Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena přehled
Pavel Hošek
Tato kniha je věnována osobnosti a dílu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Autor vychází z nástinu jeho pohnuté životní pouti a seznamuje čtenáře s klíčovými vlivy a okolnostmi, které Tolkienovo dílo utvářely. Podrobně si všímá Tolkienových názorů na povahu jazyka a mýtu. Zabývá se otázkou, do jaké míry byl Tolkien ovlivněn katolickou vírou a tradicí. Pozorně sleduje jednotlivé vrstvy „teologie Středozemě“ a dospívá k hlavnímu tématu knihy, kterým je Tolkienovo osobité pojetí tvořivé fantazie. Podstatným rozměrem Tolkienovy tvůrčí metody je totiž pojetí fantazie jako nástroje vnímání. Tedy jako čidla, které ohledává skryté roviny skutečnosti a dokáže proniknout až k duchovním základům viditelného světa.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (13)
"Tolkien také jako „papeženec“ zakoušel v dětství a mládí všelijaké ústrky i otevřené pohrdání, což jej ve věrnosti katolické víře ještě více utvrdilo. Celý život miloval kouzlo katolické bohoslužby a také mešní latinu, jistě také proto, že latině ho v dětství učila právě maminka. Rozhodnutí druhého vatikánského koncilu nahradit latinu při mši národními jazyky považoval za nešťastné a při bohoslužbě nadále hlasitě odpovídal na liturgické výzvy v latině.
Jak bylo uvedeno v první kapitole, Tolkien měl také v kritickém období dětství štěstí na moudré a laskavé kněze, jako byl Francis Morgan, který se stal po matčině smrti jeho poručníkem, a také vzdělaní otcové z Oratoře svatého Filipa Neriho, v jejímž prostředí vyrůstal.
Není pochyb o tom, že katolická liturgie a posvátný řád církevního roku rozhodujícím způsobem utvářely Tolkienovu představivost. Jeho osobité vidění světa bylo zásadně formováno symbolikou mešních obřadů, které miloval. Výstižnou ilustrací Tolkienovy svébytné optiky je jeho poznámka o verších Francise Thompsona: Poetické obrazy tohoto básníka podle Tolkiena vyjadřují „katolický rituál, napsaný velkými písmeny přes celý vesmír".
Uvážíme-li Tolkienova neobyčejně silná slova, jimiž vyjadřuje touhu po účasti na liturgickém dění, není vlastně nijak překvapivé, že je to právě symbolika světla a hudby, tedy základní prvky estetiky katolické mše, co tvoří hlubinnou strukturu symbolické stavby jeho legendária. Mimořádně silným svědectvím o hloubce Tolkienovy zbožnosti jsou jeho dopisy, zejména dopisy synům v průběhu druhé světové války. Z těchto dopisů je zřejmé, že jádrem Tolkienova duchovního života bylo svaté přijímání. Jeho úvaha o tajemství eucharistie obsahuje osobní vyznání, plné překvapivé, téměř mystické vroucnosti. V souvislosti s tajemstvím eucharistie také Tolkien vyjadřuje velmi kritický názor na církve vzešlé z reformace, a sice právě proto, že opustily pravověrné učení o Nejsvětější svátosti.
V dopisech se opakovaně ozývá Tolkienova hluboká úcta k Panně Marii, a také jeho důvěrná znalost Bible. Svému synovi Christopherovi radí, aby se naučil nazpaměť chvály a modlitby, nejlépe v latině, a také pokud možno celou mešní liturgii, aby z ní čerpal posilu v dobách tísně.
Vůči anglikánské církvi choval Tolkien podezření, že je v mnoha ohledech polovičatá a zabředlá do kompromisů. Dokonce se vyjádřil v tom smyslu, že podstatným rysem anglikánské církve je podle něj nenávist ke katolictví a že tímto postojem je "bezděky nakažen" i jeho přítel C. S. Lewis.
Tolkienův nápadně nevlídný postoj vůči anglikanismu je do jisté míry vysvětlitelný skutečností, že v Anglii byl jako 'papeženec' příslušníkem pronásledované a později přinejmenším diskriminované menšiny, zatímco anglikánská církev se těšila privilegovanému postavení státního náboženství."
Smekám před prof. Hoškem. Pohled na osobnost Tolkiena není nový, ale novým způsobem komplexní.
Děkuji.
10/10
Konečně jsem viděla před sebou ve slovech zhmotnělé intuice, které mne provázejí už zhruba třicet pět let, kdy jsem poprvé objevila Středozemi. Fundovaná studie, u níž je vidět, jak dobře její autor stezkami Pána prstenů chodí; jako kdyby se s tvůrcem tohoto světa osobně znal. A text mi neposloužil jenom tématem: uvědomila jsem si, proč některé příběhy mluví a některé ne, proč mám sama potřebu je psát a proč mi také utvářejí určité úhly pohledu na existenci samotnou. Možná teď začne další období, kdy knihy začnou mluvit jiným jazykem. Uvidím. Třeba si uvědomím líp a jinak Příběh, do kterého patřím a který sama vyprávím.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (3)
„"Tolkien nabídl Lewisovi pohled na lidskou uměleckou tvorbu jako na analogii Božího díla stvoření. Lidská umělecká tvořivost a Boží „stvořitelská" tvořivost jsou dva analogické děje, které se podstatným způsobem podobají. Jednomu je možné rozumět ve světle druhého a naopak.“
„Tak jako Bůh tvoří slovem a povolává k bytí to, co není, tím, že svými slovy dává vzniknout skutečnosti, odehrává se cosi velmi podobného na lidské úrovni: básník či vypravěč rovněž tvoří slovem, povolává k bytí to, co není, tím, že to svými slovy tvoří. Bůh tvoří vesmír tím, že vypráví jeho příběh, tvoří dějiny lidského pokolení tím, že je vypráví. Jednotlivé dějinné události jsou slova Boží řeči.“
„Podobně lidský tvůrce tvoří světy tím, že je vypráví. Jednotlivé události jeho příběhů povstávají k bytí jakožto slova a věty jeho řeči. Pro Tolkiena je toto vzájemné zrcadlení Boží a lidské tvorby zakotveno v biblickém učení o stvoření člověka k Božímu obra- zu. Člověk je malý stvořitel, protože je stvořen k obrazu Stvo- řitele - aby na lidské úrovni zrcadlil a odrážel něco z moudrosti a slávy (a také umělecké tvořivosti) nebeského Tvůrce. Vzájemné zrcadlení Boží a lidské tvůrčí činnosti ovšem platí v obou směrech."“
Kniha Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena v seznamech
v Právě čtených | 6x |
v Přečtených | 56x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 28x |
v Chystám se číst | 52x |
v Chci si koupit | 19x |
v dalších seznamech | 8x |
Autorovy další knížky
2020 | Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena |
2017 | Evangelium podle Jaroslava Foglara |
2012 | A bohové se vracejí |
2019 | Evangelium lesní moudrosti |
2004 | C. S. Lewis - mýtus, imaginace a pravda |
Keď som dostala do rúk knihu "Sloužím Tajnému ohni", netušila som, aký hlboký zážitok ma čaká. Pavel Hošek napísal skvostnú štúdiu, ktorá odhaľuje duchovné a literárne zdroje, ktoré formovali dielo J. R. R. Tolkiena. Ako fanúšička Stredozeme som bola nadšená, že sa mi naskytla príležitosť pohľadnúť na Tolkienovu prácu z úplne iného uhla.
Hoškova kniha ma okamžite vtiahla do hlbokých a fascinujúcich tém, ktoré presahujú rámec bežného čítania. Autor skvele osvetľuje, ako Tolkienova viera, jeho láska k mythológii a osobné skúsenosti prenikajú do jeho literárneho diela. Čítanie tejto knihy mi otvorilo obzor a umožnilo mi lepšie pochopiť, prečo sú Tolkienove príbehy také nadčasové a univerzálne.
Každá kapitola je ako nový objav, ktorý ma pozýva zamyslieť sa nad hlbokými témami dobra a zla, nádeje a obety, ktoré sú v Tolkienových príbehoch tak silne prítomné.
Týmto spôsobom sa mi kniha stala nielen cenným zdrojom informácií, ale aj inšpiráciou. Uvedomila som si, akú moc má literatúra, keď dokáže preniknúť do našich duší a oslovit nás na hlbokej úrovni. Pavel Hošek mi pomohol objaviť nové vrstvy Tolkienových diel, a za to mu patrí moja úprimná vďaka.
"Sloužím Tajnému ohni" je pre každého, kto má rád Tolkienovu prácu a chce sa o nej dozvedieť viac, nezabudnuteľnou cestou. Odporúčam ju všetkým, ktorí túžia po hlbšom porozumení a duchovnom obohatení, ktoré literatúra môže ponúknuť.