Sbohem, pane profesore zajímavosti

Sbohem, pane profesore
https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61320/bmid_sbohem-pane-profesore-hp8-61320.jpg 4 48 48

Krátký román (nikoli však novela) poutá pozornost už několika generací. Autor jej napsal během jednoho mlhavého londýnského listopadového týdne roku 1933 a prvně jeji publikoval téhož roku ve vánočním čísle časopisu British Weekly. Odtud ho převzala americká revue Atlantic Monthly (duben 1934), která se také postarala o neobyčejně úspěšné knižní vydání, brzy poté následované vydáním v Anglii. Barvité a dojímavé děje této knížky spočívají na dvou základních pilířích: Především je to postava titulního hrdiny, středoškolského učitele, jehož pohnuté životní osudy sledujeme od sedmdesátých let devatenáctého století až do doby po první světové válce. A za druhé v podstatě vždy stejné, ale zároveň poznenáhlu se měnící prostředí menší provinční internátní střední školy, tolik se lišící od střední školy u nás i všude jinde vně Británie. Stárnoucí dorborsrdečný, svědomitý, vtipný a navýsost charakterní pedagog na jedné straně, pokaždé se obnovující mládí na straně druhé. Z této konfrontace vznikají situace a zápletky, které můžeme plným právem prohlásit za nesmrtelné.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Melantrich
Originální název:

Goodbye, Mr. Chips, 1971


více info...

Zajímavosti (3)

Nejmladší verzí je ta z roku 2002, kterou vytvořil britský režisér Stuart Orme. http://www.csfd.cz/film/43348-goodbye-mr-chips/filmoteka/ (milamarus)


Druhé pak v roce 1969. Zahrál si v něm Peter O'Tool, Petula Clark, Michael Redgrave, Siân Phillips, George Baker aj. (viz http://www.csfd.cz/film/26097-sbohem-pane-profesore/galerie/?type=1 ) (milamarus)


Existuje několik filmových zpracování. To nejstarší vzniklo v roce 1939 a zrežírovala ho dvojice Sam Wood a Sidney Franklin. http://www.csfd.cz/film/27849-sbohem-pane-chips/prehled/ (milamarus)