Prašivý pes přehled

Prašivý pes
https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95974/bmid_prasivy-pes-tp4-95974.jpg 3 22 22

Prašivý pes je mistrovským, stylisticky vytříbeným dílem autora, jehož měl český čtenář možnost poznat prostřednictvím románů Bod omega, Padající muž či Bílý šum. DeLillův „thriller“ z roku 1978 je přímo esencí konspiračních teorií a paranoidního vnímání reality, jež je tak typická pro určitý segment postmoderní literatury. Příběh se točí kolem údajné existence pornografického filmu, v němž těsně před koncem nacistické třetí říše vystupuje samotný Adolf Hitler. Skrze pátrání novinářky Moll Robinsové z undergroundového časopisu Running Dog pronikáme do temného světa obchodníků s erotickým uměním, z něhož vedou nitky do nejvyšších mocenských sfér. Autor vytváří celou síť tajných vztahů, souvislostí a asociací, jejíž charakter se nikdy zcela neodhalí, a skrze stupňující se napětí a vzrůstající násilí, které sebou přináší hledání „perverzního grálu“, zároveň čtenáři nabízí jemnou analýzu systému mocenských i technologických manipulací, které jsou pro naši dobu typické.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Plus
Originální název:

Running Dog, 1978


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Prašivý pes. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

Knišíl
19.04.2022 2 z 5

DeLilla mám rád, předchozí dvě knihy od něho pro mě byly velkým myšlenkovým i estetickým zážitkem (Cosmopolis, Bod Omega), jenže právě zmiňované knihy dělí od Prašivého psa téměř čtvrt století. Prašivý pes vznikl na sklonku 70. let během čtyř měsíců, a pokud bylo DeLillovým cílem napsat paranoidní thriller, který ve čtenáři vyvolá pocity dezorientace, nepochopení a postmoderní útržkovitosti, tak to se mu povedlo, ale číst se to vskutku moc nedá. Postavy ploché, dialogy pořád ve stejném schématu, děj natolik rozčleněn do krátkých dialogových epizod, že o nějaké dějové výstavbě sotva lze mluvit, ironický podtón v dialozích používán pořád dokola, až to působilo vyloženě otravně a nevtipně. Musím říct, že jsem k tomuto DeLillově románu takto krutý právě proto, že vím, jaké romány je schopný napsat, a proto jsem k Prašivému psu silně kritický. Tento román působí jako stylistické cvičení začínajícího autora, což možná nakonec bylo, nebo jako plán na šílený béčkový hollywoodský snímek, ale se skutečnou literaturou to má společného asi tolik jako české rizoto k tomu italskému.
Anebo si možná moji recenzi přeberte tak, že jsem četl knihu ve špatný čas, a možná by mi jindy sedla více. Možná jsem jenom nepochopil, o čem tak kniha vlastně byla. Možná mi jenom nedošla DeLillova intence, umělecký záměr. Ale něco vím určitě, že u dobré knihy se bavím, ať ji čtu kdykoliv a za jakékoliv situace. Dobrá kniha mě i tak dokáže upoutat, zaujmout a mám z jejího čtení nefalšované "snobské" estetické a literární potěšení. Prašivý pes tohle ale nedokázal.

KapitánSmrt
14.11.2020 5 z 5

Je mnohem těžší, nudné, banálně ubíjející a až nesnesitelné, vidět svět takový, jaký je. Tedy svět, který je chaotický, nahodilý, plný hlouposti a násilí, bez jasného, konkrétního směru, vize, smyslu… Ještě že tu jsou DeLilo, Pynchon a další mistři postmoderny, kteří tu šeď a fádnost naší existence dokáží obohatit, prozářit jasným světlem paranoidních vizí, komplikovaných konspirací, děsivých halucinací a psychopatických mužů (a žen), kteří potají řídí osudy celého světa. Jde o autory, kteří s nebývalým vhledem diagnostikují současnou společnost, jakožto společnost úzkosti, vyhoření, únavy a předkládají nám ji v celé své zvrácené kráse… Asi nejlepší DeLilo, kterého jsem zatím četl.


milan3696
24.02.2020 2 z 5

Nějak se to nedalo dočíst, ale hecnul jsem se.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Prašivý pes v seznamech

v Přečtených29x
v Doporučených1x
v Knihotéce40x
v Chystám se číst8x