Martin Smrček
česká, 1956
Populární knihy
/ všech 21 knihNové komentáře u knih Martin Smrček
Pes pro mě
„Skvělá naučná kniha představuje většinu psích plemen. Obsahuje krásné ilustrace, popis povah jednotlivých plemen a listovat v ní mě už dlouho baví.“
— martianekk
Psi - příruční atlas
„Nádherná miniaturní encyklopedie v kapesním formátu. Tato kniha, ač útlá a skromnějších rozměrů, se může hravě měřit s těmi nejlepšími kynologickými příručkami, které kdy vyšly, bez ohledu na počet stran!
Kouzlo této publikace tkví v úspornosti informací, tedy není zde žádný „balast“.
Veškeré informace o psích plemenech jsou srozumitelně popsány a každá stránka této úžasné knihy vypadá přibližně stejně (liší se fakty, ale její rozvržení a parametry toho kterého psího společníka najdete vždy na stejném místě), což krásně usnadní orientaci a není problém plemena mezi sebou snadno porovnávat.
Výstižně je zde popsáno, pro koho se hodí, také pro koho se nehodí, a něco o obecné povaze každého plemene.
Taktéž neschází údaje o výšce v kohoutku, přibližné hmotnosti a nárocích na chov, jak náročné je které plemeno na ochočení a případné psí sporty, a jak hojně je rozšířeno.
Výčet psích plemen shledávám jako naprosto dostačující a musím přiznat, že bych si v praxi uměl tuto publikaci představit, kromě příležitostného nahlédnutí pro vyhledání konkrétní informace, například u člověka, který si v klidu sedne někde v parku na lavičku a už sleduje, kolik desítek plemen nejrůznějších psů a psíků kolem proběhne. K tomuto 'lovu' je příručka díky kapesní velikosti snad až předurčena.
A pokud má třeba dotyčný své ratolesti ve věku, kdy objevují svět a dychtí po informacích o všem, co se kolem nachází, odehrává a hýbe, může jim zprostředkovat zajímavé edukativní vsuvky právě pozorováním a zaškatulkováním každého kolem proběhnuvšího chlupáče (i naháče) právě pomocí této dle mého názoru úžasné a jedinečně srozumitelně koncipované příručky.
Suma sumárum, kouzlo tkví v jednoduchosti, a v té bývá také síla. Ač neoplývá objemností, tak silnou stránkou knihy je kompaktní obsáhlost, kdy má člověk snad až pocit, že z ní dostal maximum informací. A maximum za maximum ode mě dostane i tato kniha. Pět hvězd *****“... celý text
— (O.O)
Kapesní atlas psů
„Atlas je zastaralý - chybí v něm spousta běžných psích plemen. Ani se o rase mnoho nedozvíte, takže koupě knihy lituji.“
— Johana
Exotičtí ptáci a jejich chov
„„Začneme
u peří.
Protože
s tím bývají
velké problémy.“
Tato kniha se ke mně vrátila asi po čtyřech letech. Znáte to: Už svou knihu nechceš? Tak jí někomu půjč. Já to udělal a skoro se tak stalo. Je zpět, vrátila se jako tažný pták, i když jí to trvalo čtyři roky. Ale k obsahu. Tohle je naprosto jednoduchá, leč vyčerpávající příručka, jak pěstovat exotické ptactvo. Od andulek, přes Aru až po páva. (Pěkně abecedně seřazeno) Ano, na konci knihy jsou i podrobnosti kterak pěstovat na zahradě Páva korunkatýho. Zvýrazňuji to „na zahradě“, nejlépe na hradě nebo v podzámčí. Tohle do žádné klece nedávejte.
Malá ochutnávka:
Co asi cítil John Gould, když pronikal do nitra kontinentu Austrálie a seznamoval se s neznámými zvířaty, tvořil jejich popisy a maloval je? S jakou láskou asi obdivoval překrásné amady, (Amada Gouldové) že je pojmenoval po své manželce?
Já kdysi začínal s andulkama. Nejsou zrovna moc náročné, ale je důležité vědět, co jedí a hlavně, jaký potřebují prostor. Později jsem měl Papoušíka Fischerova, ale toho v této knížečce najdete pod Agapornis fišeri. Ten měl rád Zlaté stránky. Když tohle dostal do klece k narozkám nebo na Vánoce, měli jste od něj měsíc klid. To zapomínal i jíst a pít, dokud celou tu bichly nerozkousal. Zároveň s ním jsem vlastnil Papouška zpěvavého (Psephotus haematonotus) Živej papoušek, kamarádskej, má jen jeden problém – fixuje se na jednu osobu v domácnosti, ostatních se tak trochu bojí. Nutno jen dopsat, že každej papoušek žil ve svém pokoji. Klec byla nutná jen na noc.
Citát: Počet vajec snesených jednou samičkou kolísá od jednoho k několika desítkám.
V této knížce najdete opravdu základní, ale potřebné věci k pěstování nějakého exotického ptáčka. Pokud vám v prodejně prodají ptáka, koupíte klec a dostanete nějaké umělohmotné žrádlo a budete tomu opravdu věřit, že mu to stačí, brzy zapláčete. Tak že tuto nebo podobnou knížku je nutné si opravdu pořídit, například místo malé klece. A pamatujte spousta těchto zvířátek má ráda čerstvé zelené a spousty ovoce. Nějakou tu směs pro papoušky. A někteří mají rádi i červi, terminty – něco pro holky. Hlavně nekrmit jen slunečnicí – ta je v malém množství dobrá, ale ve velkém škodí. A nebo nechat slunečnici vyklíčit a podávat jen to zelené. Tak papouškům zdar. ...a pávům taky.
Citát: Tuto knihu věnujeme našim stejně „postiženým“ kamarádům.
(Martin a Lea Smrčkovi)“... celý text
— Terva
Naši ptáci
„Srdcovka! Doteď si pamatuju, jak jsem s touto knihou a dalekohledem seděla na stromě a pozorovala ptáčky. Ilustrace jsou krásné, ale drobné detaily Vám neodhalí.“... celý text
— Guepp
Martin Smrček - knihy
2020 | Šípové žáby 2 |
2005 | Naši ptáci |
1990 | Začínáme se zvířaty |
2010 | Exotičtí ptáci a jejich chov |
1996 | Papoušci celého světa |
2004 | Pes pro mě |
2007 | Odhalení - Trochu jiná reality show |
2004 | Hrajeme si se zvířaty |
1992 | Život bez vody |
1998 | Exotičtí pěvci celého světa |
Žánry autora
Literatura česká Literatura naučná Hobby Osobní rozvoj a styl Příroda, zvířata Pro děti a mládež
Štítky z knih
psi ptáci, ptactvo zvířata, fauna encyklopedie psích plemen příručky akvaristika chovatelství, chov pavouci žáby papoušci
Smrček je 1x v oblíbených.
Osobní web autora