mončičák42 mončičák42 komentáře u knih

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

Velmi dojemný bolestný příběh psaný značně citlivě, je zřejmé, že má autorka obrovský dar empatie. Pro mě někdy vzdálené od reality, ale je to jen můj pocit. Ačkoli je téma velmi smutné, vyžadujicí veliké úsilí všech zúčastněných, ukazuje naději...

03.07.2023 4 z 5

Mathildino tajemství Mathildino tajemství Corina Bomann

Druhý díl mě zaujal stejně jako předchozí. Velmi poutavě psaný román ze švédského venkova popisuje dobu v letech 1931-1945, zahrnuje tedy období 2.sv.války. Agneta, Mathilda, Lennard a Ingmar byly charismatické osobnosti. Moc mě bavilo o jejich životních cestách číst. Vzhledem k tomu, že mé knižní přátele závěr trilogie neoslovil, nebudu se do něj tedy pouštět a nechám v sobě doznít tento vydařený díl.

29.06.2023 4 z 5

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

První díl trilogie popisující život šlechty na panství na počátku 20. století ve Švédsku mě zaujal. Je psán příjemným poklidně plynoucím stylem. Dozvídáme se i o boji za ženská práva ve Stockholmu a úrovni zdravotnictví v této době. Chtěla jsem si přečíst něco nenáročného a zvolila jsem správně.

24.06.2023 4 z 5

Říkadla o autech Říkadla o autech Petr Čepek

Malý sešítek s veselými obrázky a vtipnými básničkami o autech rozesmál nejen synka, ale také mě. Zítra musím vyzkoušet, jak dobře jsem se naučila rozpoznat Hondu a Hyundai! A před spaním bude repete!

18.06.2023 5 z 5

Ňouma z áčka Ňouma z áčka Ivona Březinová

Knížku jsem četla svému předškolnímu synovi, určitě je ale vhodnější pro mladší školní věk. Řeší se zde témata získání respektu spolužáků a šikany. Poukazuje, na to, jak snadno zůstává šikana skryta před rodiči. Poučné, pěkně zpracované.

17.06.2023 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Neobvyklý román českého autora vás zavede do období komunismu a doby po sametové revoluci. Je velmi znát, že autor tuto část naší nedávné historie prožil. Když jsem se přenesla přes drsný začátek a zvykla na značně hovorovou češtinu z úst mladých aktérů, která mi k nim někdy "neseděla", rozvíjel se přede mnou zapeklitý příběh šesti spolužáků sportovního gymnázia v různých časových rovinách. Vůbec se mi nepletly osoby, ani mi nevadilo časté střídání doby, naopak mi to přišlo zajímavé, postupně se mi vyplňovaly jednotlivé díly skládačky a teprve poslední dílek odhalil celou skutečnost. Nedokážu sdělit, do jaké míry má na mém zaujetí příběhem (vždy jsem se nemohla dočkat, až zase vezmu knihu do ruky) vliv fakt, že jsem v této době vyrůstala. Domnívám se, že je kniha zajímavá a poučná i pro mladší ročníky, které tuto dobu nezažily.

10.06.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Knížka se silným tématem, u které jsem až do samého konce netušila, jak vlastně skončí. Podle mého scénáře to sice nedopadlo, ale závěr byl realističtější (než můj pohádkový) a jsem za něj vlastně ráda. Kniha ukazuje, že svět není černobílý, že lidé nejsou jen dobří a špatní. Všechny hlavní hrdiny jsem si oblíbila a přála jim to nejlepší. Život není peříčko.

01.06.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Obsáhlý román, který barvitě líčí život v Benátkách na počátku 16. století. Dozvěděla jsem se o prvním židovském ghettu, fascinoval mě popis stavby lodi, děsil mě průběh nemoci, na kterou tehdy nebyl lék. Příběh chytrého Mercuria a nadané Giuditty (a nejen jejich) vás prostě chytne a nepustí, dokud se neocitnete na konci. A že je to moc stran? Také jsem si to na počátku myslela....

28.05.2023 4 z 5

Dobrodružství ve velehorách Dobrodružství ve velehorách Bear Grylls (p)

Naprosto souhlasím s komentářem Žirky níže. Pro předškolního synka byla knížka příliš složitá. Moc pěkně zpracované téma týmové práce.

18.05.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Jsem moc ráda, že jsem mohla nahlédnout pod pokličku života slavné rockové kapely a řeknu vám, byla to parádní jízda. Forma úryvků vypravěných jednotlivými postavami přídávala na autentičnosti a mně skoro nedocházelo, že písničky psané v závěru, si opravdu nemůžu vyhledat a poslechnout. Ale naštěstí jsem je slyšela ve své hlavě při čtení, když jsem se ocitla na koncertě či v nahrávacím studiu. Originální kniha s pečlivě vykreslenými postavami, které vám jsou, i přes svoje nedostatky, všechny sympatické a přejete jim to nejlepší.

06.05.2023 5 z 5

Dirigentka Dirigentka Maria Peters

Moje první kniha, kterou doprovází hudba. Hudba, která vyplnila celý život dirigentky a klavíristky Antonii Brico. Její životní cesta je bojem za uznáním. Obdivuhodná inspirující nezdolná žena. Ačkoli jsem místy měla problém se stylem psaní, obsah vše vyvážil a já můžu knihu vřele doporučit. Film si rozhodně nenechám ujít.

30.04.2023 5 z 5

Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých) Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých) Justyna Bednarek

Bezvadná veselá knížka pro děti rozvíjející fantazii, bavila nejen předškolního synka, ale i mě. Ilustrace text skvěle doplňují. Chcete-li se dozvědět, kam se nám ty ponožky zatoulávají, otevřete tuto knížku a začtěte se.

29.04.2023 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Tak toto byla jízda! Vzhledem k tomu, že jsem prvnímu dílu dala 5 hvězdiček, nyní bych potřebovala o jednu více. Mělo to spád, žádná hluchá místa, z popisu zimní odlehlé krajiny mě mrazilo. A taky z toho, co se dělo. Vše promyšlené, propracované, uvěřitelné. Líbilo se mi propojení s prvním dílem a určitě by se mi líbilo i navázání dílem třetím. Doufám, že nás autorka překvapí.

28.04.2023 5 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Dokonale vytvořená obálka knihy a stejně tak dokonale napsané komentáře mých knižních kamarádek. Tu knihu musím mít. A měly pravdu. Všechny. Velmi emotivní čtení, postavy jsou vykresleny tak, že rozumíte každé z nich a chápete jejich chování. Neumím se vyjádřit lépe než Mandlevest, Šánka, harena nebo laura, proto již dále nepíšu a jdu ještě dovolit mysli toulat se v příběhu...

22.04.2023 5 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Moje první setkání s autorkou, hezky vymyšlený zajímavý příběh, byla jsem moc zvědavá, jak to celé bude probíhat, ale od poloviny knihy začal být příběh zdlouhavý, a to tak, že jsem se nemohla dočkat, až bude konečně konec. Určitě si přečtu ještě nějakou knihu z počátku autorčiny tvorby.

15.04.2023 3 z 5

Ať žijí auta! – Pohádky z Brzdína Ať žijí auta! – Pohádky z Brzdína Petr Čepek

Dnes jsem dočetla svému 6-letému synkovi tuto úžasnou knihu, nejlepší jakou jsme doposud spolu četli. Vtipná, veselá, inteligentní, psaná hezkou češtinou, kdy si autor hraje se slovy a nejednou vás rozesměje. Doslov pro rodiče je poučný a já si tedy hodlám doplnit mezery ve vzdělání. Syn chce zítra začít číst znovu od začátku, ale já mám lepší nápad, koupit další autorovu knížku a opět zavítat do Brzdína. Už teď se na setkání těším.

09.04.2023 5 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Kniha, u níž mi zpočátku připadalo, že je psána nějak zvláštním stylem. Po pár stránkách jsem si zvykla a syrové vyprávění kruté reality mi připadalo psané přesně tak, jak má. Chvílemi se mi tajil dech, měla jsem husí kůži, otírala si slzy smutku nebo radosti. Ačkoli jsem o holokaustu přečetla hodně knih, opět jsem se dozvěděla něco, o čemž jsem neměla ani ponětí. Obdivuji statečnost, pracovitost, vytrvalost, praktičnost a vynalézavost lidí, kteří bojovali o život svůj vlastní, život rodiny či osob blízkých. Na příběh této obdivuhodné rodiny nikdy nezapomenu.

03.04.2023 5 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

(SPOILER) Na 3.díl s krásným názvem jsem se po předchozích dílech velmi těšila. Nejsem vůbec zklamaná, jen dle mého názoru měl příběh o statečné Grace příliš náhodných setkání, která spolu se závěrem knihy sklouzávaji do červené knihovny. Na druhou stranu jsem si vlastně ani jiný závěr nepřála a že se každému z nás stane životě něco tězko uvěřitelného? To je také pravda. Čtení celé trilogie jsem si moc užila, obzvláště první dva díly mě poučily o historii Irska.

25.03.2023 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Tato kniha mě utvrdila v tom, že bych neměla klást velký důraz na to, jaký dojem na mě udělá obálka knihy. Ona se mi totiž zde vůbec nelíbí. Mí knižní přátelé ale vyjadřují opak. Děkuji za vaše hodnocení, které mě přimělo zakoupit tuto nezapomenutelnou knihu, která bude navždy zdobit moji knihovnu. Historická fikce založená na skutečných událostech vás seznámí s pojmy RAF, SOE, ATA, WAAF, jmény Vera Atkins, Catherine a Christian Dior a dalšími, kteří by neměli být zapomenuti. Autorka vytvořila příběh plný odvahy, přátelství, lásky, štěstí i utrpení, bolesti, odpuštění. Doslov aurorky dokladuje podrobné studium historie.

03.03.2023 5 z 5

Detektivové a zachráněné peníze Detektivové a zachráněné peníze Zuzana Pospíšilová

Knížka je velmi poutavě napsána, 6-letý syn byl tak zvědavý, že by ji chtěl nejraději přečíst na jeden zátah. Já jako dospělák bych měla určité výhrady. Musím ocenit závěrečné otázky. Velký počet správně zodpovězených otázek potvrdil skutečnost, že příběh synka velmi zaujal a že byl napsán srozumitelně. Musime se v knihovně podívat po dalších dílech. Začněte-li jako my jiným dílem než prvním, bylo by dobré na úvod přečíst dítěti charakteristiky hlavních postav, které se (kupodivu) nacházejí až na konci knihy.

02.03.2023 5 z 5