Hledání ztraceného času III. – Svět Guermantových přehled

Hledání ztraceného času III. – Svět Guermantových
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421492/bmid_hledani-ztraceneho-casu-iii-svet-gu-z2v-421492.jpg 5 60 60

Třetí díl proslulého cyklu zavádí vypravěče do aristokratického prostředí pařížské čtvrti Saint-Germain a knížecí rodiny de Guermantes. Autor podává analýzu malichernosti a společenských předsudků, v románu najdeme i ozvuky Dreyfussovy aféry a v závěru se představuje další z význačných postav celého cyklu - urozený a excentrický básník baron de Charlus.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)
Originální název:

À la recherche du temps perdu: Le Côté de Guermantes, 1921


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hledání ztraceného času III. – Svět Guermantových. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (3)

Adam84
30.08.2024 4 z 5

Další díl hutné dávky krásné literatury, kterou si čtenář vychutná jedině rozvláčným tempem. Tedy platí, že i v třetím díle bude odměněna jen trpělivost.

Toto vrstevnaté, dlouhými větami krásné a na přemýšlení bohaté dílo, se vyplatí dávkovat uváženě. Jedna Proustova kniha sebere čtenáři pořádný kus čtecí fascinace a k její doplnění je zapotřebí čas, a proto k dalšímu dílu není třeba spěchat, takže doporučuji vždy mezi díly počkat, až se dostaví chuť být literárně fascinován.

ondra295
24.05.2024 4 z 5

Obecně asi nejslabší díl této jedinečné série, ale to rozhodně neznamená, že nejde o hodnotné dílo. Proust většinu tohoto dílu věnuje popisu fungování salónů ve vyšší společnosti, můj problém ale byl především v tom, že nikdo z Guermantových mi nebyl vyloženě sympatický - navíc autor zde dochází až do krajních extrémů své rozvláčné popisnosti, kdy je schopen jeden krátký večer rozepsat na stovce stran. Ano, toto dílo není o ději a především o myšlenkách, ovšem Proust se tu poměrně často opakoval. Přesto nejsem schopen najít dílo, které by podávalo věrnější a živější obraz o francouzské společnosti této doby, proto i přes mé drobné výtky tento díl také stojí za přečtení - ale obrňte se trpělivostí, jinak vám zásadní myšlenky v záplavě slov utečou.


Janina2609
19.04.2024 3 z 5

Třetí a pro mne jistě nejnáročnější a bohužel asi i poslední přečtená kniha z této série.
Vypravěčova rodina se přestěhuje do mondénní pařížské čtvrti Saint-Germain a prostřednictvím soukromého průzkumu vnitřního fantazijního světa hlavního hrdiny se dostáváme do prostředí vznešené společnosti aristokratických a měšťanských salónů z let 1890-1916. Vypravěč-hrdina je pozván na návštěvu salónu ke kněžně de Guermantes a fascinovaně zde pozoruje účastníky. V románu se objevují dozvuky Dreyfusovy aféry, doporučuji si o této události předem něco málo nastudovat. Celé toto dílo je postaveno na tématech času a paměti, pozoruhodná je originalita Proustova poetického vidění světa, jeho hypnotický prozaický styl a zdůraznění významu intuice.
Proust uvedl do románu časoprostor, vnitřní a intimní zkušenosti hrdiny uchované v jeho paměti. Tato znovu prožitá realita, vytěžená ze vzpomínky, spojená se složitým procesem evokace minulosti, v níž zaujímají významné místo bezděčné reminiscence, vyvolané zdánlivě zcela nedůležitými a náhodnými podněty, se stala základním tkanivem textu. Jako příklad se často uvádí „chuť a vůně koláčku namočeného v čaji,“ uvolňující mechanismus vzpomínky, kdy se vypravěči vybaví týž zážitek (vjem) z dětství.
Pro Proustův styl jsou charakteristická neobyčejně dlouhá a složitá souvětí, někdy označovaná za beztvará, nicméně konstruovaná logicky a odpovídající asociativnímu způsobu odkrývání minulosti, uchované v hrdinově „trvání v čase“.
Proustovu techniku charakterizuje pozorování a sebepozorování, zapojení introspekce do rozvoje epické linie, zaměření na drobný detail a v neposlední řadě i souhra navzájem se prolínajících časových rovin. Také vypravěč se v moderním románu mění: z tradičního vševědoucího vypravěče se stává vypravěč, který spíš pozoruje, než dokonale chápe a vysvětluje.
Minulost, byť zasutá, nikdy nepřestane působit na náš život a stále jej – třeba i skrytě – spoluvytváří, uplynulý čas nemůže být nikdy „ztracen“. Vyvolání minulosti nám dovoluje objevit některé základní momenty, které náš život utvářely.
Linie celého rozsáhlého cyklu je poměrně jednoduchá a její osu tvoří osobní zážitky vypravěče, volně spjaté do jednotlivých epizod, jak se odvíjely od jeho dětství do rozchodu s Albertinou. „Hledání ztraceného času“ představuje moderní psychologický román 20. století, v němž je současně využito i postupů „klasického“ psychologického románu.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Hledání ztraceného času III. – Svět Guermantových v seznamech

v Přečtených68x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených5x
v Knihotéce73x
v Chystám se číst36x
v Chci si koupit8x
v dalších seznamech3x