Tomáš Pavlíček
česká, 1972
Populární knihy
Nové komentáře u knih Tomáš Pavlíček
Hlučná samota
„Opět vím že se opakuji další kniha o.k. víc takových knih o osobnostech“
— Historikbohouš
Literární kronika první republiky
„Nemám slov. Zážitek. Krásná kniha (i od pohledu i na omak), obrazová složka je rovnocenná s textovou. Po její konzumaci - to není pěkné slovo - po jejím labužnickém přečtení zůstává v člověku mnohovrstevnatý pocit literárního života v tzv. první republice, člověk má dojem, že se "na nic nezapomnělo": němečtí i maďarští autoři, literatura Podkapatské Rusi, hledání kulturního centra na Slovensku (soubor Martina s Bratislavou) a jeho vztah k Praze, literární projevy levicových intelektuálů (od avantgardy přes surrealisty až k Levé frontě), pátečníků, ruralistů, katolických spisovatelů, stav knižního trhu a sítě knihoven, stát a oceňování literatury.... prostě naprostý komplex. A k tomu je kronika vyprávěna v několika rovinách: kromě kalendária je zde jedno dominantní téma za každý rok (1918-1938), obsáhlá kapitola o jednom vybraném díle, dvoustrana pohledu do výlohy knihkupectví toho roku. Je to opravdu labužnický zážitek.
Týmu skutečně gratuluji, jsem nadšen!“... celý text
— Apo73
Literární kronika první republiky
„Píše se datum 29.10.1918 a český časopis Venkov oslavuje jako první básní svého šéfredaktora Karla Jonáše nový stát :
Rudolfe Habsburku, jenž první jsi meč vnořil v hruď nám na Moravském poli -
dnes z hrobu zříš, jak celá sláva se jako hlína rozpadá a drolí !
A stát se snaží. I TGM musel tak trochu zalhat při rozpravách s prezidentem Wilsonem o počtech dalších zde žijících národností . Zejména hodně "ubral" u Němců a Poláků.
Zásluhou ministra Rašína se upevňuje měna a vedle u Němců začíná inflace.
Bohudík se probouzí kulturní život.
Zásluhou výtečného nápadu tvůrců v čele s nakladatelstvím Academia vzniká tato úžasná kniha.
Mapuje vydávání českých a slovenských knih (i jiných národností-třeba ruské, tištěné u nás v azbuce) v období let 1918-1938. Výtečný nápad !
Čtenář XXI. století sleduje s úžasem co vše u nás vyšlo. Špičková nakladatelství Aventinum, Borový nebo Vilímek nabízejí kulturně založené veřejnosti opravdové skvosty, stačí pomalu listovat a vidíme si mohli naši prarodiče kupovat. Už jen výčet básníků je uchvacující.
A vedle toho pro paní a dívky - Červená knihovna !
Pro mladé drsné muže se vydávají Rodokapsy (začíná se s 80.000 výtisky za pouhé 2 Kčs).
K tomu v červené kůži u Vilímka - Verneovky - inu krása nesmírná ! Stačí si jen vybrat a mít i na knihy peníze.
Čtenáři, a že jich bylo, oceňují kvalitu, v prvé řadě úžasnou práci některých tiskáren v Liberci a zejména na Moravě, třeba v Kroměříži.
Jednoduše - úžasné počteníčko !“... celý text
— 1amu
Hlučná samota
„Nedávno jsem si zkompletoval dílo Bohumila Hrabala a těším se, až se znovu pustím do toho, co už jsem četl, a poprvé do toho, co ještě ne. Hrabal patří k těm spisovatelům, o kterých jejich tvorba řekne skoro vše podstatné, nicméně to, co o něm neřekne, řekne právě tahle kniha. Když jsem ji dočetl, zdálo se mi, že jsem s Hrabalem strávil jeden dlouhý večer někde v hospodě u piva, listoval jsem jeho fotoalbem a jeho dopisy a nechával jsem si to od něj všechno komentovat. A kdybych měl z celé knihy vybrat jednu věc, která podle mě Hrabalovu osobnost vystihuje naprosto dokonale, byl by to jeho dopis Jaroslavu Seifertovi.“... celý text
— DennisMoore
Literární kronika první republiky
„Literární kronika je stručně řečeno knižní klenot - nádherně vypravená a nabitá informacemi a zajímavostmi z jednotlivých prvorepublikových let. Můžete ji otevřít na libovolném místě a pak už se jen kochat a nasávat nové informace. Jednoznačně jedna z nejkrásnějších publikací v mé knihovničce.“... celý text
— Darleen
Tomáš Pavlíček - knihy
2014 | Kdo jsem: Bohumil Hrabal (Spisovatel, Čech, Středoevropan) |
2014 | Hlučná samota |
2018 | Literární kronika první republiky |
2013 | Nebezpečná literatura? |
Žánry autora
Literatura faktu Literatura česká Literatura naučná Historie O literatuře
Štítky z knih
korespondence výbor z díla první republika, 1918-1938 Bohumil Hrabal, 1914–1997
Pavlíček je 0x v oblíbených.