Stopy paměti přehled
Richard Powers
Z nejasných důvodů havaruje sedmadvacetiletý Mark Schluter na zcela přehledném úseku silnice kdesi v Nebrasce. Utrpí poranění hlavy, a když se probere z bezvědomí, propukne u něj takzvaný Capgrasův syndrom, vzácná neurologická porucha, při níž postižený nepoznává své nejbližší - tvrdí, že jsou to dvojníci, roboti nebo mimozemšťané. Mark nepozná ani svou jedinou žijící příbuznou, sestru Karin. Ví, že má sestru, a připouští, že ta žena, která se za ni vydává, vypadá jako jeho sestra, mluví jako ona a ví o něm věci, které věděla jen Karin. Ale není to ona. Powers rozvíjí literární úvahu o povaze lidského vědomí a paměti i o samotné podstatě identity. Jsme skutečně těmi, za které se pokládáme? Nebo jsme těmi, za něž nás považují druzí? Zároveň se autor pokouší odpovědět na otázku, co znamenají pojmy normální a nenormální, nebo zda je jazyk a lidská schopnost promýšlet věci dopředu výsadou či výhodou.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stopy paměti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (14)
Tak tato knížka byla asi trochu nad mé síly. Cca do půlky jsem ji hltala, přišla mi skvěle propracovaná, zajímavá, ale pak jsem se jaksi místy začala ztrácet,chvílemi nudit a mé nadšení pomalu vyhasínalo. Těžký kalibr ohledně úvah, lékařských pojednání o mozku, filozofických myšlenek, zčásti mi to proklouzlo mezi prsty. Dočetla jsem spíš silou vůle,což je škoda. Zvláštní,pozoruhodná a bezesporu originální kniha.Velmi hutná,možná někdy až moc. Zkusím se někdy ke knížce vrátit, tentokrát jsem nebyla úplně na té správné "mozkové" vlně. Pokud hledáte nevšední náročnější čtenářský zážitek, určitě zkuste.
Chtěla jsem se seznámit s autorem, kterému má brzy v češtině vyjít další kniha (o které se nedá zjistit zatím vůbec nic, tak nevím, jestli nakonec opravdu vyjde). Přes zdejší bazar jsem sehnala Stopy paměti a jsem za to DK i prodejci vděčná.
Četba knihy byla z těch náročnějších, ale ne celou dobu, jen některé její medicínské části (jak zmiňují i předešlé komentáře). Je to společensko-psychologický román, který obsahuje mnoho současných témat, týkajících se nejen amerického prostředí a literárních postav. A kromě jiného, je to také pátrání po okolnostech nehody, které nezůstanou neobjasněné. Zajímavé jsou prolínající se pohledy na situaci očima/myšlenkami Marka (v různých fázích léčby) a jeho odhodlané sestry, která dělá, co je v jejích silách a přivolává na pomoc i populárního doktora Webera. Jeho osobní příběh je další podstatnou částí románu. Hlavní postavy doplňují Daniel, silně ekologicky smýšlející Markův přítel z dětství a charismatická ošetřovatelka Barbara, žena s tajemstvím.
A potom jsou tu jeřábi, kteří každoročně přilétají do místa, kde se odehrává většina tohoto neobyčejného příběhu několika lidí, spojených okolnostmi, příběhu o hledání a nalézání. (Váhala jsem nad plným hodnocením, ale nakonec ho dávám).
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
2006 -
National Book Award
(Fiction)
Kniha Stopy paměti v seznamech
v Přečtených | 63x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 67x |
v Chystám se číst | 56x |
v Chci si koupit | 9x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
americká literatura sourozenci neurologie mezilidské vztahy
Zajímavá, až provokující kniha zkoumající naše opěrné body, kterých se v životě držíme a kterých ztráta způsobuje rozpad naši identity. Ne vždy pomůžou lékaři, i když v knize se to neurologickými pojmy hemží, ale ztráty životních jistot nejsou totéž, co dopravní nehoda.
Jeřábi své orientační body zdědili po svých předcích před nějakými šedesáti milióny lety, naše si v reálném čase dokážeme ničit
s úspěchem odjakživa.
A pak si máme uchovat zdravý rozum.