Proměny Kafkovy Prahy přehled
* antologie , Jaroslav Kříž , Václav Kotrman
Kniha je vydána u příležitosti 100. výročí úmrtí pražského rodáka a jednoho z nejvýraznějších literátů 20. století Franze Kafky (3. července 1883 – 3. června 1924). Spisovatel a pražský rodák Franz Kafka se řadí mezi nejvlivnější literáty minulého století. Přestože uplynulo sto let od jeho úmrtí, zájem o jeho díla neopadá. Kafkovy romány a povídky mají světu stále co říci, a proto vychází u příležitosti kulatého výročí tato publikace, jako hold slavnému literátovi. Antologie povídek Proměny Kafkovy Prahy přináší dvanáct kapitol současných českých autorů napříč žánry. Jedná se o příběhy tematicky navázané na Prahu, v nichž se čtenář ocitne jak v minulosti, tak v přítomnosti, ale nahlédne také do scifistických světů budoucích. Bude to vždy zřejmé? Možná ani ne. Vždyť to ke Franzi Kafkovi také patří. Třeba jej přímo v nějaké povídce potkáme. Nebo se setkáme jenom s panem K.? Do antologie přispěli tito autoři: Marek Epstein Veronika Fiedlerová Pavel Fritz Karolína Meixnerová Michaela Merglová Ondřej Neff Markéta Pilátová Ilona Podivínská Miroslava Rezlerová Jaroslav Rudiš Kristýna Sněgoňová Miloš Urban... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Proměny Kafkovy Prahy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Antologie povídek z per českých autorů, kteří přispěli k vytvoření díla na uctění 100. výročí úmrtí pana Franze Kafky. Upřímně jsem nikdy nebyla vášnivým čtenářem Kafkových děl, nicméně jména přispívajících mě zaujala. A rozhodně jsem si to užila! Najdeme zde kraťoučké, ale i delší povídky, které jsou všechny psané s ponurým nádechem. U některé mi běhal mráz po zádech - povídka paní Meixnerové, u jiné jsem se držela za hlavu a nechápala, že se ve finále usměju - pan Epstein. Jeho povídka byla za mě nejlepší a nejvíce mě mile překvapila. Pokud máte rádi scifi nebo thrillery tak tohle dílo by se vám mohlo líbit. Každý si tu najde svoje a navíc každá povídka má svůj přesah, jak se vás dotknout :).
Díla Franze Kafky na mě měla v určité fázi života opravdu silný vliv. Kafku jsem samozřejmě objevila už v rámci povinné četby na střední škole, ale ještě dnes si pamatuji ten moment, kdy se z povinnosti stala fascinace. Kafkova díla jsou dojemná a dokáží čtenáře zaujmout. Proto, jakmile jsem spatřila obálku této knihy, byla to jasná volba!
A musím říct, že kniha skutečně splnila všechna má očekávání. Byla příjemně osvěžující. Mám velkou slabost pro antologie, protože mi umožňují objevovat různé autory a různé styly psaní. Tato antologie je skvostná právě díky té rozmanitosti, kterou nabízí. Každá povídka je jiná, každá má svou vlastní atmosféru, ale všechny mají něco, co čtenáře nenechá lhostejným.
Z povídek, které mě opravdu uchvátily, musím zmínit "Žádost" od Veroniky Fiedlerové, "Nech brouka žít" od Mirky Rezlerové či "Zámek" od Karolíny Zoe Meixnerové. Samozřejmě i všechny ostatní povídky byly skvělé, ale tyhle tři mi vyloženi utkvěly v paměti.
Ve výsledku musím říct, že kniha je velmi povedená. Smekám klobouk před všemi autory, kteří se na tomto projektu podíleli, protože právě takové knihy si zaslouží být čteny. Nádhera!
Související novinky (1)
Lesklá, Bábovky na konci světa a další knižní novinky (49. týden)
01.12.2024
Citáty z knihy (2)
„"Je zvláštní, jak jsme ochotní svěřit se do rukou cizích lidí. Stačí, že na sobě mají bílý plášť." - povídka Nech brouka žít (Anna)“
„"Proč nejde stejným způsobem jako střeva nebo koleno opravit hlava a duše? Na takovou duševní kolonoskopii by docházela klidně každý měsíc." - povídka Nech brouka žít (Anna)“
Kniha Proměny Kafkovy Prahy v seznamech
v Přečtených | 11x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 23x |
v Chystám se číst | 20x |
v Chci si koupit | 7x |
Část díla
Den, kdy se vrátila paní Vránová
Doktor Favarrol
Kafka ve stínu liberecké radnice
Max, Marta a zámek v Berlíně
Nech brouka žít
Výborná antologie vydaná ke stoletému výročí úmrtí našeho největšího literáta 20. století (sorry, Karle Čapku).
Za nejlepší kousky považuji Ohradu Ondřeje Neffa, který se atmosférou Franzi Kafkovi dokázal přiblížit dle mého názoru nejvíce a především Proces Marka Epsteina, který kafkovské téma s notnou dávkou humoru převádí do dnešní doby Me Too, AI a fakevideí.
Zajímavá je však většina povídek.