Populární knihy
Nové komentáře u knih Bohdan Sláma
Povolání režisér
„Na tuhle knížku jsem se dlouho těšila, ale slibovala jsem si od ní trochu víc. Miloše Formana mám moc ráda jako člověka a jeho filmy vyloženě miluju, nejvíc asi Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnizdem a Vlasy. Ale v tomhle knižním rozhovoru jeho odpovědi a komentáře k filmům zabírají paradoxně méně místa než otázky a zamyšlení Bohdana Slámy, který rozhovor vede spíš v teoretické a filozofické rovině. Chápu, že má jít o rozhovor dvou filmařů o řemesle a že pro studenty filmových oborů to může být přínosné, ale u mě bohužel to teoretično hodně ubralo nejen na čtivosti, ale i na spontánnosti a přirozenosti rozhovoru. Právě tyto charakteristiky přitom oba režiséři uvádí jako gró dobre filmařiny. Kdyby nešlo o Formana, dám jen tři hvězdy, ale za něj i za krásnou vazbu a dobré fotky dávám čtvrtou.“... celý text
— Renatka11
Povolání režisér
„Tuto knihu jsem začala číst, abych se dostala ze své komfortní zóny. Byla zároveň i mou první knihou tohoto typu. Navíc byla na téma, ke kterému nemám skoro žádný vztah. I tak mě ale kniha bavila.
Kniha je sepsaná tak, že vám to prostě utíká. Jste schopni se začíst a to jsem velice ocenila. Ale bylo nutné tam mít tolik fotografií? Obecně by mi nevadily, pokud by mi mnohdy nenarušily čtenářský zážitek tím, že mi přepůlily větu. Chápu, že chtěli fotografie na dvojstránku, ale dalo by se to vyřešit i lépe.
Obecně knihu mohu doporučit zejména lidem, kteří se zajímají o film nebo o pana Formana.“... celý text
— PrinceznaAnna23
Povolání režisér
„Ano!
Fajn rozhovor dvou režisérů, který je logicky nevyrovnaný, protože hovoří obdivovatel se svým idolem :o) V knize jsou nádherné fotky na toto téma, určitě bych si ji nekoupila a asi úplně není knihou mého srdce, ale číst se dá.
Taky mě velice těší filmy Bohdana Slámy a tato kniha asi poputuje do čerstvého zdejšího šuplíčku "nedočtené". Díky za něj.“... celý text
— Chesterton
Povolání režisér
„Po přečtení komentářů k této knize jsem dospěl k názoru, že nejsem k autorovi tak kritický jako ostatní. Je to dáno i tím, že komentující si možná neuvědomují, že kniha tohoto druhu by až do roku 1990 vůbec nevyšla. Vedoucí síla společnosti zkrátka neměla zájem popularizovat své bývalé občany, kteří odešli tam, kde jim bylo umožněno tvořit to co chtěli.
V tom vidím přínos Bohdana Slámy. Je dobré, že tuto knihu napsal. Konec konců je jedním z mála progresivních režisérů posledních let. Nadneseně bych mohl říci, že většina jeho filmů "má srdce".
A že zajel za svým velkým vzorem až "za velkou louži" ? Udělal dobře ! Zastihl Miloše Formana ještě ve formě.
Samozřejmě se budu těšit na nové filmy autora a pokud opět něco knižně vydá, rád si to přečtu.
Post scriptum:
Ta kniha není o Miloši Formanovi. Jde o povídání si dvou režisérů. Z nich jeden má za sebou bohatý, zejména tvůrčí život, kdy byl za svou práci bohudík patřičně v celém světě oceněn.
Ten druhý je (doufám) teprve v polovině své záslužné práce.“... celý text
— 1amu
Povolání režisér
„Ono to má jeden zásadní problém. A to je to, že o vznik knihy měl evidentně větší zájem Sláma než Forman. Nic proti Slámovi a chápu ho. Kdo by nechtěl udělat rozhovor se svým celoživotním vzorem? Jenže z toho potom vzniká bezmezné vyznání, kde Slámovy otázky zaberou několik řádků (protože se často nejedná o otázku, ale o rozbor nějaké scény) a Forman na to často odpovídá strohými větami typu "ano, máte pravdu" a "nad tím jsem ani neuvažoval", což vlastně není nic objevného. Bohužel. I když mám pro vznik knihy pochopení, tak pokud se chcete dozvědět něco o Formanovi, tak si přečtěte Co já vím?.“... celý text
— juanito39