Martin E. P. Seligman
americká, 1942
Populární knihy
Nové komentáře u knih Martin E. P. Seligman
Vzkvétání
„Většina obsahu zahrnuje reklamní proslovy o tom, co všechno vymyslel, co všechno založil a řídí, a jak je skvělý (ale musím přiznat, že u amerických autorů podobné naučné literatury je to běžné). Pak jsou tam odstavce o tom, kdo mu co ukradl, kdo ho poškodil - u pozitivního psychologa nepřekvapí :).
Jinak metoda nijak objevná, bere si, kde jen může, co jen zafunguje, cokoliv nového a objevného postrádám. Občas opravdu zajímavá historka. Kdyby se mi to nedostalo do ruky, opravdu by to nebyla škoda. Což ale neznamená, že někomu může být cokoliv z technik fungovat. A potom je to užitečné jako kuchařka, ze které si oblíbíte i jen jediný dobrý recept, čímž byl její účel naplněn.“... celý text
— Kyri
Naučený optimismus
„Zaujalo mě, že nejde jen o rady nějakého dalšího amerického životního kouče, jací se momentálně těší oblibě, ale že autor je psychiatr a pohlíží na problematiku optimismu a pesimismu z vědeckého hlediska.
Nicméně kniha je poněkud starší a orientovaná na americké prostředí. Že nejde úplně o motivační knihu dokazuje i to, že kniha je spíš jakousi encyklopedií, která vám o optimismu a pesimismu řekne podrobně úplně vše. Autor ji pojal jako shrnutí své celoživotní práce. Takže obsahuje i kapitoly zajímavé pro užší skupinu čtenářů: jak se autorova teorie hodí při nabírání nových zaměstnanců, jak ji uplatnit na děti nebo třeba ve sportu.
Místy je kniha trochu zamotaná, např. když si autor uvědomí, že pesimismus až moc očernil, a náhle na něj začne pět chválu. Taky mi moc nesedí myšlenka, že optimista vidí zdroj svého neúspěchu v okolí a ne v sobě. Resp. kde je ta zlatá střední cesta?“... celý text
— knihyKeMne
Vzkvétání
„Tak trochu reklamní vyprávění o Seligmanem založeném studijním oboru "Aplikovaná pozitivní psychologie"; mně víc pomohl jeho Naučený optimismus. Ale dobrá je rada psát si každý večer tři pozitivní události, co nejživěji reagovat na pozitivní sdělení a pokud možno mluvit víc o dobrých věcech než o špatných.“... celý text
— J.F.
Vzkvétání
„Část knihy (bohužel ta kratší) se věnuje jak žít v duševní pohodě. Autor definuje co podle pozitivní psychologie definuje duševní pohodu. Objevuje se zkratka PERMA, která zahrnuje pozitivní emoce, zaujetí činností (flow), pozitivní vztahy, smysluplnost, úspěšný výkon. Kniha uvádí i několik praktických cvičení, například zapisovat si tři pozitivní věci co se během dne staly nebo se povedly. Cvičení pomáhá si všímat více pozitivního a dát negativní myšlenky trochu do pozadí. Tato část knihy může pomoci si zvědomit některé procesy a to jak lidé přemýšlí. Zaujala mě zmínka o ikigai a aktivně konstruktivním reagování.
Druhý část mi přišla jako historie a aplikace pozitivní psychologie v různých oborech. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom kdy, jak a proč pozitivní psychologie vznikla, jak se vyvíjela, jaké problémy pomáhá řešit ve školství, armádě...“... celý text
— mybrave
Opravdové štěstí
„Jak autor v závěru uvádí (na str. 314), jde v knize o toto: „… o objevení vašich charakteristických silných stránek a jejich častém využití ve všem, čeho si ceníte… ve službě něčemu, co nás přesahuje…“
Probírají se v ní různé situace vztahové i pracovní a je tu snaha o uplatňování pozitivní psychologie. Začíná to hned tím, jak M. Seligman vděčně věnoval knihu své ženě („… jejíž láska vnesla do druhé půlky mého života takové štěstí a radost, v něž jsem ani nedoufal“), následuje úvaha o delším a šťastnějším životě optimistů oproti pesimistům a v dalších kapitolách se postupně nacházejí cesty, jak si v životě se vším co nejlépe poradit. Děje se tedy něco, co čtenář čekal a co jej nepřekvapí, ale to neznamená, že tu chybí napětí a vzrušení. O to se starají hlavně příklady z praxe, z historie a podobně. Odborný text je tím oživen a je díky tomu patřičně čtivý. V kapitole o empatickém naslouchání se například připomíná osobnost Abrahama Lincolna (který v tomto směru vynikal) a je citována tato východní moudrost:
Říká se, že jeden východní vládce kdysi pověřil své moudré rádce, aby mu vymysleli větu, kterou by mohl mít vždy připravenou, vždy by byla pravdivá a hkodila by se kdykoli a v každé situaci. Přednesli mu slova: „I toto všechno pomine.“ Kolik věcí vyjadřuje! Jak nás to potrestá za pyšný okamžik! Jak to utiší naše soužení!
(str. 244)“... celý text
— hrdlickova_61
Martin E. P. Seligman - knihy
2014 | Vzkvétání |
2013 | Naučený optimismus |
2003 | Opravdové štěstí |
Žánry autora
Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Štítky z knih
psychologie psychotesty výzkum pozitivní myšlení štěstí rozvoj osobnosti, osobní rozvoj optimismus
Seligman je 12x v oblíbených.