Hra o tróny zajímavosti

Hra o tróny
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211880/bmid_hra-o-trony-6oi-211880.jpg 5 5957 5957

Hra o tróny rozpráva príbeh, ktorý prechádza z krutej krajiny ľadu do letného kráľovstva epikurejského bohatstva, kde sa rozpletajú osudy lordov a dám, vojakov a čarodejníkov, vrahov a zloduchov, stretávajúce sa v časoch zlovestných znamení. Záhadná skupina bojovníkov s mečmi z neznámeho kovu, kmeň divochov, privádzajúci ľudí do šialenstva, krutý dračí princ, ktorý vymení svoju sestru za trón, dieťa strácajúce sa v súmraku medzi životom a smrťou a odhodlaná žena, ktorá sa vydáva na zradnú cestu, aby ochránila všetko, čo je jej drahé. Uprostred celého tohto diania, príbehov plných tragédií aj zrady, spojencov aj nepriateľov visí osud rodu Starkovcov na vlásku. Z každej strany čelia útokom a snažia sa zvíťaziť v najkrutejšej z bitiek – v hre o tróny.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

The Game of Thrones, 1996


více info...

Zajímavosti (15)

Osmá série Hry o trůny je momentálně asi nejočekávanější televizní událostí vůbec. Herci už dlouho hrozí tím, že ji uvidíme až v roce 2019, a tenhle "odklad" teď potvrdila i stanice HBO. Proč budeme na zakončení seriálu čekat tak dlouho, když má jen šest dílů? Zaprvé se posunulo natáčení, jelikož se razí na plac hlavně v zimě, a zadruhé budou mít některé díly celovečerní stopáž. To znamená, že každý týden dostaneme až hodinu a půl dlouhou epizodu, která bude muset splnit astronomická fandovská očekávání. A jak určitě sami uznáte, na takovou práci si tvůrci rozhodně zaslouží trochu času navíc. (ddkk)


Hra o trůny je psána ve stylu point of view (úhel pohledu), což znamená, že jednotlivé kapitoly příběhu pokaždé vypráví jiná postava a čtenář se tak seznamuje s dějem z různých pohledů. Jejich stav mysli, názory a vztah k ostatním silně ovlivňuje styl vyprávění, takže ani jeden z pohledů se nedá popsat jako nezaujatý. Ve Hře o trůny je osm takových postav a jedna postava, která je vypravěčem prologu. ( (chaera)


Původně se mělo jednat o pouhou třídílnou sérii knih. (chaera)


I Valyrisjkou ocel najdeme v reálném světě. Původní tzv. Damascénská ocel (původ názvu odvozen od Damašku) byla nejprve vyráběna na dálném východě, v Indii a Srí Lance. Přes Persii se dostávala dál do Evropy. Používána byla, díky své vysoké kvalitě, pro výrobu čepelí. Stejně jako v případě Valyrijské oceli, tvoří Damascénská ocel charakteristické mramorování. Proces její výroby byl pečlivě chráněn a utajován a možná díky tomu bohužel i časem zapomenut.

Dnes se Damascénská ocel vyrábí mnohonásobným skováním, překládáním a opětovným skováním několika pásků ocelí o rozdílných vlastnostech, čímž vzniká charakteristický vzor, který mívá několik desítek i několik stovek vrstev. Tato ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech (měkčí a ohebnější ocel kombinovaná s tvrdší a křehčí ocelí) jak dlouhodobě ostrá, tak i houževnatá (nezlomí se). Ve výsledku je tedy kombinací dobrých vlastností obou použitých ocelí. (Zlord Antiježíš)


Další národy, které mají svůj reálný předobraz, jsou První lidé - Keltové, Targaryenové - Normané, Andalové - Sasové a Železní muži - Vikingové. (Zlord Antiježíš)


George R. R. Martin se vyjádřil, že Královo přístaviště je větší než například středověký Londýn nebo středověká Paříž, ale zároveň menší než středověká Konstantinopol nebo starověký Řím. Počet obyvatel Králova přístaviště tedy je méně než 1 000 000 (Zlord Antiježíš)


Linie děje jsou vyprávěny z pohledu osmi hlavních postav, navíc prolog z pohledu jedné menší postavy. POV: Will - muž noční hlídky; Lord Eddard Stark; Lady Catelyn Stark z rodu Tullyů; Sansa Stark; Arya Stark; Bran Stark; Jon Sníh; Tyrion Lannister; Daenerys Targaryen. (Zlord Antiježíš)


Skutečnou inspirací Casterlyovy skály, sídlu Lannisterů, je Gibraltar. Strategická pevnost a součást Velké Británie střežící Gibraltarský průliv je často označována přezdívkou Skála. (Zlord Antiježíš)


K Dothrakům můžeme v reálném dějepise hledat paralelu nejen u Mongolů, jejichž říše na svém vrcholu ovládala prakticky celou Asii a část Evropy. Částečně jsou totiž jejich předobrazem i Hunové, některé kmeny severoamerických indiánů a dokonce Turci, kteří původně byly také jezdci stepí. Proto, a jak se sám autor vyjádřil, přestože bylo čerpáno z historie, nelze jednoznačně říci že Dothrakové jsou Mongolové. (Zlord Antiježíš)


Předobrazem zdi, oddělující barbarské severní národy od jižněji situovaného civilizovaného světa je Hadriánův val. Tato mohutná (především co do délky) stavba vymezovala severní hranici Římské říše na území Británie. Postavena byla po mnoha nezdařených pokusech podmanit si divoké kmeny na území dnešního Skotska a sloužila k znemožnění nájezdů těchto kmenů na území ovládané Římany. (Zlord Antiježíš)


Svět ledu a ohně je značně inspirován skutečnými historickými událostmi, postavami, národy i geografií. Za zmínku stojí evidentní paralely s mocenskými boji ve středověké anglii, odkud také pochází "systém" vazalské odpovědnosti lenních pánství. (Zlord Antiježíš)


Píseň ledu a ohně plánoval autor původně jako trilogii. V současné době (2014) Martin pracuje na šesté knize a s jistotou hovoří minimálně o sedmém dílu. (Zlord Antiježíš)


V roce 1997 vyhrála cenu Locus a byla nominována na World Fantasy Award. V roce 1998 byla nominována na cenu Nebula. (Kmotr99)


Na motivy knihy byla natočena 1. série stejnojmenného seriálu z roku 2011. (Gerret)


Název knihy je zmiňován v příběhu královnou Cersei Lannister: "Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš. Žádná střední cesta neexistuje." (paulhunter)