Populární knihy
Nové komentáře u knih František Holub
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
„Neuvěřitelně zajímavá kniha. Nebylo to tedy nejlehčí čtení, ale kniha je opravdu úžasná. Plná zajímavých informací. Člověk po přečtení této knihy na spoustu věcí změní názor, má úplně jiný pohled na svět. Skutečně velmi zajímavá a netradiční kniha. Rozhodně doporučuji k přečtení.“... celý text
— KITT
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
„Skutečně komplexní kniha. Autoři František Holub a Vladimír Vondráček přichází se slovníkovým vysvětlením různých psychologických a nadpřirozených jevů a nacházejí mezi nimi souvislosti. Termínů jsou tu stovky, takže čtenáře čekají stručné, ale jasné a zřetelné texty. Styl je trochu sušší, ale čte se skvěle a navíc se v jednotlivých definicích dá naleznout i jemný, skoro až nerozpoznatelný humor.
V knize najdeme mimo jiné fascinující pohled na čarodějnice. Kromě mnoha vynucených přiznání během šílenství honu na čarodějnice se našlo i nemnoho žen, které opravdu věřily, že mají nadpřirozené schopnosti. To si dnes vysvětlujeme kombinací psychických poruch (nejčastěji forma schizofrenie) a omamných látek. A svědky často popisovaná soulož s neviditelným ďáblem byla ve skutečnosti masturbace.
Popisy toho, jak pravděpodobně vznikaly různé mýtické bytosti taky stojí za to. Čert má rohy kvůli tomu, že tak připomíná kozla, což je podobně nevyzpytatelná bestie. Černý je proto, že tma byla kdysi opravdu děsivou záležitostí, protože z ní na vás mohlo vyběhnout i reálné nebezpečí, například vlk. Vodník zase připomíná v obličeji sumce, protože tato ryba má bizarní, až lidský obličej. Pohádkové bytosti jako obr a trpaslík pak byly samozřejmě inspirovány různými reálnými tělesnými deformacemi.
Autoři se zevrubně věnují různým psychickým onemocněním, z nichž mnohé jsou pro mě osobně mnohem děsivější než jakékoliv smyšlené monstrum. Bohužel hodně lidem se stává, že vidí a slyší opravdu hrůzné a šílené věci (např. drobné lidi, který jim nadávají či je podněcují k násilí), a tato onemocnění také přispěla ke vzniku různých pověr. Mnoho uznávaných osobností z historie trpělo různými psychickými chorobami a ty často ovlivňovaly jejich dílo. Někdy to ve své době tušili, někdy můžeme to, že byli nemocní, rozklíčovat až dnes.
A to by stačilo jako taková ukázka hustě popsaných a čtivých 300 stran, podle kterých by se dalo přednášet hodiny a hodiny.
Mimořádně zajímavá záležitost.
Devět psychicky nemocných příšerek z deseti“... celý text
— Ninjer
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
„"Duše neexistuje." Tak zní první věta této pozoruhodné publikace, a v tomto duchu přidává autor místy své komentáře. Kniha je stále znovu vydávána, ale nijak modernizována. Z textů dýchá duch doby prvního vydání.
V knize nenajdete to, co by její název mohl slibovat. Spíše jde o obšírné a velmi podrobné vyprávění různých mýtů, bájí a všeho, co souvisí s magií (například se dozvíte, jak si představovali peklo Kambodžané, obsahy několika literárních děl i jakou barvu milují trpaslíci), velmi volně spojené s učebnicí psychiatrie a s několika kazuistikami. Velmi zvláštní je poslední kapitola, která shrnuje téma knihy a volně přejde k podrobnému převyprávění dějin všech náboženství, filozofie i psychologie. Doporučuji jako studijní materiál.
Kniha má velkou hodnotu, co se týče faktů souvisejících se světem bájí a magického myšlení lidí z dob velmi dávných. Celkové propojení s vědou je ale dost mizerné a ty dějiny společenských věd jsou jako z jiného světa.“... celý text
— knihyKeMne
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
„I když od prvního vydání této knihy uplynulo již více než padesát let, stále má čtenáři co říct. Jsou v ní detailně uvedeny informace týkající se lidské psychiky, zejména pak její patologické projevy, které jsou bohatě dokumentovány na konkrétních případech.
Doporučuji s četbou nespěchat, lze ji použít jako encyklopedii a vybrat si z ní pouze to, co nás bezprostředně zajímá.“... celý text
— Greenfingers
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
„Tato kniha populárně naučnou formou předkládá čtenáři mnoho pojmů z psychiatrické profese a zároveň ze světa magie. Vše je prokládáno skutečnými a stručnými příklady z psychiatrické praxe. Obsahově mi tento počin připadá velmi bohatý. Ačkoli je tato kniha psána v duchu ateistickém, může posloužit lidem praktikujícím magii k oddělení zrna od plev.“... celý text
— Eicherik
František Holub knihy
1928 | Cesta žízně |
1968 | Fantastické a magické z hlediska psychiatrie |
1924 | Živá voda |
Štítky z knih
upíři mytologie magie vlkodlaci čarodějnictví psychiatrie bájní tvorové význam pohádek a mýtů halucinace
Holub je 0x v oblíbených.