Jean Mabire
francouzská, 1927 - 2006
Nová kniha
Zemřít v Berlíně: Francouzští esesmani posledními obránci bunkru Adolfa Hitlera - Jean Mabire
Bitva o Berlín byla jednou ze závěrečných operací na evropských bojištích druhé světové války. Proti zdrcující sovětské přesile zde stály vyčerpané zbytky němec... detail knihy
Populární knihy
/ všech 5 knihNové komentáře u knih Jean Mabire
Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů
„Musím pochválit počin malého vydavatelství Nightingale Press, díky němuž tato kniha vyšla v češtině a ještě k tomu v kvalitním překladu.
Obsahově je kniha opravdu svižná, dobře se čte, ačkoli je velmi idealistická až místy naivní. Přesně vystihuje mé představy o Francouzích jako romanticích a snílcích, kteří se stále snaží svůj život zasvětit nějaké vyšší idee, ale ne a ne ji najít, což dokazují i nikdy nekončící politické, životní úvahy francouzských Esesmanů a členství v různých předválečných hnutích, organizacích a spolcích, na které navazují novinové deníky, ke kterým mi v knize chyběla příloha se jmenným seznamem, abych se v tom pořád neztrácel :) ...snad kluci našli, co hledali a kýžené nasazení na frontě proti Rudé armádě naplnilo jejich životní představy.
Jinak velmi čtivá kniha, přečtu určitě i další díly.“... celý text
— Sudkovak
Sága o Narviku
„Dobrá kniha o zdánlivě okrajové a nevýznamné části druhé světové války, tedy její první fáze. Přepadení Norska se "skoro" zdařilo, nebýt ovšem ztráty křižníku Blücher, útěku královské rodiny a odvezení zlatých rezerv norské národní banky. Vojáci norské armády, založené na miličním principu a s pouze lehkou výzbrojí někde houževnatě bojovali, jinde se snadno vzdali. Pozoruhodné bylo (dodnes se o tom moc nemluví a nepíše), že v řadách zahraničních jednotek SS zahynulo víc Norů, než na straně západních spojenců. Norská exilová vláda ve Anglii měla mnohem větší starost o to, aby se v Norsku nedávala záminka Nemcům k represím vůči civilnímu obyvatelstvu, než aby s výjimkou pár letců a námořníků přispěla aktivně k porážce nacistů.
A teprve ve chvíli, když už měli Němci obsazené všechny přístavy, objevili se na scéně spojenci. Britská Royal Navy težce pocuchala Kriegsmarine a u Narviku se objevily kombinované britsko-francouzsko-polské jednotky. Francouzi a Poláci tvořili navíc specializované horské útvary, které se střetly s Němci, či spíše rakouskými alpskými myslivci 3. horské divize pod velením bavorského generála Dietla. Kromě toho se bojů zúčastnila 6. norská divize pod velením generála Fleischera. A spojenci poprvé v této válce dokázali Němce porazit a vytlačit je z města. Přispěla k tomu i převaha Britů na moři, kteří pustili pořádně žilou Kriegsmarine. Nakonec bylo ale první vítězství Spojenců zbytečné, s ohledem na vývoj na západní frontě byly urychleně britské, francouzské a polské jednotky evakuovány (předzvěst Dunkerku a třeba i Kréty) a Norové zůstali na místě. Generál Dietl se svými vojáky se začal stahovat do Švédska, k čemuž nakonec nedošlo a Švédové mohli být spokojeni. Jejich dodávky železné rudy, bez kterých by se německý zbrojní průmysl položil, mohly být v plném rozsahu obnoveny a Švédové si mohli patřičně napakovat kapsu. Tato kolaborace s Hitlerem je ale asi dodnes netíží, oblíbeným terčem je dodnes tehdy ze všech stran obklíčené Švýcarsko. O Švédech se nemluví, jejich z hlediska válečného úsilí Říše významnější příspěvěk je dodnes ignorován jak ve vlastním Švédsku, tak v Evropě. Tragický byl osud velitele 6. norské divize, který odešel za králem do Anglie (jeho vojáci se mohli vrátit domů) a poté, co byla norskou vládou v exilu odmítnuta jeho snaha po aktivnějším zapojení do bojů po boku Británie, byl jako ztělesnění onoho špatného svědomí poslán jako vojenský atašé do Kanady. Tam na protest proti počínání norské exilové vlády spáchal sebevraždu.
Britové při evakuaci ztratili letadlovou loď, ale pro další vývoj války bylo důležité, že Kriegsmarine měla v poměru ke své velikosti obrovské ztráty a v případě invaze neměla šanci na moři čelit Home Fleet.
V knize jsou přehledně a zajímavě popsány boje včetně účasti 6. norské divize, s řadou detailních příhod a bojů malých jednotek a dokonce i jednotlivců. Ukázalo se, že Churchill byl prozíravý, když chtěl Norsko obsadit ještě dřív, než přijdou Němci. A ti byli celou válku velmi citliví na případné vylodění a tím přerušení dovozu železné rudy. Bez ní by se německý válečný průmysl položil ještě rychleji, než v případě přerušení dodávek rumunské ropy.“... celý text
— jadran
Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů
„Velice zajímavý počin nově vzniklého nakladatelství, který českému čtenáři postupně ukáže i druhou stranu mince Zbraní SS. Přesněji řečeno francouzských dobrovolníků v nich.
Co mohlo přimět tisíce mladých kluků napříč Francií, ale i Evropou, k tomu, že se často na sklonku války houfně hlásili jako dobrovolníci do ozbrojených složek okupantů? Nejenom na tuto zásadní otázku (možná) dostanete přečtením knihy odpověď. Chválím velice povedený překlad a stylistiku textu, který se čte velice svěžím tempem.“... celý text
— Lesní_chodec
Sturmbrigade Frankreich. Tragické dobrodružství francouzských esesmanů
„Nightingale Press je nové české nakladateľstvo, podľa vlastných slov zamerané na francúzsku vojnovú spisbu, pričom toto je prvá (a zatiaľ jediná) kniha v jeho ponuke. Kým niektoré náučné knihy sa čítajú priťažko (Krach operácie Neptún), a niektoré sú písané až temer akoby pre mlaď (Stopy dávnej minulosti), táto kniha je taký zdravý priemer, je čítavá a rýchlo tak odbúda strana za stranou. Prekvapilo ma, že jednotka vznikla v lete 1943, teda rozhodne nie v čase najväčšej slávy nemeckých zbraní. Francúzi dostali výcvik u našich západných susedov a následne bojovali v prvej línii (žiadny odpočinok ako dozorcovia v koncentráku, či pri hľadaní vysielačiek po humnách). Je veľmi zaujímavé sledovať, čo viedlo mladých mužov do prehratej vojny, pričom na strane Nemecka, ktoré tri roky pred ich vstupom do SS porazilo Francúzsko. Knihu vrelo odporúčam.“... celý text
— Slavomír53
Hitlerova černá garda
„Výborný historický pohled , doporučuji :)“
— Vavrec
Jean Mabire - knihy
Žánry autora
Literatura faktu Válečné Literatura naučná Historie Vojenství
Štítky z knih
Norsko fašismus rok 1945 Waffen-SS rok 1940 západní fronta (2. světová válka) bitva o Berlín (1945)
Mabire je 1x v oblíbených.