Lev Nikolajevič Gumiljov
ruská, 1912 - 1992
Populární knihy
Nové komentáře u knih Lev Nikolajevič Gumiljov
Objevení země Chazarů
„Velice zajímavá knížka, která mě chytla a nutila ponocovat, abych ji konečně dočetl. Kdysi dávno, před více jak třiceti lety jsem ji měl půjčenou z knihovny a četl poprvé – díky tomu jsem zjistil, že existovala nějaká Chazarská říše.
Chazaři jsou dnes zprofanování díky teorii, že většina dnešních židů, jsou potomci Chazarů, kteří tak ovládají skutečné židovstvo. Těchto chazarských teorií jsem za poslední roky četl spoustu. Naštěstí sovětský badatel Lev Gumiljov (mimochodem, doporučuji si přečíst na wikipedii jeho životopis, kdy stíhál bádání, službu v armádě a asi čtyřikrát být uvězněn) psal tuto svou knihu asi deset let předtím než se zrodila ta kontroverzní teorie o chazarském původu většiny dnešních židů.
Na stránkách knihy popisuje Gumiljov své cesty do Povolží, k Derbentu a neustále popisuje Kaspické moře, které sám několikrát ročně navštěvuji, takže má pro mne velký význam. Gumiljov hledá ztracenou říši, o které se neví, kde měla hlavní město, kde jsou střepy nádobí, kde jsou její hroby. Postupně se mu to podaří nalézt a mezi tím svým hledáním popisuje zrod Chazarské říše, popisuje Chazary jako usedlé lidi mezi kočovníky. A překvapilo mě, že většinu obyvatel považuje za pravoslavné a jim vládla šlechta a kaganové, kteří přijali judaismus za státní náboženství. Právě díky té teorii, že miliony židů z postsovětských států jsou právě potomci Chazarů, myslel jsem, že i obyčejní Chazaři byli židovské víry, ne jen vládnoucí elita.
Gumiljov popisuje vliv počasí na rozmach a na úpadek kočovných říší. Spojuje turkické kočovníky s Chazary a také se Slovany. A v závěru se zamýšlí nad tím, kam se poděli potomci Chazarů. A přichází s teorií, že kozáci od Donu a od Tereku jsou právě potomci Chazarů. Zní to zajímavě a logicky.
Rozhodně doporučuji k přečtení.“... celý text
— Adapa
Od Rusi k Rusku
„Konečně historie jinak, než podle té krvelačné , rozpínavé , hamižné anglosaské hordy. (Udivuje mě , że to tady moderátoři, jinak hystericky cenzurující nechali. Hanobit národ ústava čr zakazuje). A ještě k tomu od syna mé nejoblíbenější básnířky. Jen těch jmen bylo moc. A mapu do ruky.“... celý text
— Vestička
Od Rusi k Rusku
„Souhlasím s komentářem, že je to skvěle a poutavě napsaná část historie Ruska i s tím, že mapy mohly být čitelnější. Nesouhlasil bych, že z knihy je jasné, že Rusové jsou rozpínavá asijská horda, ale že s Hordou úzce spolupracovalo - Polsko, Litva, boje o Ukrajinu, Červenou Rus atd.“... celý text
— Saša57
Od Rusi k Rusku
„Pokud Vás zajímá, proč je Rusko rozpínavá asijská horda a kde se to v Rusech vzalo, tato kniha Vám napoví. Některé autorovy názory jsou ovšem zcestné a nepříliš podložitelné, zejména jeho absolutní odmítání tzv. normanské teorie a ještě více jeho víra v okolí pohlcující super-ethnosy. Abych knihu jen nehanil, místy obsahuje i cosi jako černý humor. Při popisu Astrácháňského kremlu hovoří Gumiljov o "archeologické katastrofě", neboť Rusové použili staré cihly jiných civilizací a jejich předchůdci rovněž "recyklovali". A věděli jste, že Boris Godunov byl skvělý panovník? Chtěl, aby se všichni měli stejně špatně.“... celý text
— plaguedoctor
Hledání vymyšlené říše
„Super, i když někdy asi dost subjektivní. Skvělý je i doslov, který shrnuje roztroušené zmínky o říši kněze Jana. Viz též Baudolino od Eca.“
— Marmarek
Lev Nikolajevič Gumiljov - knihy
2018 | Vybrané kapitoly z ruského myšlení 20. století |
1971 | Objevení země Chazarů |
2012 | Od Rusi k Rusku |
1974 | Hledání vymyšlené říše |
Žánry autora
Literatura naučná Filozofie Historie
Štítky z knih
Rusko Mongolsko Tataři dějiny filozofie kněz Jan stará Rus střední Asie kočovníci ruské dějiny archeologický výzkum
Gumiljov je 3x v oblíbených.