Populární knihy
/ všech 30 knihNové komentáře u knih Vladislav Zadrobílek
Zadrhlo za hrdlo
„O mystice, která je bezesporu fundamentem a úhelným kamenem autorovy tvorby, mám pramalé ponětí, přesto mě mnohé jeho básně oslovily. Pracují často s enigmatičností a paradoxem, mnohdy jsou to spíš hádanky či aforismy:
KAM CHODÍ SPÁT STÍNY
v pravé poledne? Kdoví. Možná,
že člověk nikdy nebude mít
sdostatek nástrojů, aby se zpětně poznal.
Noc je pochopitelná, ale co Poledne?
Při pohledu do krajiny, kam stíny vcházejí
v tuto hodinu, zešílel Nietzsche.
(Peklo? Všechny naše myšlenky jsou sečteny
a každý okamžik se opakuje věčně.)
D. Ž. Bor věnoval objemnou knihu výkladu Březinova díla, ale v jeho díle vnímám mnohem víc Holana, který kupodivu výslovně zmíněn není, a v zarathustrovském duchu pak i právě Nietzscheho. Explicitně v textech figurují mj. Ladislav Klíma (hned dvakrát), Rimbaud, Valéry, Nestroy, Deml, Reynek a také Váchal (i on dvakrát) či Boudník. Jsou tu i básně-příběhy, jakási mystická podobenství, záznamy či nápovědi tajemné zkušenosti:
JE ŠEST RÁNO A PRÁZDNO
mezi prsty. Za oknem ptáci, šťastnější
kořeny vzduchu, volají: Vstávej,
přijdeš pozdě! Ještě rozespalý
odpovídám: Nemám čas!
Banální fráze skrývají nejvyšší pravdy
o stavu duše v těle.
Obecně lze říci, že jde o zajímavou, z hlediska zájmu české literární vědy kupodivu zcela okrajovou „poezii s tajemstvím“. Drobnou výtku bych směřoval jen k ediční přípravě (chápu, že to bylo v devadesátkách, ale stejně) – potíže jsou hlavně s nejednoznačnou interpunkcí (někde chybí, jinde přebývá a troufám si říct, že to nemusel být autorský záměr), hranicemi slov, nenáležitými uvozovkami, chybějící kurzívou či neopodstatněnými mezerami navíc před interpunkčními znaménky.
Za nejlepší texty pokládám (krom citovaných): vlaštovky věrny pranostice; když někdo někomu řekne; nejpravdivější z toho; hvězdy svým světlem; hnízdo vod; oblohu podpírají stíny). Pozn.: Dovětky v závorce, v Borově poezii velmi hojné, jsou v knize vždy tištěny kurzívou a dva řádky pod básní.
JÁ JSEM TO MÍSTO,
ve kterém s hrůzou
se rovnoběžky protínají.
(Čím víc se snažíme
pojmenovávat, tím více
ztrácíme. To, co ztrácíme,
nepojmenujeme nikdy.)“... celý text
— V_M
Držme se! Vzájemná korespondence z let 1998–2004
„Nehodnotím, protože jsem odložil nedočtené, na můj vkus tam bylo až moc ,,šporkování´´ a málo alchymie, ale chápu, že někdo to může mít jinak. Jinak je to moc zajímavé čtení od dvou osobností české (a moravské!) kultury, které určitě stojí za přečtení. Trochu smutné, když člověk ví, jak jejich korespondence skončí, ale to už bych prozrazoval konec.“... celý text
— tomas1291
Velká denní hudba
„Hezké “
— palka452
Symbolika alchymie aneb O kamenu mudrců
„kvalitní pojednání“
— Krabat3
Pýthagorás ze Samu
„Jó Pýthagoras, to byl borec. Hned na začátku knížky máme moc pěkně napsaný životopis i s učením, ostatně mezi životem a učením u něj není rozdíl. To další jsou jen jsou jen zlomky, které mi nic neříkají, a něco z politiky, kdo koho v souvislosti s Pýthagorovým učením zabil a jak. Pronásledován snad byl na konci života i sám Pýthagoras. To už tak mezi normálními lidmi bývá, že jeden sjednocený s pravdou ty ostatní nasírá.“... celý text
— krnoha
Vladislav Zadrobílek knihy
Žánry autora
Literatura faktu Povídky Literatura česká Poezie Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Štítky z knih
náboženství povídky magie hudba alegorie kabala stvoření alchymie Jakub Deml, 1878–1961 Otokar Březina, 1868-1929
Zadrobílek je 19x v oblíbených.