Insomnie přehled
Václav Votruba
Spánková paralýza, znepokojivé zvuky, nezvaní hosté… Noci ve starém domě na Žižkově třídě v Českých Budějovicích jsou pro mladého muže, který se přistěhoval ke své přítelkyni, stále hrůznější. Co bzučí ve stěnách? Kdo tiše postává v temném rohu ložnice? Pomůže bývalý farář z dalekého Klenčí pod Čerchovem? Českobudějovický spisovatel Václav Votruba se ve své nové knize Insomnie vydává na pole psychologického hororu, který by mohl potěšit čtenáře například H. P. Lovecrafta. „Cílem není za každou cenu děsit, spíše vyvolávat nepříjemné pocity,“ říká autor a zve vás na návštěvu do světa, který překračuje lidské chápání.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Insomnie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (15)
Krásná obálka v sobě ukrývá opravdu hodně tíživou ale velmi čtivou novelu. Autor užívá osobní zkušeností, čímž příběh získává ohromnou autenticitu. Kdo zažil období nespavosti, paralýzy, lucidního snění či jiné podobné poruchy, nebude k navození stavu tísně ani potřebovat horrorové detaily, zcela postačí samotný vývoj chování hlavní postavy a situace, ve kterých se nachází. Ony horrorové situace děj skvěle koření, zvyšují napětí i čtivost. Na to, že jde o samonáklad tehdy začínajícího autora, je text téměř prostý začátečnických chyb (ač je vyprávěný v ich formě), nebo dokonce gramatických chyb, i přes absenci redaktora se tu projevuje autorova pečlivost. Zajímavostí jsou i malé černobílé fotky míst, kam čtenáře děj příběhu právě zavedl.
Jedinými negativy knihy jsou za mě až křečovité používání spisovné mluvy v přímé řeči a občasné nevysvětlitelné zjevování a mizení členů domácnosti či navštíveného příbuzenstva. Nevím, zda knize zbytečně neubližuje také jednoduché zařazení do škatulky "horror", text má blíže spíš k psychologickému thrilleru, psychologicko-mysteriózní novele - třeba, ještě více zavádějící je pak nadpis samotné anotace.
Na závěr - přečteno jsem měla za 2 večery, dozvuky budu pociťovat mnohem, mnohem déle...
"Zavřel jsem oči a miloval se s temnotou. Cítil jsem, jak mě objímá. Jak mě hladí po tváři a postupně je všude kolem mě. Byla úžasná. Dokonalá milenka. Milenka přinášející neuvěřitelný klid do mé duše."
Námět sotva na povídku roztažený na novelu/román. Občas se tohle stane, autor nalezne inspiraci ve vlastním prožitku/zážitku a rozhodne se (či je vnitřně nucen – moc dobře to znám) zpracovat ho do beletristického příběhu. Jenže to nejednou skončí přesně takhle – chápu, že nespavost a spánková paralýza jsou silné prožitky a dojmy (sám s nespavostí mám nějaké zkušenosti), ale příběh potřebuje něco více. Měl by čtenáři něco „předat“, zaujmout ho. U Insomnie se přenos nepovedl. Příběh je nesourodý, spousta věcí k sobě nijak nesedí, jsou tam jen proto, že tam jsou (nejabsurdnější mi přijde pes – najednou se v rodině, o které čtete celou dobu, objeví kvůli jedné kýčovité scéně někde ve třetině a pak zase zmizí, přitom se příběh motá kolem rodiny i bytu, kde bydlí, ale ten pes tam prostě dál není) a vlastně vůbec nijak nekončí. Absence pointy by se ještě přijmout dala (někdy je příběhy moc nepotřebují), ale tady mi chybí alespoň nějaký závěr, vyvrcholení. Mohl bych jmenovat hned několik subjektivních negativ (až ubíjející a s příběhem nijak nepropojená přemíra horrorových odkazů, hodně věcí je „jako v amerických/béčkových horrorech“ – tohle je až kontrastní se skvěle zapracovaným odkazem s Janis Joplin, nemám rád, když si příběh se mnou jako čtenářem povídá), ale za největší negativum považuji právě tu nesourodost příběhu. Zdlouhavost (proč tolik popisů nespavosti, které stejně k ničemu nevedou, když by staly dva tři výživné, sdružující všechny nejvýraznější projevy?). Nekonzistentnost (některé scény spolu, dokonce ani se zápletkou, nemají vůbec nic společného a nijak si navzájem nepomáhají). Možná to někomu, kdo má s nespavostí a spánkovou paralýzou větší zkušenosti, než já, něco dá, ale mě tohle nemělo čím zaujmout a přišlo mi to jako mlácení prázdné slámy. PR vějičku na zadní straně obálky raději nechám bez komentáře. Tohle je skoro pět let stará kniha (kdo ví, jak starší, než se dostala k vydání), jestli mi dala něco pozitivního, tak vědomí, že se Votruba od té doby vypsal. 1,5*
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Insomnie v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 28x |
ve Čtenářské výzvě | 7x |
v Knihotéce | 34x |
v Chystám se číst | 28x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
horory poruchy spánku, nespavost Český Krumlov duševní poruchy, duševní nemoci České Budějovice lovecraftovský horor české horory DomažlickoAutorovy další knížky
2016 | Kniha kovu |
2017 | Šumavský Děs |
2018 | Insomnie |
2019 | Krev černých vran |
2020 | Dělníci kovu I: Necrocock |
Insomnie má v jádru zajímavý nápad, který by mohl v kratším rozsahu fungovat; v současné podobě se to ovšem nepovedlo. Příběh tápe ve svém vlastním obsahu a je plný nikam nevedoucích popisů, dialogů či situací. Mnoho věcí se čtenář navíc dozví jakoby mimochodem až „post mortem“. Nejviditelnější je to u psa, který je zničehonic v půlce knihy členem domácnosti a za druhou třetinou děje už po něm kdovíproč neštěkne ani pes (a to nemá v rámci vyprávění ani pořádný štěk). Nebo když hlavní hrdina údajně trpí arachnofobií až v okamžiku, kdy celá „hmyzí linka“ záhy zmizí (a jaký měla účel se patrně nikdy nedozvíme). Podobně je to s řadou dalších částí děje, osob či detailů, které sice dovedou vybudovat horrorové pocity, ale často plytce a bez atmosférického pojiva.
Korunu tomu nasadí samotný závěr, který v podstatě jen s neutrálním tónem sdělí, že pravda je někde venku a pointa... hele, já mám otevřené a nejasné konce rád, ale tady k jakémukoli dalšímu přemýšlení chyběla hlubší logická struktura. Logika mi tu hapruje obecně; když slyšíte zvuk, který ostatní popírají, asi bude logičtější ho nejprve zkusit nahrát na záznamové zařízení než jít rovnou kladivem rozbíjet zeď... a znovu, mně by podobné absurdity nevadily, ale to by příběh musel hrát na humornou notu a nesnažit se tvářit vážně. A ačkoli se kniha zaklíná jménem Lovecrafta a může názvem evokovat Kinga, toto srovnání je zcela mimo a ničemu neprospívá.
Našla by se i další negativa, ale nerad píšu vyloženě záporné reakce; vypíchnu tedy pár pozitiv. Především mě zaujala krásná obálka, která na první pohled evokuje, že držíte v ruce horror. Děj knihy se odehrává v období 2012 až 2015 a nevím jak, ale tu dobu z toho skutečně subjektivně cítím. Navzdory výše uvedeným výtkám se kniha čte poměrně svižně. Text samotný by po zkrácení a zkoncentrování myšlenky mohl být parádní povídkou či novelou. Nebo sbírkou horrorových povídek, kde je hlavním tématem spánek (což bych si i rád přečetl).
Václav Votruba od doby vzniku Insomnie napsal daleko lepší kusy, ale pokud rádi čtete a sbíráte horrorové autory, dal bych knize šanci. Zejména jste-li méně nároční čtenáři, než má maličkost.