Atlas mraků zajímavosti

Atlas mraků
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533979/bmid_atlas-mraku-65ec466fbc585.jpg 4 1660 1660

Jeden z nejvýznamnějších anglicky píšících autorů současnosti... šest napříč časem propojených příběhů... sedm výborných herců... více než 22 hodin strhujícího vyprávění... Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán (Kryštof Rímský), vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou (Jan Zadražil), ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan (Kristýna Frejová), ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí (Jan Vlasák), geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt (Jana Stryková) a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace (Martin Stránský) – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy. Atlas mraků vyhrál cenu British Book Awards a byl nominován na Man Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award, Nebula a další.... celý text

Zajímavosti (15)

Vyšlo i v audio verzi, načetli Jana Stryková, Jan Vlasák, Martin Stránský, Kristýna Frejová, Jan Herget, Jan Zadražil a Kryštof Rýmský. (lioncel)


Porovnání filmu a románu jako bakalářská práce Milana Svašeka z FF UPOL. https://theses.cz/id/i8bodj/Bakalsk_prce_Svaek_Milan_Filmov_Adaptace_knihy_Atlas_mrak.pdf (Malýmedvěd)


V knize se nacházejí narážky na jiná slavná díla, např. na Obraz Doriana Graye od Oscara Wilde v dopisu Roberta Frobishera že dne 16. VIII. 1931. (Blackbird00)


Jednotlivé příběhy se odehrávají od 1. poloviny 19. století přes současnost až po dálnou budoucnost. (Faraon)


Knihu bratrům Wachowským doporučila Natalie Portman. Díky tomu vznikl film jak ho známe z roku 2012. (Kopta)


V příběhu z roku 1849, který se odehrává v Kalifornii, je vyprávěno o otroctví. Ve skutečnosti kalifornská ústava z roku 1849 otroctví zakazovala. (Coonan)


Jméno postavy Sonmi 451 odkazuje ke slavné antiutopické knize „Fahrenheit 451“ od Raye Bradburyho. (Coonan)


Keily Oakes z BBC o knize prohlásil, že ikdyž svou strukturu může být pro čténáře náročná, "David Mitchell vzal šest velmi rozdílných příběhů....a spojil je dohromady v jedno úžasné a komplexní dílo."

Laura Miller Z New York Times ji zas přirovnala k "dokonalé křížovce," v čemž bylo čtení náročné, ale i tak stále zábavné.

Kirkus Reviews nazvali knihu "naprostá vypravěčská brilance."

A Hephzibah Anderson z The Observer román nazval "povznášející." (Coonan)


Skladatel Frobisher a jeho blízký přítel, vědec Sixsmith, spolu v knize a filmové adaptaci nikdy přímo nemluví. (Coonan)


„Atlas mraků“ je také název kompozice japonského skladatele Toshiho Ichiyanagiho. (Coonan)


Termín „Atlas mraků“ se objevil už v předchozí Mitchellově knize “Dream No. 9“, jejíž název odkazuje k Johnu Lennonovi a Yoko Ono. (Coonan)


Všechny postavy jsou podle autora Davida Mitchella ztělesněním jedné duše, přičemž jejich společným znakem je mateřské znaménko nad kliční kostí. (Coonan)


V příběhu „Orison Sonmi~451“ používá Mitchell místo některých podstatných jmen názvy firem, aby zdůraznil nadvládu korporací. Např výraz Rolex zastupuje hodinky, Sony elektroniku a Nike představuje boty. (Coonan)


Postavy Luisa Rey, Timothy Cavendish a jeho bratr Denholm se objevili již v první knize Davida Mitchella Ghostwritten, kde má stejně jako zde několik postav mateřská znamínka ve tvaru komety. Podobně se objevil již dříve termín Atlas mraků, a to v předchozí Mitchellově knize sencislo9. (Coonan)


Atlas mraků vyhrál cenu British Book Award a byl nominován na Booker Prize, Nebula Award a Arthur C. Clarke Award. (Coonan)