kurama45 kurama45 oblíbené citáty

Ale čo ak mám, pokiaľ ide o spotrebu, nadanie veľkoobchodníka, ale z výrobného hľadiska som len úbohý mäsiarsky tovariš, lebo sa mi nedostalo viac nadania?
Knud Pedersen

Boh ma pred tebou chráň na večné časy, to znamená, čert ťa ber…
Knud Pedersen

Ze samé úcty a obdivu k tomu, co jim vysvětloval, když je provázel sály, ničemu nerozuměli.
Thomas Bernhard

Velký, významný obraz, řekl, snesem jen tehdy, když ho zkarikujeme; velkého člověka nebo takzvanou významnou osobnost nesneseme jako velkého člověka ani jako významnou osobnost, řekl, musíme je zkarikovat. Díváme-li se delší dobu na neějaký obraz, a i když to bude ten nejvážnější obraz, musíme ho zkarikovat, řekl, abychom jej snesli, takže i rodiče musíme zkarikovat, představené, máme-li nějaké, musíme zkarikovat, celý svět musíme zkarikovat, řekl. Díváte-li se delší dobu na kteroukoli vlastní podobiznu Rembrandta, promění se vám časem zcela určitě v karikaturu a odvrátíte se od ní. Díváte-li se delší čas do tváře svého otce, promění se vám v karikaturu a odvrátíte se od ní. Přečtete si Kanta, důkladne a stále důkladněji, a náhle vás přepadne křečovitý smích, řekl. Každý originál je vlastn%e už sám o sobě padělkem, řekl, chápete přece, co tím myslím. Samozřejmě existují na svěťe, chcete-li v přírodďe, zjevy, které nemůžeme zesměšnit, ale v umění lze zesměšnit vše, každý člověk, když chceme, může být zesměšněn a stát se karikaturou, když to opvažujeme za potřebné, řekl. Jsme schopni zesměšňování, a když nejsme schopni zesměšňování, pak propadáme zoufalství, posedne nás ďábel.
Thomas Bernhard

V zimě si říkám, jaro mě zachrání, a na jaře si říkám, léto mě zachrání, a v létě si říkám, podzim, a na podzim, zima, je to pořád to samé, prostě doufám od jednoho ročního období k druhému.
Thomas Bernhard

V tom smyslu máme co činit s veskrze skličujícími katolickými dějinami umění, s naprosto skličujícími katolickými dějinami malíství, jež svá témata vždy hledalo v nebi a v pekle, ale nikdy na zemi, řekl. Tihle malíři nikdy nemalovali, co bylo jejich vnitřní potřebou, nýbrž pouze co jim bylo přikázáno, anebo co jim vynášelo peníze či slávu, řekl. Všichni malíři, všichni tito staří mistři, kteří se mi povětšinou hnusí jako nic jiného a z nichž mě vždy obcházela hrůza, řekl, sloužili vždy jen nějakému pánu, a nikdy sami sobě nebo lidstvu.
Thomas Bernhard

Soudobý člověk trpí, nemaje zbytí, chorobnou spotřebou hudby.
Thomas Bernhard

Po léta jsem všchno chtěl dělat absolutně, a to bylo mé neštěstí, řekl. Takový navýsost osobní, stále absolutně zaměřený mechanismus rozkladu, řekl.
Thomas Bernhard

Po celý život se spoléháme na velké duchy, na ony takzvané staré mistry, pravil Reger, a jsme jimi pak k smrti zklamáni, neboť v rozhodujícím okamžiku nesplňují svůj účel. Hromadíme si velké duchy a staré mistry a doufáme, že je pak v okamžiku rozhodujícím pro přežití použijeme pro své účely, což neznamená nic jiného než je pro své účely zneužít, a to se posléze ukáže jako smrtící omyl. Zaplňujeme svoji duchovní podkladnici těmito velkými duchy a starými mistry a v životně důležitých okamžicích se k nim obracíme; jenže když takovou duchovní pokladnici otevřeme, pravdou je, že je prázdná, a my stojíme před tou prázdnou pokladnicí a shledáme, že jsme opuštěni a zcela bez prostředků, pravil Reger. Člověk po celý život hromadí všetchno možné, a nakonec tu přece stojí s prázdnou, pravil Reger, i pokud jde o vlastní duchovní majetek.
Thomas Bernhard

Lidé jsou už dlouho dennodenně zahlcování hudbou, takže dávno ztratili pro hudbu veškerý cit.
Thomas Bernhard

Doufáme, že se upneme k Shakespearovi nebo Kantovi, ale to je klam, Shakespeare a Kant a ostatní, které jsme si v životě zvykli považovat za takzvané velikány, nás nechají právě v tomto okamžiku, v němž bychom je tolik potřebovali, na holičkách, pravil Reger, nenabídnou nám rozřešební a neposkytnou nám útěchu, náhle se nám zdají jen protivní a vzdálení a vše, co si tito takzvaní velikáni a významní autoři mysleli a pak také napsali, nás zanechává chladnými, pravil Reger. Stále doufáme, že se na takzvané význačné autory a velikány můžeme v rozhodujícím okamžiku, v životně rozhodujícím okamžiku, tak či onak spolehnout, ale je to omyl, v takovém životně rozhodujícím okamžiku jsme všemi význačnými autory a velikány, nebo jak se říká nesmrtelnými, opuštěni, protože v takovém životně rozhodujícím okamžiku nám neposkytnou nic, leda nám potvrdí, že i v jejich středu jsme sami, vydáni sami sobě napospas v tom nestrašnějším slova smyslu, pravil Reger.
Thomas Bernhard

Copak je Rembrandtem namalovaný obličej jeho matky ve srovnání se skutečným obličejem mé matky?
Thomas Bernhard

... čtoucí člověk je stejně jako člověk masožravý tím nejodpornějším způsobem nenasytný a ničí si, podobně jako člověk masožravý, svůj žaludek, a vůbec zdraví, svoji hlavu a celou duševní existenci.
Thomas Bernhard

Nostos, Martho, návrat domů. Algos, bolest. Nostalgie je utrpení způsobené naší nenaplněnou touhou po návratu. Ať už ten domov, po kterém toužíme, existoval či nikoli.
Meg Mason

Ingrid tvrdí, že od té doby díky své píli a odhodlání konstantně sestupuji po kariérním žebříčku.
Meg Mason

… tvrdohlavě odmítal otěže klasického vzdělání a místo zlomku informací, které mu nutili ve škole, si vybral absolutno, čekající za jejími zdmi. – Dominika Écsiová (dcera R. Krautschneidera)
Rudolf Krautschneider

Lodě letadlové, bitevní, minolovky, ponorky, tankery, torpédoborce. Míjí nás stovky tisíc tun lidské blbosti.
Rudolf Krautschneider

Považuji za důležité domluvit se více jazyky nežli ovládat jeden dokonale.
Rudolf Krautschneider

Jsou dvě mořské nemoci. Jedna vyhání člověka na pevninu a druhá na moře.
Rudolf Krautschneider

Začnete-li dělat výjimky a odchylovat se od zavedeného protokolu, opak dostanete spoustu pacientek, jejichž výsledky vám neumožní pochopit, jestli daný lék funguje, nebo ne. Svým jednáním jen oddalujete možnost poskytnutí léku veřejnosti. - Debu Tripathy
Siddhárta Mukherdží

Věda ztělesňuje lidskou toutu pochopit přírodu; technologie tuto touhu spojuje s ambicí přírodu řídit.
Siddhárta Mukherdží

Tím hlavním, co Bannister dokázal, však bylo poznání, že představy o vnitřních hranicích jsou pověra. Nepodařilo se mu sice trvale prolomit hranici, ale zato prolomil představy o hranicích.
Siddhárta Mukherdží

Rakovina neznamená neuspořádaný chromozomový chaos. Rakovina představuje organizovaný chromozomový chaos: určité formy rakoviny provázejí specifické a identické mutace.
Siddhárta Mukherdží

Rakovina je vlastně několik nemocí. Nahlížet na ni jako na jedinou nemoc a takto k ní pristupovat nemá větší logiku než nahlížet na neuropsychiatrickou poruchu jako na jedinou nemoc, která bude reagovat na jedinou strategii léčby. Je nepravděpodobné, že brzy uvidíme ,kouzelný projektilʻ pro léčbu rakoviny. Je ale stejně nepravdepodobné, že získáme kouzelný projektil pro prevenci nebo ranou detekci, který by položil na lopatky celé spektrum typů rakoviny.
Siddhárta Mukherdží

Rakovina je ve skutečnosti nemocí drah.
Siddhárta Mukherdží

Použití přežití jako koncového bodu screeningového testu je chybné, protože dřívější detekce tlačí čas diagnózy zpět.
Siddhárta Mukherdží

Pouze test schopný dostát všem těmto kritériím – prokázat užitek z hlediska úmrtnosti v ryze randomizovaném uspořádání s přijatelnou úrovní přehnané a nedostatečné diagnózy – se může považovat za úspěšný.
Siddhárta Mukherdží

Pokud hledáme nesmrtelnost, pak rakovinná buňka v jistém perverzním smyslu dělá totéž.
Siddhárta Mukherdží

Léčit rakovinu je jako bít psa holí, aby se zbavil blech. - Anna Deavere Smithová
Siddhárta Mukherdží

Každá éra si přizpůsobuje nemoc svému vlastnímu obrazu.
Siddhárta Mukherdží

Je pozoruhodné a znepokojivé, že v Americe – kde je téměř každý nový lék vystaven pečlivému přezkoumání, zda nemá potenciální karcinogenní účinky, a jen malý náznak, že by daná látka mohla mít k rakovině vztah, vyvolává bouři veřejné hysterie a starostlivost médií – se jeden z nejsilnějších a nejběžnějších známých karcinogenů (tabak) může volně nakupovat a prodávat za pár dolarů na každém rohu.
Siddhárta Mukherdží

… zvýšení přežití je artefakt. Zdá se, že se zvyšuje frekvence přežití, ale ve skutečnosti se díky screeningovému testu prodlužuje čas mezi diagnózou a smrtí.
Siddhárta Mukherdží

… mohli bychom se stejně dobře zaměřit na prodloužení života spíše než na eliminaci smrti. Válka s rakovinou by se dala nejlépe „vyhrát“, kdybychom změnili definici vítězství.
Siddhárta Mukherdží

… v rozkošiach mu stvrdlo srdce, ako keď žiaci udupkajú školský dvor, a tak v ňom už nič nemohlo vykvitnúť.
Gustave Flaubert

Povinnosť, to znamená cítiť, čo je veľké, zbožňovať, čo je krásne, a nie prijímať všetky konvencie spoločnosti so všetkými hanebnosťami, ktoré nám vnucuje.
Gustave Flaubert

Mal vždy veľkú fantáziu, keď išlo o jeho záujmy.
Gustave Flaubert

Túži za láskou ako kapor na kuchynskom stole za vodou.
Gustave Flaubert

„V každé době je nutné přispůsobit se populárním mýtům. Kdysi dávno byli králové vybíraní božstvem, takže někdo musel zařídit, aby bohové dostali na výběr toho správneho kandidáta. V dnešní době je nejoblíbenějším mýtem vláda lidu. Ve své podstate však jde o totéž.“
Robert A. Heinlein

„Lidi v sobě musejí mít nějakou hluboce zakořeněnou představu upírat ostatním to, co jim dělá radost. Pravidla, zákony, vždycky mají potírat toho druhýho. Jakobychom v sobě nosili temnotu, kterou se nám nepodařilo setřást ani poté, co sme slezli ze stromu. Nikdo z těch lidí totiž neřekl: „Prosím, schvalte to, abych já nemohl dál pokračovat v dělání toho, o čem vím, že bych dělat neměl. Net, přátelé. Vždycky šlo o něco, co nesnášeli u svých sousedů. „Zabraňte jim v tom pro jejich vlastní dobro.“ Ne proto, že by to snad nějak ubližovalo komukoliv jinýmu.“
Robert A. Heinlein

„Měl jsem pro něj jen špatné myšlenky, myšlenky diktované povinností, myšlenky předepsané úctou k lidským zákonům, ale lidsky jsem se nezachoval.“
David Diop