Lolita přehled

Lolita
https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3744 3744

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Lolita, 1955

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Lolita. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (532)

Marfuška89
27.08.2024

Ty kokos.... toto za mě teda neee...
Nejde mi ani tak o to téma (i když je to strašné), ale to jak příšerně je to napsané! To se nedalo.... Nezažívné a nudné! A ty poznamky? Ty mě tak s**ly! Hnus! Můj názor... Nedočteno

kiddlinka
16.08.2024 5 z 5

Když booktok objeví literaturu...

Anniee
14.08.2024 2 z 5

Tak ta mi dala zabrat! Mám pocit, že už jsem se tak v půlce ztratila v těch všech myšlenkových pochodech a metaforách (a to otáčení stránek, bože). A na konci jsem byla zralá si přečíst nějaký rozbor díla, abych vůbec pochopila to minimum děje. Možná, kdybych dokázala ocenit autorovu slovní zásobu a květnatost každé věty, tak bych mluvila jinak, ale bohužel.

Knižní novinky (4. - 11. 9.)

02.09.2013

Slovy starého básníka: Morálním cítěním smrtelník platí času /daň za svůj smysl pro smrtelnou krásu.

Vybavují se mi určité okamžiky, říkejme jim ledovce v ráji, když poté, co jsem se jí naskytl, po skvostném, šíleném vypětí, které mě nechávalo v ochromení za nepřístupným valem azurového pásu, jsem ji nakonec s němým stonem něhy brával do náruče (pleť se jí leskla v neónovém světle pronikajícím škvírami v žaluziích z dlážděného dvora, jako uhel černé řasy byly zcuchané, zastřené šedé oči prázdnější než jindy - dočista jako malá pacientka ještě neprobraná z narkózy po těžké operaci), a má něha tmavla odstínem studu a beznaděje, a já se utěšoval a houpal svoji osiřelou, lehounkou Lolitu ve svém mramorovém náručí a broukal jí do teplých vlasů, nazdařbůh ji hladil a němě prosil o rozhřešení, a na samém vrcholu téhle lidské, utrápené, nesobecké něhy (má duše v té chvíli doslova obletovala její nahé tělo, hotova se kát), zničehonic, ironicky, hrozně, touha znovu naběhla a - „ach ne! říkávala Lolita s povzdechem určeným nebesům, a v příštím okamžiku něha i azur, vše se roztříštilo na tisíc kousků.

... moje konvenční Lolita si během našeho neslýchaného a nemravného soužití postupně ujasnila, že i ten nejmizernější rodinný život je lepší než parodie na krvesmilstvo, která byla nakonec to nejlepší, co jsem té sirotě mohl nabídnout.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (2)

2019 - Nejkrásnější české knihy roku (Bibliofilie a autorské práce – 3. místo)
1991 - Cena Josefa Jungmanna

Kniha Lolita v seznamech