mončičák42 mončičák42 komentáře u knih

Kořist Kořist Darcy Coates

První horor, který jsem četla, byl první ze série strašidelných domů a nebavilo mě to. A protože jsem někde zahlédla, že tato kniha od autorky je zcela jiná, rozhodla jsem se pro koupi a dobře jsem udělala. Ještě nikdy jsem se u knihy tak hrozně nebála. Na staně 36 jsem si pomyslela, o čem autorka bude psát dalších 300 stran, když jsem poznala všechny postavy, nebyly mi sympatické. Nenapadlo by mě, že se mi postupně začnou líbit všichni (kromě záhadného jedince). Děj je tak poutavě napsán, každičký detail, napětí graduje, krátké kapitoly, ještě že jsem si mohla u kapitol z policejní stanice alespoň trochu oddechnout, ale i tak jsem si musela dávat pauzy od čtení. A závěr? Pro mě naprosto nečekaný. Vše logické a uvěřitelné. Doporučuji všem, co se chtějí bát. Já teď musím sáhnout po nějaké "čistokrevné" romantice.

17.02.2023 5 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

Na příběhu Grace nám autorka představuje, jak velký irský hladomor vyhnal v polovině 19. století obrovské množství Irů ze země. Někteří prchali lodí do Ameriky, doufali v lepší život a ocitli se znovu na nejnižších příčkách společenského žebříčku. Příběh je poutavě napsán a já se již těším na závěr této poučné trilogie.

11.02.2023 4 z 5

Auuu! Auuu! Alan MacDonald

Ztřeštěná útlá knížka zaujme začínající čtenáře, a to především kluky. Vtipný text a ilustrace jistě vyloudí na čtenářově tváři úsměv.

08.02.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh, který napsal sám život. O silné ženě, nelehkém životě v naší zemi po 2.sv. válce, rodinných vztazích, životě na vesnici, komunistické diktatuře. Není mi jasné, jak se toho tolik mohlo "vejít" do 250 stran. Obdivuhodné umění naší autorky. Jen mě zaskočila neznalost ochrany před početím, domnívala bych se, že čtu o době podstatně starší. Rovněž mě trochu vyděsil popis zdravotnictví v této době. Zajímavá kniha, která si zaslouží pozornost.

03.02.2023 5 z 5

Příroda pro nejmenší Příroda pro nejmenší Martina Drijverová

Četla jsem svému 6-letému synovi, který byl celkem spokojen. Za mě chaotické uspořádání, nejdůležitější informace často chyběly. Někdy mi to připomínalo nepříliš zdařilý výtah provedený v hodinách slohu žákem základní školy. Výběr, o čem kniha bude, neměl žádnou logiku (pro mě). Hodnocení jsem určila podle zaujetí syna, myslím, že mi nepřísluší hodnotit knížku pro nejmenší čtenáře, která vyslovuje i odborné informace, přizpůsobené právě nejmenším. Já jsem to čtení skoro protrpěla, ale syn chce vždy pečlivě přečíst každou stránku a zde tomu nebylo jinak.

03.02.2023 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Tak jsem se znovu ocitla v Medvědíně s lidmi, které již znám a prožívala jejich trápení, každodenní starosti i radosti. Fandila jim nejen na tribuně. Opět velmi "živě" psáno, napovídání, co se bude dít, bylo pro mě příliš okaté a vadilo mi. V knize jsem nalezla hodně zajímavých myšlenek. Těším se další díl, který brzy vyjde.

30.01.2023 4 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

V romanticky znějícím českém názvu knihy (dle mého nepříliš vhodným), mnoho romantiky nenajdete, ale spíše hlad, bolest, utrpení, bídu, ale také odvahu, vytrvalost, lásku a víru. Dozvíte se o děsivé historii Irska po roce 1840, o níž jsem neměla ponětí, opravdu nevím, zda jsem se to ve škole učila, nemyslím si totiž, že bych to mohla zcela zapomenout. Nevim. Jsem ráda, že jsem si díky této knize rozšířila znalosti, které bych měla mít. Těším se na další díl o mladé statečné Grace, která mi přirostla k srdci.

12.01.2023 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha, popisující válku "skrze" životy dvou sester žijících ve Francii, je velmi dobře psaná, přišpendlí vás k židli a musíte číst dál a dál. Obdivuji statečnost lidí, vůbec přežít, natož pomáhat ostatním pod pohrůžkou smrti. Přečtěte si o tom.

30.12.2022 5 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Tak tato nadčasová česká klasika mě v dětství minula. Jsem ráda, že jsem ji nyní přečetla svému 6-letému synkovi, kterému se líbila. Dlouhá je tak akorát a zdobí ji krásné ilustrace.

05.12.2022 4 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Hlavní hrdinka bojuje ve stáří s nemocí a vzpomínkami na dětství v období války. Krátké kapitoly a střídání časových linek mně vyhovovaly. Rozuzlení pro mě naprosto nečekané. Příběh nám ukazuje hrůzy války i nemoci. Poučné. A smutné. Škoda, že ten, kdo vytvořil obálku, obsah knihy vůbec nevnímal či příběh nepochopil. Není přece možné, že by knihu vůbec nečetl...?

03.12.2022 4 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Zajímavá smutná drsná kniha. Líbilo se mi propojení s komiksem a vyprávěním o Aljašce. Daniel je velmi dobře ztvárněnou postavou a jeho bezpodmínečná láska k dceři je neotřesitelná. Někdy jsem však nerozuměla chování Trixie a Laury. V určitých situacích se chovaly dle mého neadekvátně okolnostem. Proto spíše hodnotím 3,5*.

27.11.2022 4 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Zajímavý způsob sepsání životního příběhu Doris "skrze" různé osoby, s nimiž se setkala. Působivé. Láskou prodchnuté. Psané přímočaře. Osoby Vám díky pečlivým charakteristikám ožívají před očima. A také umírají. Smutné. Realita pro lidi "dlouhověké".

04.11.2022 5 z 5

Tlapková patrola - Tlapky chrání přírodu Tlapková patrola - Tlapky chrání přírodu kolektiv autorů

Taková zrychlená jednohubka se zahuštěným textem pro malé milovníky seriálu Tlaková patrola. Na tlapky se valí jeden úkol za druhým, který je velmi zkráceně přiblížen a než si dítě uvědomí, že je úkol splněn, už pracují zase jinde. Pěkně ilustrovaná kniha, která by se dle mého názoru dala zpracovat lépe, obšírněji. Synkovi se ale líbila.

30.10.2022 4 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Po přečtení několika málo stran jsem věděla, že mě kniha bude bavit. Jedná se o velmi zdařilý psychologický román s dokonale vykreslenými postavami. Navzdory závažnému tématu, jsem se opakovaně smála nahlas, a to díky vyjadřování báječné Maggie a svérázné Beryl.

29.10.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Možný spoiler:
Dojemný smutný příběh o hluboké lásce, který se velmi lehce čte. Dopisy Dana jsou nádherné. Jak moc bych si přála, aby bylo všechno jinak. Doporučuji všem romantickým duším.

24.10.2022 4 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Knihu jsem zakoupila v akci tzv. "do počtu". Nečetla jsem anotaci s tím, že se nechám překvapit a překvapená rozhodně jsem! Téma z nedávné historie jsem neznala a velmi mě zasáhlo. Příběh je čtivě napsán, pečlivě propracován, knihu nešlo odložit. Čtrnáct mých knižních přátel ohodnotilo knihu pěti hvězdičkami a já se k nim jednoznačně přidávám.

03.10.2022 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Kniha inspirovaná skutečnými událostmi, se dvěmi dějovými linkami, jejichž společným jmenovatelem je Odile. Celek je protkán láskou ke knihám. Odile jako mladá naivní dívka pracující v knihovně v Paříži za 2. sv. války. Zachovala by se takto, kdyby nebyla válka? Odile jako stará opuštěná dáma, které vstoupí do života Lily. Životní příběh ženy, poznamenané válkou. K zamyšlení.

26.09.2022 4 z 5

Měsíční drak Měsíční drak Cornelia Funke

Knížka jako stvořená pro předškolní kluky. Hodný drak a zlý rytíř - paráda. Také bych uvítala, kam přesně se v závěru dostal drak, synek se ale neptal. Krátká moderní pohádka s propracovanými ilustracemi zaujme jistě nejedno dítko.

22.09.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Velmi originální kniha, kde mě v úvodu autor zahltil charakteristikami mnoha osob, což je odvážné. Díky tomu, a také zvláštnímu stylu psaní, jsem se poprvé v životě ocitla na tribuně a pečlivě sledovala, co se odehrává na ledu, prožívala vše s obyvateli Medvědína, jako bych tam byla. Kniha přinesla mnoho otázek k zamyšlení.

"Komu je hodně dáno, od toho se hodně očekává".

Jsem ráda, že jsem objevila nového autora a těším se na další setkání.

13.09.2022 5 z 5

Obr a jeho přátelé Obr a jeho přátelé Peter Holeinone

Milá knížka, kde mi velmi vyhovovala velikost kapitol, ideálně jedna před spaním. Skoro 6-letému synkovi se moc líbila. Za mě velmi povedené ilustrace přesně korespondující s textem. Příběh byl ale zcela náhle ukončen, chyběla alespoň jedna závěrečná kapitola.

11.09.2022 4 z 5