Nová kniha
Proměny Kafkovy Prahy - Jaroslav Kříž
Kniha je vydána u příležitosti 100. výročí úmrtí pražského rodáka a jednoho z nejvýraznějších literátů 20. století Franze Kafky (3. července 1883 – 3. června 19... detail knihy
Související novinky
Lesklá, Bábovky na konci světa a další knižní novinky (49. týden)
Vítáme vás u prvního prosincového přehledu připravovaných knižních novinek.
V týdnu od 2. do 8. prosince se můžete tě... celý text
Populární knihy
/ všech 8 knihNové komentáře u knih Jaroslav Kříž
Proměny Kafkovy Prahy
„Antologie, zejména ty české, mě baví čím dál víc...v této konkrétně se mi navíc líbil i žánrový rozptyl. S dovolením použiji výraz "každý pes, jiná ves" a to očekávání, co přijde dál, je prostě hodně fajn. A vypadá to, že Kafka je velmi ... univerzální. Některé povídky o něj zavadily více, jiné méně, ale to celku nijak neubírá. Nejsilnější trojka - povídky Ondřeje Neffa (ta je veskrze dokonalá), Marka Epsteina a Pavla Fritze.“... celý text
— Tydvik
Proměny Kafkovy Prahy
„Vloni uplynulo sto let od smrti pražského rodáka a světově známého spisovatele Franze Kafky. K tomuto výročí vychází tato kniha jako hold slavnému spisovateli. Příběhy, které jsou o Praze, a to z dob minulých, současných ale i těch budoucích.
V této knize ochutnáte tvorbu pěkné řádky autorů! Jsou tu jak ti zkušenější, tak ti, co stojí na začátku své kariéry. Moc se mi líbilo krátké představení každého z nich na začátku jejich povídky. Jsou tu různé žánry, každá povídka si tak najde svého čtenáře. Čeká tu na nás hned 13 povídek a věřím, že si díky nim najdete nové oblíbené autory.
Nejsem znalcem Franze Kafky, možná, že mi tak unikly některé spojitosti s jeho díly, ale i tak mě povídky bavily. Některé více, jiné méně, ale jako celek to bylo příjemné čtení. A nesmím zapomenout zmínit ani ilustrace a celkově nádherně graficky zpracovanou knihu.
Určitě je to kniha pro všechny Kafkovi milovníky, ale i pro ty, kteří rádi objevují české autory.“... celý text
— eva3992
Proměny Kafkovy Prahy
„Kafku nemusím. Avšak to mi nebránilo pořídit si antologii povídek napsanou na jeho počest. A nelitovala jsem. Směs je pestrá a dostane se vám něco psycha, něco smutku, vydatný pocit marnosti a zmaru a rovněž potměšilé absurdity. Po dobu, co jsem to četla, tak jsem měla divné sny, ostatně některé povídky připomínají sen, v němž bloudíte a nemůžete ven, jako Ohrada Ondřeje Neffa. Moc na mě zapůsobila zdánlivě prvoplánová Žádost od Veroniky Fiedlerové, bála jsem se u Zámku Karolíny Zoe Meixnerové, bylo mi smutno u Nech brouka žít, bavila se u Procesu Marka Epsteina, moji zálibu ve sci-fi naplnila povídka Den, kdy se vrátila paní Vránová Pavla Fritze. Vše završila Kristýna Sněgoňová Posledním přáním přesně v kafkovském duchu. Všechny povídky stojí za přečtení.“... celý text
— Maud22
Proměny Kafkovy Prahy
„Každá povídka je úplně jiná, ovšem své čtenáře si jistě najdou všechny, protože se jedná o kvalitní díla. U některých bude čtenáři běhat mráz po zádech, jiné ho pobaví. Nejvíce mě ovšem zaujala povídka Ondřeje Neffa Ohrada. Z té její kafkovatost přímo čiší. Je neotřelá, hravá, se zajímavým námětem.
Celé v recenzích.“... celý text
— Terkaodkafe
Proměny Kafkovy Prahy
„Když jsem měla možnost číst k maturitě Kafku, nechtěla jsem. Proč? Měla jsem vnitřní strach z toho, že jeho díla nepochopím. Když jsem ale dostala možnost si tuto knihu přečíst, doufala jsem, že svůj strach překonám a ještě mě povídky nalákají k přečtení jeho děl. Opravdu se tak stalo a jak jsem ráda!
Kniha byla vydána k 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Antologie je pestrá díky povídkám různých žánrů. Jsou zde dlouhé i kratší. Zrovna ta od Jaroslava Rudiše - Max, Marta a zámek v Berlíně je nejkratší, ale velice zvláštní. V konečném hodnocení se mi ale líbila.
Grafické zpracování knihy je jedním slovem skvostné. Snově tajuplné ilustrace dotvářejí ponurou atmosféru linoucí se z povídek, ale ne tak úplně ze všech.
Nechci zmiňovat všechny povídky, které v této knize najdete. Přeci jen chci, abyste se měli na co těšit.
Mezi mé topky patří Zámek od Karolíny Zoe Maixnerové, Žádost Veroniky Fiedlerové, Ohrada od Ondřeje Neffa, Pod fasádou Michaely Merglové, Proces Marka Epsteina a Nech brouka žít od Mirky Rezlerové.
Husí kůži a strach jsem měla při čtení Zámku a Pod fasádou. Emočně mě rozbily povídky Žádost a Nech brouka žít. A pak je tu Ohrada, u které jsem měla neodbytně krásný pocit nostalgie z čtení fantasy a sci-fi knížek. U Procesu to vypadalo na vážné téma, ale s vtipnou pointou. Hodně mě pobavila a samozřejmě se mi nejvíc líbily sprosté básničky. Ta s názvem Na mostě je nej.
Nehodnotím, jak se kdo dokázal nejvíce k autorovi přiblížit, ale jak na mě zapůsobily. Menší problém jsem měla hned s první povídkou Doktor Favarrol. Četla jsem ji 2x a vůbec jsem ji nepochopila. Začala jsem tedy propadat beznaději, že jsem si Kafku přeci jen přečíst měla. Do další povídky jsem šla se strachem, ale tam už to bylo o dost lepší. No a od Zámku už jsem Proměny Kafkovy Prahy hltala jedna báseň.
Rozhodně vám ji doporučuji k přečtení. Věřím, že i když jste autorovo dílo či díla nečetli, užijete si to i tak. Já jsem nadšená.“... celý text
— domiii97
Jaroslav Kříž knihy
Žánry autora
Literatura faktu Povídky Literatura česká Fantasy Literatura naučná Biografie a memoáry
Štítky z knih
Praha životopisy, biografie deprese osobnosti dobrodružství Franz Kafka, 1883-1924 loutky cestovatelé dobrodruhové emigrace
Kříž je 0x v oblíbených.