Netvoři a kritikové a jiné eseje přehled

Netvoři a kritikové a jiné eseje
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539242/bmid_netvori-a-kritikove-a-jine-eseje.jpg 5 52 52

Soubor Tolkienových esejů Netvoři a kritikové nabízí jedinečnou příležitost poznat autora Hobita a Pána prstenů z méně známé stránky: jako učence zabývajícího se starou anglickou literaturou a jazykem; a pochopit, jak ho jeho bádání dovedlo k sepsání úchvatné ságy o Středozemi. Většina těchto textů byla původně přednáškami, nejde tedy o suché vědecké rozklady, ale pojednání přístupné všem pozorným čtenářům. Hned dva texty v knize se zabývají staroanglickým Béowulfem, další pak rytířskou básní Pan Gawain a Zelený rytíř. Nejrozsáhlejším a nejznámějším textem knihy je esej O pohádkách, z nějž se čtenář dozví mnohé o Tolkienových názorech na povahu fantastického žánru. K Tolkienově beletristické tvorbě se váže i esej Skrytá neřest, pojednávající o zálibě ve vytváření fiktivních jazyků.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 31.07.2024
Fejetony, eseje Literatura naučná O literatuře
Bude vydáno: , Argo
Originální název:

Monsters And the Critics And Other Essays , 1983


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Netvoři a kritikové a jiné eseje. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (7)

Set123
26.02.2023

Tolkien byl velký v ledasčem. Zdá se ve své moudrosti, jistě byl velkým filologem a filosofem, kritikem (jeho schopnost analýzy je skvělá) a, samozřejmě, malířem, tedy vlastně spisovatelem, chcete-li, umělcem.

Všechny tyto jeho vlastnosti se postupně stávají jasnějšími, jak procházíte jeho dílem více a více fascinováni jeho neúplnou úplností, nedokonalou dokonalostí a komplikovanou jednoduchostí. Úplné jeho dílo je v tom smyslu, že snad nevznikl preciznější a komplexnější fikční svět, ve kterém by se na první pohled snad dalo i žít. Platí však, že velikost toho světa přerostla život autora a ten tak nestihl dotáhnout své dílo do konce. Dokonalé je dílo právě ve své hloubce, je precizní, vybrušované, nevzniklo lehce, vznikalo v potu tváře a krvi, vznikalo tak dlouho, dokud autor nebyl plně spokojen, a i potom jeho tvorba pokračovala. Nedokonalé je samozřejmě v děravosti, nekompletnosti, jakoby mu část chyběla, jak jsem již popsal. Nu a dílo je to neskutečně komplikované, vyznat se v něm, plně jej pochopit je neskutečně složité a vyžaduje si to mnohem více času než kdejaký jiný úkol. Já například tolik času nemám, je příliš velké na jednu mou paměť. A přesto, čtete-li Pána prstenů. Zjistíte, že je snadné, rychle se chápe a tím leckdo inklinuje k tomu označit jej za brak. To proto, že se nechal zmást jednotlivostí a zapomněl na celek. Do tohoto paradoxního stavu svůj sen dovedl autor sám. Aby to bylo možno, potřeboval nejen notnou dávku podnětů, imaginace, ale rovněž neskutečnou sumu znalostí a filosoficko-filologický podklad. Bázi, na níž mohl stavět.

Jeho báze je zde. Eseje přítomné v této sbírce se týkají různých témat. Všechna se však nějak odrazila ve světě Ardy. Ať se jedná o inspirační zdroje (nordická mytologie (Béowulf), artušovské legendy), či o filosoficko literární otázky (pohádka jako poměrně svébytný Tolkienův koncept), či otázky jazyka, pro které se Tolkien patrně nejvíce proslavil. Všechny přítomné eseje jsou zajisté zajímavé, třebas, že já je nedovedu plně docenit (obzvláště ty jazykové). Osobně mne nejvíce zaujaly dvě. O pohádkách a Netvoři a kritikové.

Za nejvýznamnější považuji jednoznačně esej O pohádkách, ačkoliv zajisté i Tajná neřest má velkou hodnotu pro celek díla profesora Tolkiena. K eseji O pohádkách se vyjadřuji u Listu od Nimrala, zde zmíním snad jen toliko, že se mi jeho koncepce pohádky zdá zcela specifická a určující pro svět Ardy, dokonce myslím, že z jistého úlu pohledu pak je potřeba na tento svět hledět jako na Tolkienovskou pohádku a dalo by se tak argumentovat, že se vlastně nejedná o fantasy, protože těmito znaky z fantastické literatury její zakládající text vybočuje.

Co se Netvorů a kritiků týká, je to vskutku zajímavý esej, ve kterém autor označuje kritiky Béowulfa za voly (patrně oprávněně) a vyvrací jejich až neuvěřitelné omyly. Naivitu jejich představy o Béowulfovi jako jediném dílu své doby (tedy nikoliv jediném dochovaném), o Béowulfovi jako epickém díle. Ve kterém se jedná o děj (tedy nikoliv o obraz), o Béowulfovi rýmovaném (tedy nikoliv působivě znějícím), o Béowulfovi historickém prameni, či záznamu (tedy nikoliv reflexi). Jeho kritika je silná a přesvědčivá a jen mne znovu ujistila v tom, že Béowulf je velké dílo a je nedoceněné dílo.

witiko
16.09.2021 5 z 5

Výborně sestavený výbor různorodých esejistických textů, které přitom spolu souvisejí a bezprostředně na sebe navazují. Pokrývá asi všechna hlavní témata, která nás na Tolkienovi mohou fascinovat, takže každý si tu najde to, co je pro něj stěžejní, a to ostatní třeba jen zběžně proletí nebo prostě přeskočí. Myslím, že s tím se počítá, pokud to nepotřebujete studovat jako tolkienologové nebo anglisté. Pro mě osobně byl nejpřínosnější především titulní esej o Béowulfovi, ale i rozbor Sira Gawaina a Zeleného rytíře je naprosto brilantní. Docela mě zajímalo také historické potýkání a stýkání angličtiny s velštinou. Ale i v ostatních esejích jsem narazil na části, které mě zaujaly. Celkově z textů dýchá nejen Tolkienova erudice, ale i hluboké, intuitivní porozumění. Nepřehlédnutelný je tu i Tolkienův anglicky akademický humor. Jinak, všechna čest překladatelům!


roman9739
07.04.2021 4 z 5

Před samotným komentářem si musím dovolit malou odbočku:
Opět děkuji Pavlu Hoškovy za inspiraci, neboť tuto knihu jsou objevil díky citacím v jeho posledním díle právě o J. R. R. Tolkienovy Sloužím Tajnému ohni.
Kéž by se člověku povedlo, dříve než se, většinou netrpělivě, pustí do všeobecně známých děl od daného autora, přečíst si některé jeho teoretické úvahy, eseje (samozřejmě, pokud jsou od daného autora k dispozici), rozbory... Je to dávno, co jsem HACTAZZ a PP četl a návrat k nim již neplánuji, ale z těch matných vzpomínek a dodnes zakódovaným stereotypům, tuším, že bych na celé dílo pohlížel s daleko větší lehkostí, kdybych znal Tolkienovu zálibu v jazycích, Beowulfovi, či jeho názor na pohádky (mimochodem esej O pohádkách považuji v tomto díle za stěžejní).
Nevadí, pokusím se z toho poučit do budoucna.
Jinak veskrze sdílím názory z předchozích komentářů.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (2)

Srdce je silné, třebaže tělo je slabé.


Fantazie je racionální, nikoli iracionální aktivita.


Kniha Netvoři a kritikové a jiné eseje v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených72x
v Doporučených7x
v Knihotéce68x
v Chystám se číst131x
v Chci si koupit106x
v dalších seznamech5x