mončičák42 mončičák42 komentáře u knih

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Pečlivě jsem zvažovala, jakou knihu si zvolím na dovolenou. Chtěla jsem číst o něčem "jiném" a vybrala jsem si velmi zajímavou knihu o horském kmenu Akhů v Číně, jehož živobytím je sběr čaje. V drsném úvodu to vypadalo, že čtu o době dávno minulé, nikoli nedávné, byla jsem zděšená. Chcete-li si užít neotřelý příběh z odlišného prostředí, doporučuji nečíst předem anotaci a komentáře, které odhalují příliš informací a některé by měly mít označení +spoiler.

31.08.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Zajímavě psaná kniha z pohledu čtyř osob různých národností, věku a charakterů, přibližující nám historickou událost 2.sv. války, která pro mě byla neznámou. Autorka mi opět ukázala, jak výborně dokáže psát a určitě si nenechám ujít její další knihy.

22.08.2022 5 z 5

Den, kdy voskovky řekly DOST Den, kdy voskovky řekly DOST Drew Daywalt

Veselá vtipná nápaditá knížečka psaná hezkou češtinou. Text i dětské ilustrace syna zaujaly a rád v knize listuje. Spor mezi žlutou a oranžovou voskovkou jsme vyřešili sami. Můj záměr, přimět ho trochu ke kreslení, se sice nezdařil (i když jsem voskovky zakoupila), ale hlavně že se nám společně strávené chvíle u knížky líbily.

17.08.2022 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Smutná zajímavá kniha nejen o "zakázané" lásce, ale také o přátelství, manželství, zradě a ztrátě. Dá se vůbec říct, že lásce zakázané? Pro mě nepochopitelné. Co se vyprávěcího způsobu týče, domnívám se, že by mi více vyhovovala ich-forma.

14.08.2022 4 z 5

Slůně Bimbo Slůně Bimbo Sally Grindley

Útlá knížečka, která věrně popisuje život sloní rodiny. Je velmi citlivě napsaná, přesto byl můj 5-letý synek po přečtení zamlklý, nechtěl o příběhu mluvit a nakonec se vyjádřil tak, že je to moc smutná knížka, kterou už nechce nikdy číst...

08.08.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Obálka slibuje romantiku i napětí, obojího se vám dostane vrchovatě. Hlavní hrdinové mi byli velmi sympatičtí. Předvídatelnost mi nevadí, vždyť si stejně přeji právě takový konec, k jakému to spěje! Knížka jako stvořená pro letní odreagování.

08.08.2022 4 z 5

Velikananánský krokodýl Velikananánský krokodýl Roald Dahl

U tohoto příběhu mně připadala drsná zápletka i závěr. Nic takového ale můj 5-letý syn nezpozoroval a knížka se mu moc líbila. Oba jsme byli potěšeni ilustracemi, které dokonale ztvárnily děj. Takže tuto knihu jsem nehodnotila já, ale ten človíček, jemuž je určena.

06.08.2022 5 z 5

V jeho stínu V jeho stínu Audrey Blake

Oči mi letěly nad stránkami této knihy, přibližující nám historii lékařské vědy v 50. letech 19. století v Anglii. Odvážná Nora, svérázný doktor Croft, ochranitelská paní Phippsová a dychtivý Daniel Gibson, mi přirostli k srdci. Koho zajímají počátky využití éteru v medicíně a další lékařské zákroky z minulosti, nechť si přečte tento povedený román. Skláním se v obdivu před autorkami, jaký soulad mezi nimi musí panovat.

01.08.2022 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tuto knihu jsem dostala za prospěch ve škole a pamatuji si, jak moc mě bavilo ji číst. Díky čtenářské výzvě se mi dostala znovu do rukou a před spaním jsem ji četla 5-letému synkovi. A bylo to vážně super. Je to veselá kniha o životě dětí na vesnici. Pěkně je představen vztah ke staré generaci, kdy dědeček je "dědečkem" i pro děti, které svého dědečka nemají. Synovi se moc líbila, po dočtení chtěl začít číst hned od začátku. Musím ale říct, že si oblíbí každou knihu, kterou čteme a začínám si myslet, že se mu vlastně líbí ten každodenní rituál.

21.07.2022 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Moc pěkný příběh nám vykresluje krasobruslařské prostředí a jednoznačně ukazuje, co obnáší profesionální sport. Vadilo mi přílišné užívání vulgarismů, které se k té eleganci na bruslích vůbec nehodilo. Přínosem je i pečlivý popis rodinných vztahů a jejich vliv na výkon sportovce. Přestože má kniha hodně stran a příběh plyne pomalu, najednou byl konec a mně nezbývá nic jiného, než se se sympatickou dvojicí rozloučit.

12.07.2022 4 z 5

Poslední zelené údolí Poslední zelené údolí Mark Sullivan (p)

Životní příběh rodiny Martelových, kteří jakožto etničtí Němci utíkají z Ukrajiny na západ v roce 1944, je založen na skutečných událostech. Autor je skvělý vypravěč, naprosto zřetelně "vidíte" v mysli, co vám sděluje a byli byste raději, kdybyste to neviděli, neslyšeli, nevěděli. Naprosto nechápu, co lidi museli zvládnout, jak dokázali být silní. Tento obdivuhodný příběh mě mj. poučil i o určitých historických událostech, které mi nebyly známy. Doslov knihu ještě obohatil.

08.07.2022 5 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

Krásná kniha nejen o přátelství s větším věkovým rozdílem. Kniha o laskavosti, porozumění, odpuštění a také jednom tajemství. Sympatické postavy, skvělé dialogy mezi Grace a Audrey, omšelý antikvariát, Mozart, toto vše v prostředí Paříže, kam bych se jednou chtěla podívat.

"Noční Paříž se třpytila jako žena vystrojená na krásný večer ".

"Talent bez těžké dřiny je jako poleva bez dortu. Potřebuješ obojí".

"Na lásce není nic bezpečného. Závazky vyžadují statečnost, protože je skoro jisté, že se nevyhneš zranění . Nezávazné vztahy, jen přecházet od jedné zkušenosti ke druhé - to je bezpečná volba."

28.06.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak to byla jízda! Nejsem čtenářka thrillerů, ale už tedy budu! Krátké kapitoly , sympatické postavy, svižný děj, vědecké poznámky...Moc mě to bavilo, pachatele jsem neodhalila a vlastně mi vůbec nevadilo, že na mě něco působilo nevěrohodně. Proložím nějakou romantikou a druhý díl nebude v mojí knihovně stát dlouho bez povšimnutí.

19.06.2022 5 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Příběh ženy, která v sobě našla víru v lepší život a bojovala pro sebe a své dítě. Kniha o síle přátelství, síle lásky i lásky mateřské. Dotýká se závažných témat ( týrání, závislost, duševní zdraví, rodinné vztahy ) a umně popisuje tatérské prostředí.

10.06.2022 4 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Obálka knihy s názvem doslova padnou jako ulité. Příběh o tom, jak jedna záležitost může neblaze ovlivnit několik dalších let života, je napsán s humorem a lehkostí, má šmrnc a spád. Marta mě moc bavila a Matějka vlastně také. Fajn kniha pro radost.

31.05.2022 5 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

Kniha o drsném středověku odhaluje příběh silné osoby Melisandy. Moc jsem ji obdivovala. Děj rychle ubíhal. Jen mě mrzelo, že mému oblíbenci Raimundovi určili autoři malý prostor a závěr mi připadal zbytečně překombinovaný. To ale nic nemění na tom, že jsem si četbu užila a hned sahám po 2. dílu.

26.05.2022 4 z 5

Gardedáma Gardedáma Laura Moriarty

Nenápadná obálka knihy a velmi poutavé příběhy dvou žen, Cory a herečky němého filmu Louisy Brooksové, odehrávající se od konce 19. století v Americe a mapující bezmála 90 let. Kniha odkrývá otázky morálky, prohibice, homosexuality, sirotčinců, antikoncepce. Čtení mě bavilo od začátku do konce a tento skvělý počin autorky můžu jen doporučit.

08.05.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou a vlastně i s detektivkou. Pro mě překvapivě poklidně psáno, dokonale propracováno. Živě nám autorka vykreslila život ve vesnici, prostředí a charaktery postav, promyšleně dávkovala, kdy se co dozvíme. Vraha jsem neodhalila. Rozhodně si ještě detektivku přečtu, a to i od této naší autorky.

23.04.2022 4 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Když jsem viděla obálku knihy, věděla jsem, že jako člověk s láskou ke knihám, si tuto musím koupit. Autorka před Vašimi zraky rozplétá příběh, který Vás baví a nevadí Vám pocit, že tušíte, jak to celé dopadne, a vlastně tomu tak úplně není, protože se dozvíte něco, co jste si nemysleli a co jste vědět vůbec nechtěli. Představa starého knihkupectví s magickou atmosférou se mi tak líbila, že si umím představit sebe, jak beru do rukou knihu, čichám její vůni a ve starobylém křesle s polštářky začínám číst úvodní řádky.

08.04.2022 4 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Tato rodinná sága mi učarovala. Ústřední postava Posy na mě silně zapůsobila jako holčička, mladá žena i babička. Sledujeme životy několika lidí. Kniha ve mně vyvolala plno emocí - obdiv, radost, zvědavost, lítost, pohodu, zármutek, ale také nepochopení, zlobu až nenávist. Musím ještě vstřebat tajemství motýlího pokoje, bez kterého bych se raději obešla.

26.03.2022 5 z 5