Hotel Atlantic.

recenze

Hotel Atlantic (2023) 4 z 5 / bajub
Hotel Atlantic

Bára Šťastná a její Samotářky pro mě byly v loňském roce velkým překvapením - nějak jsem si ji v hlavě zařadila mezi autorky nenáročného ženského čtiva (ano, aniž bych ji četla), pak se ke mně dostaly Samotářky a své předsudky jsem musela vzít zpět. Takhle, u Samotářek i Hotelu Atlantic (u Hotelu možná ještě krapet víc) cítím orientaci na ženskou čtenářku, ale tyhle knihy rozhodně nejsou hloupé, povrchní ani naivní. A u Hotelu Atlantic si zřejmě i rozšíříte obzory.

Hotel Atlantic je příběh dvou mladých dívek, které mají vše - milující rodinu, přátele, navíc jsou z finančně dobře situovaných rodin. Ale pak přijde rok 1940 a ony jsou židovského původu. Bohužel.

Nečekejte Samotářky, nečekejte příběh plný koncentračních táborů ( i když i na ty zprostředkovaně dojde) - čeká vás cesta lodí do Palestiny, země zaslíbené, lodní katastrofa a někteří poplují ještě mnohem, mnohem dál...

Možná vám to zní jako pohodová dobrodružná cesta, nenechte se zmýlit. Tihle mladí lidé zažijí neskutečné útrapy, strachy, nemoci, potupy, ztráty (bohužel i lidské), než dorazí na místo, kde najdou svůj domov. A není to nutně tam, kam je válka zavane. Někteří svůj domov najdou až v závěru svých životů...

Autorka vystavěla příběh na skutečném základě - lodní evakuace mladých židovských uprchlíků do Palestiny, kde došlo k potopení zaoceánského parníku Patria, na jehož palubě jich bylo skoro dva tisíce, mezi nimi i velká skupina Čechoslováků. A právě mezi ně Bára Šťasná zasadila hlavní hrdiny. Vyjma jedné postavy jsou všechny smyšlené, ale pro mě naprosto uvěřitelné, lidské a opravdu sympatické. Zajímaly mě osudy i jejich rodinných příslušníků, přátel, známých. Jak já jim všem fandila! Ale válka bohužel nebyla milostivá a vybírala si své oběti.
Příběh je navíc vyprávěn v několika časových rovinách, poskládáme si tedy poměrně slušný obrázek o jejich životech až do samého konce. A že je to čtivé, to asi nemusím zmiňovat.

Hotel Atlantic je příběh plný naděje, odvahy a lásky. Ale taky připomínek, že židovští uprchlíci neměli na růžích ustláno ani po tom, co se dostali do "bezpečných" vod spojenců. I ti k nim přistupovali podezíravě a mnohdy s nimi zacházeli jako s vězni - samozřejmě v rámci jejich bezpečnosti, že ano (taky tady cítíte ten přesah do současnosti?).


Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Když ti život roztrhá válka, trefíš ještě domů? Na konci listopadu 1940 se v přístavu v palestinské Haifě potopil zaoceánský parník Patria, na jehož palubě byly skoro dva tisíce židovských uprchlíků. Mezi nimi i velká skupina Čech... více


Komentáře (0)

Přidat komentář