Veľké tučné prekvapenie přehled
Nina Teicholz
Prečo maslo, mäso a syr patria do zdravého stravovania. Priekopnícka štúdia, ktorá odhaľuje ako desaťročia manipulatívnej vedy a politiky nespravodlivo démonizovali stravu s vysokým obsahom tukov - a pritom to mohla byť naša najzdravšia voľba. Za posledných 60 rokov nám tvrdili, že diéta s nízkym obsahom tukov nás chráni pred obezitou, cukrovkou a srdcovými ochoreniami. Aj napriek tomu, že väčšina z nás túto radu počúvla, postihol nás presný opak - epidémia obezity, cukrovky a s tým súvisiacich ďalších vážnych zdravotných problémov. Nedávne dôslednejšie vedecké práce prevrátili teórie z predchádzajúcich desaťročí naruby a presvedčivo preukázali, že sme sa červenému mäsu, plnotučnému mlieku, maslu, syru či vajciam vyhýbali celkom zbytočne. Po desaťročiach výčitiek teraz môžeme bez pocitov viny privítať tieto lahodné potraviny späť do nášho života.... celý text
Literatura naučná Zdraví
Vydáno: 2017 , PublixingOriginální název:
The Big Fat Surprise : Why Butter, Meat and Cheese Belong in a Healthy Diet, 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Veľké tučné prekvapenie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Tohle bylo dlooouhé a detailní čtení o historii výživové politiky. Skvělé pro ty, co si libují v hromadě (opravu ale velké hromadě) citací a odkazů na různé studie. (Navíc přibližně 150 stran zabírají poznámky, literatura a rejstřík.)
Potravinářský průmysl je velký byznys a autorka rozporuje téměř všechny výzkumy, které se v oblasti výživy uskutečnily a ze kterých vyšly teorie, že nasycené tuky jsou nezdravé. Odvedla mravenčí práci a našla zásadní výzkumné nesrovnalosti a chybné závěry, ohýbání statistik a konflikty zájmů, kdy například výzkum o škodlivosti živočišných tuků sponzoruje výrobce těch rostlinných. Jenže jedna studie prostě tvrdí to a druhá to vyvrátí. Nejsem výživová poradkyně, rozumím tomu jako koza petrželi, ale podle mě je nejlepší vzít zdravý rozum do hrsti a jíst to, po čem se člověk cítí dobře.
Střízlivý, a přesto fascinující, obrovský, a přesto přehledný a pro mě osobně i velmi zábavný souhrn vědeckých dat s jednoznačným závěrem: vejce na špeku jsou ta nejzdravější snídaně.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Veľké tučné prekvapenie v seznamech
v Přečtených | 16x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 22x |
v Chystám se číst | 21x |
v Chci si koupit | 8x |
v dalších seznamech | 2x |
Kniha se nevěnuje tuku z pohledu výživových doporučení nebo receptů. Autorka ani nezmiňuje např. kontaminaci tuků nebo jejich vliv na mikrobiom. Kniha je o něčem jiném. Víc jak polovina se věnuje velmi podrobnému popisu vědeckých dohadů o škodlivosti nasycených tuků pro srdce - výběry vhodných subjektů do studií, aby mohla být hypotéza potvrzena, zamlčování závěrů, které hypotézu vyvracejí, zavádějící interpretace výsledků, zesměšňování nebo ignorování vědců s jiným názorem, následné zapojení státních institucí do tohoto tématu a nakonec institucionalizaci většinového, byť vědecky vlastně dostatečně nepotvrzeného, názoru, že nasycené tuky zvyšují cholesterol, a proto škodí.
Autorka dál popisuje, jak potravinový průmysl nahradil nasycené tuky hydrogenovanými, o kterých se tušilo, že obsahují pravděpodobně škodlivé trans-tuky, ale průmysl se pečlivě staral o zpochybňování těchto poznatků. Když se ale stejně nakonec kvůli transmastným kyselinám přetaly používat ztužené tuky, nastoupily místo nich rafinované rostlinné oleje. O těch se toho zatím moc neví, ale už se ví, že při jejich rafinaci a pak při zahřívání vznikají škodlivé látky - autorka tuto kapitolu nazvala "Transmastné kyseliny odchází, přichází něco horšího?".
Docela neuvěřitelný byl popis propagace středomořské stravy. Podle autorky se tato strava stala tak známou a doporučovanou hlavně díky marketingovým schopnostem jejich zastánců, nikoli díky vědecky podložené prospěšnosti.
Závěr knihy je věnován výsledkům studií o nízkosacharidové stravě a popisu zajímavých zjištění ohledně cholesterolu. Ukazuje se, že výskyt civilizačních nemocí koreluje se spotřebou sacharidů (především cukru a mouky), nikoli se spotřebou nasycených tuků, jak se to už několik desetiletí traduje. Tento mýtus je díky svému dlouhodobému působení zakořeněný velmi silně.
Kniha je zajímavá, četla se dobře. Co do popisu událostí, konferencí, článků a studií mi přišla často moc podrobná, ale chápu, že autorka chtěla podat co nejucelenější pohled. Místy se autorka dost opakuje (např. tvrzení, že nasycené tuky zvyšují LDL cholesterol, ale také HDL cholesterol, nebo že se nikdy neprokázalo, že celková hladina cholesterolu koreluje s vyšším rizikem).
Kdo hledá spíše výživová doporučení, nebude pro něj tato kniha vhodná. Je víc pro nadšence do oboru výživy jako takového.