Nová kniha
Hlad - Alma Katsu
Po mnoha týdnech putování na západ se Donnerova výprava ocitá na křižovatce. Obě stezky vedou ke kýženému cíli – do Kalifornie. Jedna je dobře zdokumentovaná, d... detail knihy
Související novinky
Dny v knihkupectví Morisaki, Pavučina lstí a další knižní novinky (7. týden)
Vítáme vás u dalšího článku s připravovanými knižními novinkami. Tentokrát se zaměříme na období od 12. do 18. února.
... celý text
Populární knihy
Nové komentáře u knih Alma Katsu
Hlad
„Donnerová výprava je pojem, ktorý má zvlášť za oceánom úplne iný cveng ako u nás. V súčasnosti si už úplne nedokážeme predstaviť a reálne zažiť ten pocit vstúpiť na neprebádanú pôdu. Dnes pomocou rôznych satelitných snímkov a vďaka GPS aplikáciám máme potrebné informácie a nemusíme mať TEN strach, stres a neistotu - nadobúdame pomaličky pocit, že sme všade doma. No oproti dnešným, akože adrenalínovým a survival aktivitám, sú príbehy prvých pionierov mnohonásobne ďalej – hlavne tým, že „v sázku“ často dávali celý svoj majetok i životy svojich najbližších. Kniha Hlad aspoň čiastočne ponúka pohľad do jedného z takýchto príbehov . Na úvod treba povedať že obálka sa vydarila - opustený voz v pustine – na tej obrovskej pláni, s krvavou škvrnou na plachte. Wauu..
Škoda len, že sa pocity evokujúce z obálky nepreniesli aj do textu. Alma Katsu tak ostáva najsilnejšia v tých reálnejších častiach knihy, v hre s nadprirodzenom a atmosférou už cítiť isté nedostatky. S Donnerovou výpravou sme sa mali možnosť stretnúť už v knihe Ztracené kosti od dua Lincoln Child a Douglas Preston. A aj napriek tomu, že tam osud spomínanej výpravy poslúžil ako leitmotív celého príbehu, bol zážitok a súcit s osadníkmi oveľa silnejší a lepší. Nie zlá, no nie ani príliš dobrá kniha – hlavne kvôli nevyužitému potenciálu a asi aj očakávaniam mnohých čitateľov. Ale je super, že ju máme – aspoň do času keď príde na túto tému niečo naozaj „kulervouci“.“... celý text
— SalemJohn
Hlad
„Čekala jsem víc. Zajímavé téma, ale v podstatě zkažené fikcí (na zadních deskách napsáno: "špetka nadpřirozených prvků"...to je úsměvné, skoro celé je to právě o tom. Zklamalo mě to. Skutečný příběh této tragické výpravy by snesl pouze syrové vylíčení bez příkras.
Velké množství postav, bylo možné se v nich lehce ztratit.
Špatná korektura - občas chyby, pár vět dávalo špatný smysl. Škoda.
Ale přečteno na jeden zátah, zvědavost mě hnala až na poslední stránku.
Shrnutí: s opatrností lze doporučit“... celý text
— kopretina21
Hlad
„Příběh s hororovými prvky na motivy skutečné události- cesty karavany za lepším životem.... přečteno celkem rychle ...“
— Ronnie68
Hlad
„"...omáčku si tam zamícháš paznehtem z buvola..."
Celou dobu četby mi v hlavě zněla píseň Greenhornů o strastiplné cestě přes pláně.
A o čem kniha Hlad je?
Příběh vychází ze skutečné události. Zpracovává beletristicky a hororově tragický osud tzv. Donnerovy výpravy.
V roce 1848 se asi 90 lidí, rodin různého společenského postavení a rozdílně majetných, vydává ze Springfieldu v Illinois do Kalifornie za lepším životem. Celý svůj majetek naloží na vozy kryté plachtou a tažené volskými spřeženími. Postupně se seznamujeme s jednotlivými účastníky výpravy, každý z nich má svůj důvod, proč chce začít nový život, každá rodina má své tajemství, u kterého by mu velmi vadilo, kdyby se prozradilo.
Jenže už tak náročnou cestu jim komplikuje něco, či někdo, kdo je sleduje a čeká na svou příležitost.
Cesta se tragicky zvrtne, když se Donnerova skupina rozhodne vydat novou, prý kratší, ale neprozkoumanou cestou přes solnou poušť a průsmyky Sierra Nevady.
O tragické Donnerově výpravě jsem kdysi četla v knize Volkswagen blues. Je to jeden z příběhů, který nepřestává fascinovat.
Proč jejich cesta tak tragicky a hrůzostrašně i ve skutečnosti dopadla? Pravděpodobně za tím bylo, že skupina vyrazila na cestu příliš pozdě, potom se chyby vršily.
Zajímavé je, že výprava opravdu procházela místem, které spravoval Jim Bridger. Ten je v knize popisovaný jako stařík, ale ve skutečnosti mu bylo v té době asi čtyřicet. Ano, to je ten stopař, co má v jiné písni Zelenáčů špatné spaní. Je to také ten člověk, co pohřbil za živa Hugha Glasse (příběh Revenant). Život Jima Bridgera je tedy plný zajímavých historek z Divokého západu.
Přemýšlím o tom, že samotné vyústění Donnerovy výpravy zapadá do vyprávění o Divokém západě. Kdysi jsem četla knihu Cesta na severozápad, kdy jeden ze skupiny průzkumníků se taktéž uchyluje z hladu a zmagoření ke kanibalismu. Také v mém oblíbeném filmu Jima Jarmusche Mrtvý muž je jeden ze stopařů kanibal.
Kniha mi přišla zajímavá, bohužel překlad nebyl asi úplně dobrý (někdy mi přišlo, že chyběly korektury). A bohužel i něco málo chybělo, aby z průměrné knihy byla velmi dobrá kniha.“... celý text
— Lucienka220
Hlad
„Asi nejsem jediná, koho pohnutá historie nějakým zvláštním způsobem přitahuje. Donnerova výprava není výjimkou. Je tak málo zdrojů, ze kterých bych se mohla o této nešťastné události americké historie dozvědět více, proto kvituji, že se na scéně objevila Alma, která rovnou uvádí, z jakých informace pro svůj příběh čerpala. Chválím rovněž, jakým vkusným způsobem zápletku zpracovala. Atmosféra i koncept knihy mi připomenuly, ani nevím proč, hned dva další autory. A to Dana Simmonse, který podobně zpracoval mořeplavecké téma v knize Teror a pokud jde o přežití v divočině, Christophera McCandlesse, který dal vale civilizačnímu proudu a vydal se žít do divočiny, která mu byla osudnou.“... celý text
— Janamed