Smrt v hlubinách
recenze
Odd. H: Svazek první (2024) / assaVědec a výzkumník Hari Hardy je dobrodruh až do morku kostí. Pod záštitou společnosti IPVP, kterou financuje miliardář Blake Mortimer, po několik let spolu se svým kamarádem Rogerem pořádá expedice, které by měly v budoucnu velkou mírou rozhodnout o osudu lidstva. Hariho výjimečnost spočívá v tom, že se nebojí vypravit do míst, kam se jíní zdráhají, a najít tak odpovědi na životně důležité otázky.
Zatímco Blake je přesvědčen o tom, že je pro budoucnost lidstva důležitější prozkoumávat prostor nad námi
(„Vyčerpali jsme veškeré zdroje téhle planety. Už ji nedokážeme zachránit. Jsme na potápějící se lodi a je načase začít hledat záchranné čluny. Musíme zamířit do vesmíru.“),
ředitel IPVP Filip má názor přesně opačný, a to zkoumat svět pod námi, tedy mořské hlubiny
(„Zatím jsme neprozkoumali ani jedno procento oceánů. Hemží se to tam životem a právě tam najdeme odpovědi na otázky přežití i prostředky k němu. Co tě vede k tomu, že ve vesmíru najdeme něco z toho?“).
Právě proto bylo zřízeno zvláštní oddělení H (výše zmíněné expedice jsou důvodem, proč má písmeno H ve znaku šipky mířicí každá opačnými směry), kam Hari Hardy postupně naverboval několik spolupracovníků.
Po průzkumu vesmíru s neuspokojivými výsledky se expedice vydává jedenáct kilometrů na mořské dno. Hariho dcera Mia, která se zúčastnila vesmírného projektu, od dalších dobrodružství se svým otce ustoupila a našla si místo detektiva Scotland Yardu. Právě proto se stává hlavní vyšetřovatelkou ve chvíli, kdy je jí oznámeno, že byl její otec zavražděn. Vydává se na podmořskou stanici, kterou obývá zbývajících sedm členů posádky, aby odhalila pachatele.
To je ve zkratce celá kostra příběhu. Příběhu, kterému neschází permanentní napětí, pěkně vykreslené postavy a má atraktivní, a zároveň děsivé prostředí, jež vás neustále drží v klaustrofobické úzkosti, kdy doslova cítíte všechnu tu vodní tíhu obklopující posádku.
Celou tuhle parádu nakreslil i napsal Matt Kindt, kterého můžete znát z komiksů jako je například Černá palice 1945 nebo BRSRKR.
I když jsou některé podmořské potvory hrozivé a zpočátku to vypadá, že jejich role v příběhu bude podstatně větší (medúzy, obří oliheň číhající nedaleko stanice), ve skutečnosti tu slouží pouze jako kulisa a obohacují celý už tak dost zajímavý příběh. V úvodu a závěru každé kapitoly je čtenář seznamován s výstrojí a dalším technickým vybavením oddělení H, je poučován o zajímavostech podmořského světa a poznává všechny hlavní postavy a jejich případný motiv vraždy. Tyto vsuvky jdou až do extrému, když se mezi kapitolami objeví vystřihovánky mořských potvor a českého čtenáře přepadne silná nostalgie při vzpomínce na staré dobré Abíčko.
Musím pochválit maximální využití komiksových okének. Například ve chvílích, kdy sledujeme přítomný děj, se prostřednictvím dalšího přidaného textu dozvídáme o minulosti vedlejších postav.
Celý příběh tvoří celkem 24 kapitol, které jsou rozloženy do dvou knih. Každá z kapitol má na okraji stránky jedno „zatopené“ políčko. Jak kapitoly přibývají, přibývá i plných políček. Když pak přiložíte obě knihy ořízkami k sobě, vznikne vám efekt postupného vynořování z hlubin, což v podstatě koresponduje i s celým dějem.
Vyšší gramáž papíru je na objemu a tíze knih znatelná, ale myslím, že Comics Centrum přesně ví, co dělá, jelikož to tak dílu prostě sluší.
Kniha vyšla i ve speciální limitované edici v boxu v počtu 150 kusů, ta je však již beznadějně vyprodaná.
Odd. H: Svazek první Matt Kindt
Mia je zvláštní vyšetřovatelka, jež dostala za úkol odhalit vraha a původce sabotáže ve výzkumné podmořské stanici. V hlubinách ji čeká nelehký úkol, neboť každý z posádky skrývá své vlastní temné tajemství. Dno oceánu se navíc he... více