Populární knihy
Nové komentáře u knih Stanislav Wimmer
Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy
„Takové malé korespondenční nahlédnutí do vztahu mezi Karolinou Světlou a Janem Nerudou, díky kterému můžeme na tyto dva nahlédnout o něco více jako "na lidi" (v porovnání s tím, jak nám to nutili ve škole), i když v bouřlivém století, kdy se tento vztah nepodařilo udržet v tajnosti. Ani vlastně udržet.
Karolina byla opravdu silná a chytrá žena, která obětovala lásku pro klid v rodině a kvůli nějaké reputaci.. třeba mohla být šťastná. Nebo by to taky nemuselo vyjít. Třeba byl Neruda taky tak zamilovaný, že by s Karolinou zůstal.. třeba by ale "divočil" dál.
Každopádně by mě zajímalo, jak by se Karolina rozhodla, kdyby se to dělo v naší době. A myslím, že by se Neruda v této době nezměnil ani kvůli ní. :)“... celý text
— JointlieKat94
Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy
„Skvělé konspirační drama v dopisech. Podaří se Karolíně uvězněné na ozdravném pobytu na venkově zachránit básníka Jana v Praze před vězením pro dlužníky navzdory překážkám poštovní službou kladeným?“... celý text
— Lenka4
Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy
„Poslouchala jsem jako audioknihu. Vztah mezi Karolinou Světlou a Janem Nerudou je díky těmto dopisům mnohem hmatatelnější než jak ho známe z hodin českého jazyka. Pro Karolinu muselo být jistě složité, že se jako vdaná žena zamilovala do mladšího muže, a to v době bouřlivého 19. století. Jak je zmíněno, tak dopisy byly spáleny a zachovaly se jen opisy. Rozhodně má můj obdiv, už jen tím, že jako žena začala psát, a že se rozhodla pro povinnost zůstat s nemilovaným manželem...“... celý text
— Amneris
Pohádky pro začínající čtenáře 3
„Výborný počin, staré české pohádky vydané v této, zatím šestidílné, sérii, jsou v původním ,,staročeském" jazyce, tak jak vyšly poprvé.“
— adevr
Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy
„Karolína Světlá si v roce 1862 píše se sestrou Sofií o rodině a známých, ale také spolu probírají životopis Schopenhauera a jiná intelektuální témata. Tím se vymykají běžným dopisům tehdejších dam.
Světlá je někdy nemilosrdně otevřená, popisuje zlé, nepříjemné a škaredé děti svých příbuzných, svoji umírající švagrovou. Upřímná je i v tom, že sestře přepisuje Nerudovy dopisy slovo od slova. Tedy musíme jí to věřit, protože jeho originály se nedochovaly.
Líčí své sestře, jak na sklonku léta, během pěti hodin, kdy budoucí slavný spisovatel třikrát v zoufalství odešel a zase přišel, ho donutila uzavřít dohodu o podmínkách jejich vztahu. Neruda musel slíbit, že spisovatelčin "domácí poklid rušit nebude". Ona se zase zavázala k tomu, že se stane jeho "guvernantkou", která má za úkol "v něm co je hrubé zjemniti, co je temné osvětliti, co je hranaté otesati". Slíbili si, že o jejich dohodě nikdo na světě nebude vědět, jen oni dva. A Světlá to hned za tepla vyklopila své sestře:)
Samozřejmě že Neruda své sliby jako vášnivý sotva třicetiletý mladý muž nedodržel a neustále svoji Johanu přesvědčoval ke společnému životu. Ta dala přednost mravopočestnosti a zajištěnému, i když ne kdovíjak milovanému manželovi. (V dopisech ho označovala za omezence, se kterým si přes sebevětší úsilí nerozumí). Vztah se nakonec musel rozpadnout. A mladý nadšenec ještě dostal od Petra Mužáka za uši.
Rozlícený Neruda pak píše docela krutě: "Ach jen nedělej, jako bys kdovíjak pevně na nohou stála a nikdy podpory nepotřebovala, jen nedělej, jako by se ti nebylo nikdy po duši spřízněné zastesklo, jako bys ty jediná necítila jako my všichni!
...však by se ti bylo také ulevilo, mluv si co mluv, kdyby si se byla mohla na mých prsou vyplakati, o mé srdce opříti, kdybys mne byla mohla se pozeptati, co tě kdy hnětlo, ale tys nechtěla, nu - buď si jak chceš, stará panno!"
Je zajímavé, jak říká v doslovu literární historička Dagmar Mocná, že Světlá svým odmítnutím jiné než platonické lásky k Nerudovi vyvolala v tehdejší společnosti spíše negativní reakce. Brali ji jako citově chladnou, příliš ctnou a vypočítavou potvoru.
Ale co kdyby měla tak široké srdce jako Němcová? Ta se svými milenci netajila ani před manželem, v klidu se s nimi doma v jeho společnosti rozcházela. Za tohle u vážené měšťanské smetánky nebyla tak úplně chválená.
Prostě ať by chudák Světlá provedla cokoliv, bylo by to špatně.“... celý text
— Elsinor024
Stanislav Wimmer knihy
2012 | Pohádky pro začínající čtenáře 3 |
2007 | Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy |
2012 | Pohádky pro začínající čtenáře 1 |
2012 | Pohádky pro začínající čtenáře 2 |
Štítky z knih
korespondence 19. století spisovatelé Jan Neruda, 1834-1891 milostná korespondence Karolina Světlá, 1853-1912 spisovatelky
Wimmer je 0x v oblíbených.