Petr Hugo Šlik
česká, 1976
Nová kniha
Péťa, Packa a Betmen - Petr Hugo Šlik
Šestiletý Péťa to má vážně těžké - nikdo ho nebere vážně. Nosí brýle, je trochu oplácaný a jeho spolužáci mu to při každé příležitosti připomínají. Když se chla... detail knihy
Populární knihy
/ všech 17 knihNové komentáře u knih Petr Hugo Šlik
Záhada dračího klíče
„Poslední čtvrtý díl je určitě nejlepší z celé série, nejvíce zajímavý, dobře posazený a komplexní, ačkoliv stále krátký. Oproti třetímu dílu veliké zlepšení.
Zakončení všech dějových linek, záhada napínavá a vyjasněná.
Ze čtení této knihy jsem až na drobný patos v závěru spokojený.
Sérii bych ale celkově hodnotil jako o něco slabší než například Tromby od Davida Jana Žáka. Zase byla více při zemi, tedy realističtější.
Prašina od Matocha pak byla za mě ještě o kousek výš.
Nechápu zcela štítek "foglarovky", těm tato série opravdu nesahá ani po kotníky, popravdě se těžko dá něco srovnávat s foglarovkami. Ty za mě fungují rozhodně lépe. Ikdyž nedovedu posoudit z pohledu dnešního dítěte, nakolik jej čtení Dobrodružství z Klárova může bavit víc než foglarovky.“... celý text
— Ristridin
Po stopách ztraceného syna
„Vážení přátelé, nemohu si pomoct, ale tento díl mi přišel trochu mimo. Nevím, jestli jsem hnidopich, ale na začátku je zmíněno, že děti zabránily v předchozí knize zbourání staré cihelny. Prosím - jak? Vždyť pro to nikde nic aktivně nedělaly, nebo alespoň nevím, že by o tom bylo cokoliv psáno. Přijde mi to divný. Též mi přišlo úsměvné, proč by Tomáš Winkler měl psát na ukrytý lístek svých rodičů, že jim děkuje, když ti už byli kdesi v Polsku?
Obecně ta "záhada" byla celá taková všelijaká.
I tak se jedná o hezký příběh pro děti s moc hezkými kresbami. Na čtenáře pomrkávají některé názvy kapitol, odpovídající známým dílům o válce (např. Na západní frontě klid; Sbohem, armádo; Cesta zpátky).
Vše je připraveno pro velké finále.“... celý text
— Ristridin
Ve staré cihelně se svítí
„Příjemné pokračování této série pro děti, které je za chvilku přečteno a ničím moc nepřekvapí, protože indicie ohledně tajemství jsou hodně zřejmé. To ale není na škodu. Opět hezké ilustrace.
Hodně rychlý konec, až useknutý. Cihelna a její osud měla být nosné téma a najednou nikdo neví, jestli ještě někoho zajímá. Snad více o ní příště. Modleme se navíc za pana K.“... celý text
— Ristridin
Ztracený na Nevděku
„Až do strany 80 je to velmi dobrá knížka, má spád, celkem uvěřitelný a rozumný děj, postavy se chovají a jednají logicky a dokonce i to, že by si nějaký hodně ambiciózní učitel vzal sám na výlet 25 žáků se dá skousnout.
Na straně 80 ale asi autorovi došla inspirace, protože z celkem až doposud normálně a logicky jednající postavy Davida, udělá najednou v několika větách úplného blbce.
Citace:
"Pochopil, že rozhodnutí, jež udělal v sále se sloupy, bylo špatné. Tudy Vlčák s Ritchim na povrch nechodili. Měl by se vrátit zpět. To se mu však nechtělo. Netoužil po učitelových výčitkách a napomínání. Kromě toho chtěl zjistit, proč se Vlčák s Ritchim tak hádají. Vykročil tedy do nově vykutané chodby."
Konec citace.
Takže náš pan autor se nás pokouší přesvědčit, že kluk, který strávil několik dní v zajetí dvou pochybných chlapů, musel spát spoutaný na zemi a jídlo mu házeli jako psovi a on ho musel jíst ze země jako zvíře, dvou chlapů, z nichž jedem mu nepokrytě vyhrožoval smrtí a dokonce na něj připravili smrtící zával jako past, tak se po takových zážitcích místo pro záchranu s učitelem rozhodne jít zkoumat, proč se ti dva hádají. To by udělal snad jen naprostý imbecil.
Jako by ale tahle hloupost nestačila, tak nám autor pro jistotu přidává další. David uviděl, že
Citace:
"Vlčák na svého kumpána mířil pistolí a podle všeho se právě chystal stisknout spoušť."
"Ne!" vykřikl David instinktivně..."
Konec citace.
Člověk, když je v nebezpečí a je sám, tak se (aspoň ten, který má pud sebezáchovy a chce přežít) instinktivně chová tiše, mlčí a snaží se schovat a nevykřikuje na dva gaunery, kteří ho několik dnů drželi v poutech nějaké "Ne".
Stal se z dříve normálního Davida najednou blbec? Nebo se nám pan autor snaží říct, že je David tak neuvěřitelný mladý altruista, že i po několika dnech utrpení z rukou těch dvou grázlů, se rozhodl raději se znova nechat těmi grázly chytit a zajmout, než aby je nechal, aby se porvali mezi sebou nebo případně i jeden druhého postřelil?
Neuvěřitelné.
Toto byl okamžik, kdy kniha přestala synovce bavit a už ji ani nedočetl.
Lidi dělají hlouposti, ale postava, která jedná až tak hloupě, jak je popsáno výše, si podle nás obou a v souladu s Darwinovou teorií přirozeného výběru, která mimo jiné říká, že přežijí jen ti, kteří se dokážou nejlépe adaptovat, tak taková postava si přežít nezaslouží.“... celý text
— Cyril_CZ
Tajemství jeskyně pokladů
„Velmi příjemné čtení pro děti, hezky vytvořená mapka a jasný a ucelený příběh. Je trochu škoda, že vše (včetně pokladu) se dá z děje uhodnout už při první zmínce o nějaké záhadě, ale netrápí mě to natolik, abych se netěšil na další tři příběhy. Nemám ani tucha, o čem by mohly být.
Moc se mi líbily barevné kresby na celou stránku, navíc hezky zpracované. Neřadil bych ale zde na Databázi knížku mezi "foglarovky" - tento štítek u knihy je úplná blbost.“... celý text
— Ristridin
Petr Hugo Šlik - knihy
2024 | Péťa, Packa a Betmen |
2015 | Tajemství jeskyně pokladů |
2022 | Zkáza Jezerní kotliny |
2017 | Ve staré cihelně se svítí |
2018 | Po stopách ztraceného syna |
2019 | Záhada dračího klíče |
2021 | Ztracený na Nevděku |
2016 | Tržiště |
2014 | Den, kdy se potkali |
2022 | Marta si vzpomíná |
Žánry autora
Dobrodružné Komiksy Literatura faktu Romány Literatura česká Literatura naučná
Štítky z knih
Praha smrt sport pro děti útěk záhady česká literatura tajemství pro dívky dobrodružství
Šlik je 24x v oblíbených.