Čas vianočný literatúre prajúci

recenze

Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach (2021) 5 z 5 / MatejHrbolta
Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach

Poznáme to všetci, detské časy sú už nenávratné preč, namiesto nich bolestné vytriezvenie do sveta dospelých, ktoré nám postupne rok čo rok prináša dezilúziu posolstva Vianoc a ich pokojného prežitia.

No vďaka počinu Literárneho informačného centra zarezonovala v slovenskej literatúre aspoň malá iskierka nádeje, že sa v dobe prehlbujúceho materializmu a konzumu, ktorý v predvianočnom období drvivo finišuje, o čom sa najčastejšie presviedčajú naše peňaženky, čiastočne vyslobodil literárny zborník dvadsiatich piatich autorov (ich zoznam uvádzam na konci recenzie), ktorí sa rozhodli čitateľom spríjemniť toto „radostné“ obdobie vydaním svojich textov, venujúcich sa téme Vianoc.

Príbehy v knihe, dizajnovo pripominajúcej zborník rozprávok, nájde čitateľ texty vyznačujúce sa polyfóniou nielen žánrovou (s pomedzi dvadsiatich piatich textov môžeme identifikovať žánre ako rozprávka, novela, poviedka, detektívka či dokonca sci-fi poviedka), ale i polyfóniu postáv (narácia je realizovaná buď z perspektívy dospelého alebo dieťaťa), či dokonca polyfóniu časovú (texty písané v súčasnosti, texty založené na retrospektívach do obdobia autorského detstva), najmä rovina retrospekcie so sebou prináša čiastočnú autobiografickosť a v týchto príbehoch pociťujeme aj vplyv autorského alter ega, čím sa ale eliminuje typizácia, akú by sme celkom určite objavili u komerčnej literatúry na túto tému

Z kvalitatívneho hľadiska sú texty rovnomerne vyvážené, neprevláda séria podobných či slabších textov.
Pozitívom je tiež, že texty (najmä tie písané z pozície detskej perspektívy) vyvolávajú pozitívne emócie a spomienky, čo vytvára príjemnú nostalgiu – avšak pozor na prehnaný spomienkový optimizmus.

Dohviezdny večer tak reprezentuje variantnosť podôb „Sviatkov pokoja a lásky“, určenú ako pre detských čitateľov, no pravidelne, aspoň raz do roka sa k nej rád vráti i dospelý čitateľ, podobne ako sa vracia k Dickensovej Vianočnej kolede, ktorej čaro (ale i aktuálnosť) doposiaľ pretrváva.

Verím, že po prečítaní knihy Dohviezdny večer, dospejete k podobným pocitom a po knihe, minimálne v čase Vianoc, každoročne siahnete.
Určite na to má potenciál.

Zoznam autorov: Mirka Ábelová, Peter Balko, Jana Bodnárová, Veronika Dianišková, Denisa Fulmeková, Gabriela Futová, Daniel Hevier, Marta Hlušíková, Branislav Jobus, Peter Karpinský, Viliam Klimáček, Monika Kompaniková, Uršuľa Kovalyk, Eva Luka, Dominika Madro, Mária Modrovich, Agda Bavi Pain, Pero Le Kvet, Dana Podracká, Ján Púček, Toňa Revajová, Vanda Rozenbergová, Peter Šulej, Ján Uličiansky a Eva Urbanová.

Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach Dohviezdny večer - Dvadsaťpäť príbehov o vianociach kolektiv autorů

Svoj vianočný príbeh napísalo 25 slovenských autorov a autoriek. V knihe sa ukrýva mnoho prekvapení pre deti aj dospelých. Dozvieme sa z nej, kde býva Ježiško, aký darček je najlepším darčekom na svete, koľko existuje vesmírov, ko... více