Populární knihy
Nové komentáře u knih Stephen Law
Filozofická gymnastika
„Dobrý tréning mozkových závitů. Filozofie v praxi. Co je morálka? Co je vědomí? Měli bychom jíst maso? Existuje Bůh? Závěr je na každém z nás.“
— vendy246
Filozofická gymnastika
„spíš tak pro středoškoláky...“
— los
Filozofická gymnastika
„Fajn seznámení s několika filozofickými otázkami a motivace k přemýšleni o nich. Jen kdyby autor v některých duchovnějších případech nedával tolik na odiv svůj ateismus. Nicméně do hysterického ateisty Dawkinse má ještě daleko.“... celý text
— Disease
Filozofická gymnastika
„Filozofická gymnastika je příjemná kniha, která srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s pohledem na některé odvěké (a jiné zase zbrusu nové) otázky filozofie. Činí tak čtenářsky vstřícně, takže se není třeba obávat ničeho k neučtení složitého.
Přístupnost knihy, která je největší předností svazku, je ovšem zároveň slabinou v místech, kde narazí na čtenáře, který již dřív nad některým z předkládaných témat přemýšlel, nebo se mu dokonce věnoval. Já jsem to cítil například u tématu determinismus vs. svobodná vůle nebo u vztahu náboženství a morálky – bylo nepřehlédnutelné, jak zoufale nedostatečný je prostor několika stran pro popsání tak složitých otázek. To je základní omezení knihy: může sloužit jako vstupní bod k tématům, jakýsi pomyslný výkop, ale hlad po vědomostech příliš neutiší, ve čtenáři spíš vyvolá další otázky, než aby poskytl odpovědi.
(Ale neplatilo to vždy, leccos jsem si pro sebe zde i čerstvě objevil. Asi nejzajímavější informací, která pro mě byla novinkou, byla Wittgensteinova teorie rodové podobnosti, ta si říká o bližší prozkoumání)
Na několika místech jsem přistihl Lawa při zaujatosti. Výrazně nejvíc to bylo patrné v kapitole o kreacionismu, tam se pustil do obhájců tohoto světonázoru hlava nehlava – což je sice lidsky velmi snadno pochopitelné (je to povětšinou banda demagogů, ne že ne :-), ale autorovi, který se staví do role nestranného badatele to přesto nesluší.
Na jiném místě tvrdí, že bychom neměli zpochybňovat GMO z důvodu možného zneužití, protože je to technologie a jiné technologie (třeba šicí stroj) také přece nezpochybňujeme. Nebo: pokud je podle Lawa nějaký jev vysvětlitelný nadpřirozené nebo racionálně (a nemáme dost důkazů pro jedno či druhé), máme se přiklonit k racionálnímu, protože víme, že téměř vše lze racionálně vysvětlit. A tak.
(Já jsem si při čtení pořád napůl myslel, že je to pastička na čtenáře, že na konci bude něco jako „V několika kapitolách jsme se vás v textu pokoušeli ovlivnit logickým faulem. Všimli jste si toho?“, ale toho jsem se nedočkal. Nezbývá mi tedy než se smířit s tím, že naše sklony používat argumentační klamy jsou tak silné, že se jim nevyhne ani autor, který má kapitolu o argumentačních klamech jako součást své knihy.)
Čtení Filozofické gymnastiky pro mě bylo milé i tím, že řada témat (Jak víme, že něco víme? Jak můžeme určit, co je správné? Jak definovat umění?) mi navodila nostalgické pocity, když mi připomněla mé dospívání a nekonečné juvenilně nadšené rádoby-filozofování v ostravské pivnici U Rady. Myslím si, že právě mladí lidé na hranici dospělosti, s vášní pro kladení otázek a promýšlení světa, jsou ideální cílovou skupinou téhle knížky.“... celý text
— mirektrubak
Opravdu opravdu velké otázky o životě, vesmíru a o všem možném
„Pan autor v knize otevírá zajímavá témata, nad kterými se vyplatí přemýšlet, ať je Vám 10 let nebo 40. Vesmír, vznik života, evoluce, mozek a mysl, morálka, štěstí, genové inženýrství, peníze, vědění, víra a spousta dalších. V některých sekcích se jedná o výklad, jinde jsou pokládány otázky, na které si každý musí odpovědět sám, protože jednoznačná a správná odpověď na ně neexistuje. Pro přemýšlivé děti určitě přínosná kniha, i když místy trochu složitá, místy ne tolik zajímavá...jako celek ale poutavá.“... celý text
— tanuki
Stephen Law knihy
2011 | Opravdu opravdu velké otázky o životě, vesmíru a o všem možném |
2007 | Filozofická gymnastika |
2005 | Akta F – Filosofie pro záškoláky |
Žánry autora
Štítky z knih
filozofie náboženství úvahy a zamyšlení myšlenkové experimenty jazykové hříčky humanitní vědy
Law je 0x v oblíbených.
Osobní web autora