rozhodně udělejte, protože se musí líbit všem. Ještě jednou - doporučuji.

12.05.2021 5 z 5

Sedmý smysl 1–9 (box) Sedmý smysl 1–9 (box) Ilka Pacovská

Jedna z mých oblíbených sérií, určitě po ní sáhnu znovu (to už bude počtvrté). Mám ráda všechny díly až na devítku (viz můj komentář u Bez práva na život). Rozhodně doporučuji všem milovníkům fantasy.

Ilustrace se mi tedy moc nelíbily - bouralo mi to moje představy a například Terezka vypadala dost příšerně.

Líbí se mi, že jsou zde vysvětlená kouzla. Například neviditelnost není abrakadabra, ať jsem neviditelný, ale je tam přímo vysvětleno, co s tou magií kouzelník dělá.

09.05.2021 5 z 5

Bez práva na život Bez práva na život Ilka Pacovská

(SPOILER) Nedokážu hodnotit více, než třemi hvězdami. Děj mi přijde neskutečně podobný šestému dílu - Otrocké kráse (viz první odstavec v části s možnými spoilery).

Terezka mi je strašně nesympatická, jak si "omotá" kolem prstu úplně všechny. V minulém díle to bylo několikrát řečeno - bylo tam asi tohle: " Škola se v žebříčku Hančina zájmu posunula až na druhé místo. Na prvním teď překvapivě byla péče o Terezku." nebo Zachariáš: "Omotat si trpaslíka kolem prstu hned při prvním setkání, to se jen tak někomu nepovede." Naprosto přebila hlavní postavy Hanku, Rafana a Sváťu.

Na druhou stranu, jakkoli mi byla Terezka nesympatická a příběh jasný, od písmenek se nedaly odtrhnout oči. Vždycky to bylo: "Tak si přečtu jednu kapitolu... Dobře, tak dvě... ÁÁÁ, to je tak napínavé! Jen si tady dočtu, jak to skončilo... Tak jo, ještě jednu poslední kapitolu... Dobře, ještě jednu, ale úplně poslední kapitolu... OK, ještě jednu nejposlendější si přečtu, ale už opravdu bude poslední..." Autorka si prostě umí vynutit čtivost, za což knize děkuji.

Poslední věta anotace ( "Pokud chcete poznat Hanku, Rafaela a Sváťu, začněte číst od začátku!" ) podle mého názoru nedává smysl. V této knize se už o "hlavních postavách" nedozvíme skoro nic.

Za mě nejhorší díl série.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Podobnost se šestým dílem je opravdu očividná. Zase: lidé, kteří mají Martisovu krev/ jsou označeni sitbely musí zemřít, protože jinak by mohli ohrozit celý svět. V čele s Hankou musejí projít nebezpečným světem z iluzí/ nebezpečným podzemím, aby se dostavili na dračí rituál/ k aberilskému knězi, kde nastanou komplikace. Nakonec však najdou dostatečný počet draků na obhajobu/ zabijí aberilského kněze a všechno dobře dopadne.

Ten konec je takový nemastný neslaný. Na závěrečnou kapitolu devítidílné série bych čekala něco lepšího. To, že ochránci zase přijmou Rafana do svých řad, bylo dost jasné. Že se Hanka nakonec do Sváti zamiluje, bylo celkem pravděpodobné už od prvního dílu.

09.05.2021 3 z 5