Populární knihy
Nové komentáře u knih Viliam Poltikovič
Touha po absolutnu - Svatí muži Indie
„Krásná kniha s ilustracemi kterých je hojně.“
— Daniela
Příběh tantry
„Kniha má dvě hlavní části. První se zabývá hinduistickou tantrou a druhá buddhistickou. Po krátkém úvodu se autor věnuje tantrickým praxím v Indii. Tahle část je především cestopisná.
Druhá část je zas víc zaměřená naučně díky tibetskému buddhismu. Mě indické nauky moc neoslovily. Druhá část je dobrý úvod do vadžrajány. Poltikovič píše hezky. Víc než polovina obsahu jsou fotky.
Celá kniha je na křídovém papíře. Fotky jsou téměř na každé straně. Dvojstran textu je v knize jen několik. Na rozumově založené lidi mohou fotky působit znejisťujícím dojmem. Té pestrosti na hraně kýče je moc.
Je super, že takové publikace vychází a tak je škoda toho nezájmu. Výborné pro začátečníky. Obecné povědomí o tantře bývá špatné. Proto se mi moc nelíbil konec. Dovětek o Karlštejnu a neotantře tady nemusel být.
Jinak bych dal 5*. Ne že bych s tím nesouhlasil, ale je to matoucí. Může to působit zavádějícím dojmem. Velkým kladem jsou rozhovory v knize. Všechny mají velmi dobrou úroveň.
Pouze ten od Dalajlamy je velmi krátký. Celé je to velmi přístupné a náročnější pasáže jsou až ke konci, kde se probírá tibetský buddhismus - vadžrajána. V závěru čtenáře intelektuálně zmasakruje Calábek. :-)
Tahle kapitola byla trochu přehnaná. Zde se začátečník může ztratit. Naštěstí to má ještě závěr. Všem, kdo si chtějí ujasnit, co je tantra, určitě doporučuju. 85% 4,5*“... celý text
— Eldar80
Touha po absolutnu - Svatí muži Indie
„Náhled na život v Indii.“
— Allla9
Příběh tantry
„Trochu jsem váhal s hodnocením. Tahle kniha je totiž velmi pestrá. Je tištěná na kvalitním lesklém papíře a plná krásných barevných fotografií. Ty tvoří opravdu podstatnou část knihy, možná zabírají více prostoru než samotný text, a jelikož jedna fotografie často řekne víc než několik stran textu, není to vůbec špatné. Tematicky se kniha kromě úvodu a závěru sestává ze tří částí věnovaných hinduistické tantře, buddhistické tantře a nakonec neotantře a souvisejícím tématům, přičemž tato poslední část je podstatně kratší a spíše okrajová.
Stylově je text pojat částečně jako cestopis a zážitky z natáčení filmu a částečně jako řada rozhovorů, kterým je věnován podstatně větší prostor než cestopisným informacím. Rozhovory jsou vedeny se širokou škálou osobností od praktikujících indických tantriků, přes západní a české učitele i akademiky, buddhistické mnichy až po reprezentanty různých synkretismů a alternativních pojetí.
Celkový záběr je opravdu obrovský, odpovídající šíři pojmu "tantra", a tak se nelze divit, že kniha nemůže jít při svých cca 300 stranách do velké hloubky. V důsledku tohoto pojetí také dostáváme velkou "všehochuť", kde se vedle sebe setkávají lidové, pověrečné a magické koncepty, akademický pohled, formálně praktický přístup, moderní synkretismy i hluboce prožitá duchovnost. Nedokáži úplně posoudit, ale je pravděpodobné, že mezi oslovenými jedinci se nacházejí jak skuteční zasvěcenci a upřímně hledající, tak blázni a podvodníci, kteří si na tantře založili výhodné živobytí.
V každém případě je to poutavé čtení s krásným fotografickým doprovodem, které může dobře posloužit jako základní přehled i jako inspirace k dalšímu studiu a praxi. Doporučuji.“... celý text
— asakz
Brána smrti
„Se smrtí svého milujícího manžela jsem se těžko srovnávala. Tato kniha mi velmi pomohla i obohatila, i když se vším nesouhlasím.“
— majáček
Viliam Poltikovič knihy
2020 | Příběh tantry |
2003 | Touha po absolutnu - Svatí muži Indie |
2015 | Brána smrti |
1995 | Duše východu - duchovní cestopis |
Žánry autora
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus Náboženství Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Štítky z knih
Indie buddhismus Tibet jóga sexualita duše hinduismus světci duchovní život spiritualita
Poltikovič je 8x v oblíbených.