Populární knihy
Nové komentáře u knih Joseph Gelinek
Desátá symfonie
„V této detektivce není napínavé stíhání zločince, ale odkrývání toho, jaká tajemství v sobě může skrývat hudba.“
— Lenka4
Desátá symfonie
„Hodně zajímavé čtení: laické, občas až odborné hudební prvky a informace o skladatelích, jejich tvorbě, a především notovém zápise, a to v souvislosti s hudebními hádankami a šiframi, střižené ještě zednářskými symboly.
Text úplně neplyne (proto ne 100% hodnocení), přitom ale je třeba se na něj soustředit, aby čtenář z rozlouskávání záhady pořádně něco měl. Trochu rušivé, spíš než zajímavé, je umístění děje ve španělském prostředí (zejména poněkud netradičního postavení soudní moci v souvislosti s policejní prací a pravomocemi). Na druhou stranu bylo velmi příjemné nahlédnout do zákulisí Vídeňské španělské školy, tedy ke cvičeným lipicánům.
O Beethovenovi jako člověku a zejména komponistovi jsem se dozvěděla opravdu hodně. A samozřejmě jeho hudbě rovněž. 85%
Zajímavá je také autorova vazba na českou hudbu, odtud jeho pseudonym. (Rozhodně lepší dílo než Ďáblovy housle.)
A musím také ocenit obálku: s plasticky vypravenými prvky zejména partitury.
SPOILER
P.S. V akčním závěru to tedy autorovi hodně ujelo: hlavní hrdina připoutaný na zádech - zlomí mu nos a nacpou do úst roubík... To už by pak ani nemuseli použít jako vražednou zbraň gilotinu! Udusil by se sám.“... celý text
— soukroma
Desátá symfonie
„Kniha mě zaujala, zejména její hudební linie, je znát, že autor je hudební vědec. Inspirovala mě k tomu, abych si poslechla po delší době některé Beethovenovy symfonie. Detektivní zápletka je originální , děj byl napínavý. Nejvíce mě zaujaly hlavolamy s použitim notových záznamů známých pasáží hudebníkova díla.“... celý text
— Jordanka9
Ďáblovy housle
„Dozvěděla jsem se nějaké nové věci týkající se houslí a hudby - dokonce jsem si vyhledávala skladby, o kterých se v knize píše, abych si navodila správnou atmosféru.
Bohužel mě samotný příběh moc nebavil a rozuzlení mi přišlo celé divné.“... celý text
— martina.culik
Ďáblovy housle
„Tuto knížku jsem četla jen kvůli výzvě a jen kvůli ní i dočetla. Původně jsem myslela, že to bude detektivka. Spletla jsem se, je to spíš velmi stručná historie hudby s detektivními prvky. No nebo ani to ne, spíš s lehce mystickými prvky.
Musím říct, že o méně schopném detektivovi jsem ještě ani neslyšela. Inspektor Clouseau je vedle něj extratřída. Tenhle pán jen přihlížel ději a stěžoval si, že nemá žádnou stopu. Škoda, že vrah byl ještě hloupější než on, s tím, co na něj měl a jak to získal, by jej nikdo neodsoudil.
Mimo to absolutně nechápu, proč na začátku vznikla druhá dějová linka, která následně zmizela a ani nikam děj neposunula. Proč ten rozsáhlý popis Paganiniho smrti. Pokud byl důležitý (což se ni nezdálo), tak ho klidně mohli rozložit do kapitol přes celou knihu. Proč proboha detektiv, s nedávno zesnulou manželkou měl dvě ženy, přinášející mu "erotické vzrušení", nestačila jedna? Nebo ve Španělsku nemůže žena spolupracovat s mužem bez "erotického vzrušení"?
Suma sumárum ... obrovský potenciál netradičního prostředí, příběh mohl být skvělý, jednotlivé prvky byly vymyšleny dobře, ale celek je totálně zabil. Příště by to chtělo lepšího editora a míň honění ega.“... celý text
— Moonca