Joshua Foer
americká, 1982
Populární knihy
Nové komentáře u knih Joshua Foer
Šetři se, Einsteine!
„Poměrně zajímavá kniha o paměťových soutěžích, technikách memorování a historii zapamatovávání...
Z mého pohledu bylo až moc prostoru věnováno americké soutěži paměťových "atletů", ale tato soutěž byla vlastně rámcem, do kterého byly poznatky zasazené.
Zaujalo mě, jak se posunul význam knih během dějin psaní knih.
Také začátky zapisování, to, že čtení bylo prvotně hlasité a další podobné perličky z oblasti pamatování, memorování atd.
Pořád jsem si říkala, že jo, je to hezké, nějaké ty paměťové paláce (už jsem o tom něco četla), ale k čemu je to vlastně dobré v běžném životě.
Paměťové metody uvádějí, jak si něco lépe zapamatovat. Ale podstatné je pro mě, co si má člověk pamatovat. Není dle mého potřeba si zasviňovat paměť seřazením balíčků karet nebo desetinným rozvojem čísla pí na x míst.
Nakonec i sám autor píše, že tyto techniky nepoužívá, aby si zapamatoval telefonní čísla nebo nákupní seznam, ale že raději použije papír a tužku.
A tak jsem nakonec spokojená, že v samotném konci i uvádí, k čemu to jemu pomohlo a co si z paměťové soutěže vzal pro běžný život.“... celý text
— jaroiva
Atlas Obscura
„Miluju encyklopedie, atlasy a fun facts. Takže jsem Atlas měla poměrně dlouho na seznamu. Kuriózní místa po světě - muzeum zvrhlosti, mosty ze stromů, ženské království, pomníky atd atd. Jediné co mě zklamalo bylo, že ČR reprezentuje pouze Strahovský klášter. troufám si tvrdit, že je u nás mnohem zajímavějších míst..“... celý text
— Bustedka
Šetři se, Einsteine! – Jak si zapamatovat úplně cokoli
„V knize se dozvíte zajímavé věci o paměti obecně (autor zmiňuje i extrémní paměťové typy, ale ty se běžné populace netýkají). Hlavně jde o paměťové postupy, kterými lze paměť nejenom udržovat, ale ji dále rozvíjet a navyšovat. Jde vlastně o proměnu, o vytváření obrazů, které mají asociovat to, co si chceme zapamatovat. Napodobujeme metody našich předků, kteří bez písma, telefonů a jiných prostředků měli k dispozici pouze obrazy, prostřednictvím kterých přežívali : kde to jsem, kde najdu jídlo, které rostliny jsou/nejsou jedovaté, kde je brod, které zvíře je zabiják ...
Líbilo se mi, že autor uvažuje i nad současnými metodami výuky na školách, do jaké míry je memorování efektivní. Kvantitativní shromažďování informací by mělo nahradit schopnost tuto kvantitu analyzovat a učit se rozlišovat, co je významné a co triviální.
Nezajímavá nebyla ani poznámka o přirozeném úpadku naši paměti z důvodu masivního používání různých technologických berliček, nemusíme tolik přemýšlet a pamatovat si.
Už král Egypta Thamus odmítl písmo pro lid s tím, že … jestli si moji lidi objev osvojí, zasadí to do jejich duší sémě zapomnění... Není to recept na paměť, ale na upomínání…
(str 148). Jenomže : kdo by se chtěl vzdát svého externího harddisku ?
A co napsal Joshua na závěr ? Po skončení paměťové soutěže (poctivě rok trénoval) prohlásil : … v čem jsem svůj mozek skutečně vytrénoval, bylo to, abych lépe vnímal svět kolem sebe. Pamatování je totiž možné jenom tehdy, pokud se rozhodnete věnovat věcem pozornost. Nikdo by si asi nepřál, aby jeho mysl zaměstnávala kdejaká banalita, ale na druhou stranu je třeba připustit, že snaha svět nějakým způsobem uchopit a zachytit (namísto pouhého pasivního procházení) má jistou hodnotu – tímto úsilím získává člověk návyk všímavosti a lepšího uvědomění.“... celý text
— esma
Atlas Obscura
„Po přečtení této knihy odcházím s trpkostí na patře. Nejsem člověk, který by byl nějak ze zásady proti USA, ale proboha, proč je dobrá třetina knihy věnována právě tomuto státu? Tuplem, když většina ze "zajímavostí" jsou buď muzea, nebo výtvory rádoby alternativních umělců. Kvůli tomu přece nečtu knihu o světových zajímavostech a když má americky Středozápad stejný prostor jako celá Afrika, tak je něco prostě špatně.
Mimochodem, překlad s korekcí ať vrátí výplatu. V knize je několik nesmyslů, zejména v překladech názvů a jmen (Béla Lugosi byl proboha muž!).“... celý text
— Atlantis
Atlas Obscura
„Zajímavá a zábavná kniha, která láká k dalšímu a dalšímu pročítání. Pro každého, kdo rád cestuje po světě, nebo i jen prstem po mapě. I když redakce textu mohla být mnohem pečlivější, kniha rozhodně stojí za to.“... celý text
— bejan
Joshua Foer - knihy
2018 | Atlas Obscura |
2012 | Šetři se, Einsteine! – Jak si zapamatovat úplně cokoli |
Žánry autora
Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy Učebnice a slovníky
Štítky z knih
paměť, trénink paměti turistické zajímavosti
Foer je 0x v oblíbených.
Osobní web autora