-

Eseje zajímavosti

Eseje
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349916/mid_eseje-nAK-349916.png 4 45 45

Nedôveroval systematickej filozofii, nechcel byť učencom. Svoje texty pomenoval esejami, teda pokusmi. Francúzske slovo essai vychádza z latinského exagium – vymeriavanie, váženie. Vďaka Montaignovmu zvažovaniu a rozvahe označuje dnes toto slovo aj žáner, v ktorom sa stretáva vedecké uvažovanie s umeleckým podaním. Vlastnou formou pomenoval podstatu problémov, ktorých riešeniu sme sa dodnes nepriblížili, v rozličných oblastiach praktického života. Montaigne píše o smútku, záhaľčivosti, samote, opilstve, svedomí, knihách či kočoch. Ako právnik a úradník sa podnetne vyjadril k spravodlivosti, krivde a zákonom. No najcennejšie rady poskytujú Eseje všetkým, ktorí sa chcú stať radšej múdrymi ako učenými.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Slovenský spisovateľ
Originální název:

Les essais, 1580


více info...

Zajímavosti (2)

S Montaignem se vyrovnával Pascal. Pojednává o něm velmi kriticky, vytýká mu smyslná slova, že je lehkověrný, nevědomec, vadí mu M. myšlenky o sebevraždě a smrti. „Vnuká nedbalost o spásu,“ tvrdí Pascal. Potom však napíše: „Ne v Montaignovi, ale v sobě nalézám vše, co v něm vidím.“ A ještě jedno Pascalovo hodnocení: „Co Montaigne má dobrého, může jenom nesnadno být získáno. Co má špatného, myslím mimo mravy, bylo by mohlo být opraveno v jediném okamžiku, kdyby ho byl kdo upozornil, že psal o příliš mnoha věcech a že příliš mluvil o sobě.“ Vzápětí však říká: „Poznávejme sebe samy: kdybychom touto cestou nalezli pravdy, naučí nás to aspoň řídíti svůj život, a nad to není nic správnějšího.“ (sika444)


Václav Černý k eseji O přátelství: La Boéthie:

„Mohou být city tohoto druhu nazývány ještě přátelství? Jestliže ano, pak řekněme přímo, že na světě rozuměl přátelství Montaigne ze všech lidí nejdokonaleji a nejúplněji a že vypracoval jeho formu do zářivé, čiročiré a hluboké podoby, v níž dosahuje stavu citového absolutna.“ (JulianaH.)