Smrt krále Šumavy přehled

Smrt krále Šumavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466822/bmid_smrt-krale-sumavy-Qlg-466822.png 4 69 69

Román je jakousi polemikou s filmem "Král Šumavy". Autor se pokouší dokázat, že skutečný úděl pašeráka Kiliána Nowotného se odehrával jinak než ve filmovém zpracování. Sichinger toto téma pojal jako vyprávění dvanáctiletého Tomáše Jungwirtha, který na konci prázdnin odjíždí s rodiči na opuštěnou šumavskou samotu nedaleko obce Kvilda. Protože si jejich pražský byt pronajali filmaři, otec, jenž pochází z tohoto kraje, si najde přechodnou práci v národním parku. Tomáš je tak přinucen navštěvovat zdejší školu, kde se setkává s novými kamarády. Na besedě s pamětníkem se pak poprvé seznamuje s Kiliánovým životním příběhem, jenž ho natolik zaujme, že se rozhodne získat o něm co nejpodrobnější informace. Při tomto pátrání se Tomáš dostane i do bavorského městečka Röhrnbach ke Kiliánovu hrobu. A pravě tady zjistí, jak se doopravdy Kiliánův osud vyvíjel i jakým způsobem byl ukončen.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrt krále Šumavy. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (24)

ddkk
12.12.2024 3 z 5

Docela zajímavý příběh určený spíše mladším čtenářům. Letní dobrodružství při pátrání po skutečném osudu Kiliána Nowotného, kterého "proslavila" Kalčíkova kniha a Kachyňův film Král Šumavy...

Příroda Šumavy, zdejší starousedlíci, místní legendy i pocity dospívajícího hocha dokážou chytit za srdce, autor moc dobře ví,o čem píše a umí to.

Je to hezký a zajímavý příběh, jenže jsem čekala něco trochu jiného...

Rade
10.11.2024 3 z 5

Sichingerovy šumavské knížky se mi vždy líbily, mají zvláštní atmosféru, líbila se mi i jejich grafická úprava s malým formátem a povedenou obálkou Ivana Brůhy.
Pravda, čtu je tak nějak odzadu (přes Kocovinu šumavského léta, ta se mi zdála nejlepší, přes Meyrovo sklo až k Divokým sekáčům, Šumava 1947), ale hodně mě překvapilo, že tahle knížka, ve stejné grafické úpravě, je vlastně pro děti, nebo aspoň napsaná stylem pro děti. Takže spíš zklamání, zvlášť v tom opačném čtecím gardu, než autor psal. (Vím, vlastně můj problém…)
Čekala jsem, namlsaná pozdějšími autorovými knihami i příslibem krále Šumavy, prostě něco jiného…
Velké plus za celou tu problematiku šumavských pašeráků a pozdějších převaděčů, i za opravdu výstižnou atmosféru nehostinné mlžnaté podzimní Šumavy plné nástrah slatí i neprůchodných hvozdů.

Samozřejmě nutno k tomu vyhledávat další prameny, knížka vše jen lehce naťukne. Mě například překvapilo, jak byla převaděčská stezka Kiliána Nowotného dlouhá, naivně jsem si představovala nějaké spíš krátké přeběhnutí „čáry“ - a ona to byla opravdu nekonečná cesta přes slatě a těžko průchodné lesy. Začínala u Vimperka na úpatí Kamenné hory, pak vedla údolím potoka Volyňka, přes Medvědí potok, okolo Michlovy huti mezi kopci Kamenná a Bukovec, přes Chalupskou slať k Janské hoře a Františkovu. Pak bylo nutno překročit Teplou Vltavu, a dále okolo Stanové a Stolové hory, přes vrch Stráž, k pramenům Vltavy a odtud přes hranici do bavorského Finsterau…
Prošla jsem si celou trasu na mapě, představila ponuré lesy a nevlídné slatě, a taky promrzlé lidi s kufry a dětmi na rukou… A teprve pak možná trochu pochopila, jak nebezpečná ta cesta byla. I s tím, že vás kdekoliv mohli chytnout nebo zastřelit…

Škoda, že i dnes se stále čerpají informace o převaděčských stezkách z ideologicky překrouceného Krále Šumavy, skvělý režisér, ale špatná doba k filmování; i tohle je v knížce celkem dobře naznačeno…
Takže nakonec slušné tři plus, i když jsem si představovala úplně jiný příběh.


sakro
14.04.2024 5 z 5

V knihovně jsem víceméně náhodně sáhl po knize, která mě zaujala titulem. Možná bych se měl zastydět, ale autor mi neříkal vůbec nic. Kniha mě však "chytla" od počátku a přestože, jak se mimochodem zmiňují i někteří předešlí recenzenti, je zřejmě určena spíš mladší generaci, nadchla i mě. Určitě si vyhledám i jiné autorovy knihy. Přestože jsem dal pětihvězdičkové hodnocení, jednu opravdu velkou připomínku mám. Je to něco, co při čtení ostře drásalo mé smysly. Nejsem schopen posoudit, zda je to chyba autora nebo iniciativa editora, nicméně si myslím, že by se v české literatuře nemuselo vyskytovat špatné skloňování názvu obcí. Že rodina přijela do Svinné Lady, anebo že Tomáš chodil do školy v Borové Ladě je z hlediska české gramatiky opravdu špatně. Naštěstí to vše zachránil příběh samotný a mé hodnocení je za něj.

všechny komentáře

Související novinky (1)

57 nových eknih zdarma ke stažení

22.02.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Smrt krále Šumavy v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených100x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených3x
v Mé knihovně50x
v Chystám se číst25x
v Chci si koupit4x