Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Marthas
Marthas 24.04.2017 v 15:58

To denib: Taky jsem už na to narazila, ale moje kniha byla vydána max. 14 dní zpět, tak jsem si holt nějaké datum vymyslela a nechala si to posvětit moderátory...
PS: Já myslela, že systém ta data nearchivuje a on je možná pouze po určité době zneviditelní.

denib
denib 24.04.2017 v 16:07

Bylo by super, kdyby se k tomu vyjádřil někdo z moderátorů. Myslím, že by takto DK mohla přijít o řadu úprav od uživatelů. A rozhodně si nemíním datum vymýšlet, to je zcestné. Chci údaje u knihy zpřesnit a ne naopak.

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 16:08

pobijecmuch
pobijecmuch 24.04.2017 v 16:44

denib - nevidím problém opravit, nebo doplnit již vydanou knihu, která tam má vložený víkendový termín. Termín vymaž a potom to ulož - v termínu bude nula. Dnes jsem na to také narazil. Pochybuji, že někdo hledá přesný termín u vydané knihy. Na tomto se ukázalo kolik nepřesností někteří uživatelé zde vytvoří.

denib
denib 24.04.2017 v 16:49

Jak myslíš, ale vědí i všichni ostatní, že můžou datum prostě vymazat? Pořád mám dojem, že to může odrazovat od oprav. Přitom úprava podle mě není nijak složitá.

pobijecmuch
pobijecmuch 24.04.2017 v 16:57

denib - ten kdo dělá pravidelně opravy, tak ho nic neodradí :-)
Myslím si, že ten který má zájem dělat opravy, tak to zná, nebo se zeptá - jako ty.

Marthas
Marthas 24.04.2017 v 19:09

To pobijecmuch: To opravdu jde? Když já tam vymažu datum, a takto to uložím, tak se to neuloží... Buď to ukáže nevyplnili jste datum, anebo se tam uloží automaticky chybové datum z roku 1999, i když jsem to mázla


pobijecmuch
pobijecmuch 24.04.2017 v 19:16

Ano, u knihy, která už byla vydána.

elfos
elfos 24.04.2017 v 19:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 24.04.2017 v 19:52

Já vím, že to jde takhle očůrat. Ach jo, myslela jsem, že se chce, aby lidé chyby opravovali. Tohle je prostě špatné, nesystémové a zdržující řešení. Věřte mi, že když člověk třeba pospíchá a tohle na něj vyskočí, tak se na opravu vykašle. Ale jelikož v tom jsem sama, nebudu už naléhat. Děkuji za všechny rady.

elfos
elfos 24.04.2017 v 19:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 24.04.2017 v 22:01

Mezi mnoha opravami, které jsem udělala, oprava data nikdy nebyla. Ale jak tak čtu tuto vášnivou diskuzi, docela by mě zajímalo, co se považuje za Den vydání (Den s velkým D!!!) ??? Je to den, kdy odpovědný pracovník vydavatelství podepíše "imprimatur" a připíše k němu datum? Nebo to je den, kdy tiskárna knihu vyskladnila a nějaká přepravní firma odvezla do nějakého velkoobchodu či velkoskladu? Nebo je to den, kdy je kniha "na prodejně"? (To asi sotva, když v každém knihkupectví ČR může být k prodeji v různých termínech.)
Jistě sem chodí hodně pracovníků vydavatelstev, proto prosím, mohl by někdo z nich, někdo opravdu kompetentní, definovat "den vydání"?

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 22:09

LordSnape
LordSnape 24.04.2017 v 22:14

Nevěřil bych tomu, že někdy budu na knižním foru číst otázky typu co je to den vydání.

"Vydáním se rozumí zveřejnění publikace nakladatelem. Jde o situaci, kdy se počítá s veřejným šířením a prodejem knihy. Vydání knihy je podmíněno povinnými údaji v knize, ohlášením knihy a odvodem pěti povinných výtisků knihovnám. Knize může být přiděleno mezinárodní identifikační číslo ISBN a případně může být doplněn katalogizační záznam CIP do knihy."

Prakticky je to den, kdy je kniha fyzicky k dispozici a šíření jak k zákazníkům, tak prodejcům....

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 22:15

LordSnape
LordSnape 24.04.2017 v 22:23

V podstatě je to stejné jako u periodik. Když víš, že tvá oblíbená příloha novin či dejme tomu časopis vychází každý čtvrtek, tak to vydavatel a distributor směřují tak, aby byl v ten den vydání již k dispozici. Tzn. v trafikách, obchodech.... Knihy jsou na tom úplně stejně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.04.2017 v 23:24

Koka: když má kniha vyjít (podle datumu, ať už ve světě to tajemné datum určuje cokoliv), vždy se kouknu, jestli ji u nás už mají (ať nejdu zbytečně ten den do krámu). Pokud se nejedná o vyloženě tlačený bestseller, to si většinou nešktnu..."datum vydání" pro mě není daný, je pouze orientační...

Uvedu příklad datumů, které nechápu:
http://www.databazeknih.cz/serie/dc-komiksovy-komplet-6687
Třeba tady jsou datumy vydání pouze orientační (každý, kdo se koukne na wiki, ví, kdy knihy vychází, přesto je zde datum vždy dva dny po). Kdo knihu vloží, dostane bodíky a datum vydání? Pche. Nechápu, proč se tam rovnou nemůže napsat skutečné datum vydání. Potom se musí čekat, jestli nové datum projde (mě nevadí ISBN potom vložit...o tom to neni...). Ale většinou stejně hodnotit nemohu (než to někdo schválí), protože ranní kávička, k tomu čtivo a tepve potom práce, je pro mě dané.
Ale tam je důležitá ještě jedna věc. Informace. Proč jsou nějaké ISBN známé dopředu a jiné se člověk dozví až v okamžik, kdy drží knihu v ruce? A nemyslím si, že to má něco společného s tím, že titulů je prostě hodně.

LordSnape
LordSnape 24.04.2017 v 23:30

ISBN ti přidělí NK oproti technickému rukopisu k tisku, než jde do tiskárny, páč tyto náležitosti a údaje se tam dostávají až jako poslední. Bývá to též i den ohlášení (obvykle). Jestli to vydavatel zveřejní na svém webu či někde v sekci připravovaných či v infobalíčku pro e-shopy, je už jeho věc.

A co se týče skutečného data vydání (nemyslím tím teď ty některé nesmysly tady), tak je to minimálně den, kdy je kniha fyzicky k dispozici u nakladatele. Někteří mají pak distribuci rychlejší (Kosmas) a jiní pomalejší (nebudu jmenovat).

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 23:42

LordSnape
LordSnape 24.04.2017 v 23:43

Ale data vydání se často posouvají kvůli chybám a z důvodu celkem napraných termínů v tiskárnách. Tiskne se toho prostě hodně a když narazíš na poslední chvíli, že máš v rukopisu šotka, je to nutné posunout. Zažil jsem i, že kvůli sporům s aut. právy i ohlášené vydání zrušili. A to měla už i přidělené ISBN, obálku, prostě vše.

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 23:44

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.04.2017 v 23:46

Čili: co chceme prodat a je pro nás důležité, o to se staráme.
A rychlost není jenom o jménu toho, kdo věci prodává. Jsem zvyklá, že prostě musím počkat, protože knihu mají jenom v Praze a Brně a u nás je třeba až dva tři dny potom. Ale kdo si zvykne, už mu nevadí třást se o trochu déle.

LordSnape
LordSnape 24.04.2017 v 23:50

Cos čekala? Bestsellery dělají prachy, které vrážíš do těch méně žádaných titulů. Dívka ve vlaku prý v Eurošce vydělala na bohaté vánoční odměny a večírek. Jo, to je pak už otázka distribuce, což nemá s datem vydání nic společného. To je otázka logistiky. Já si třeba u Gorgony knihy předobjednávám a mám je skutečně jako jeden z prvních v republice, když si pro to stihnu zajet hned ten den. Krocení sopek jsem si dokonce koupil jako úplně první. Předtím to četli jen redaktoři od nich a pár recenzentů.

Text příspěvku byl upraven 24.04.17 v 23:51

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.04.2017 v 23:55

Jak jsem psala. Co je důležité, o to se staráme. I v rámci logistiky.
Svině. Mě flašku neposlali za dva koupené výtisky Divky ve vlaku!

pobijecmuch
pobijecmuch 25.04.2017 v 07:41

Já nevím, ale tato diskuze se mně zdá už trochu zbytečná. Lord to tu napsal vcelku jasně, že termín vydání je den, kdy kniha opouští tiskárnu, dostává se k prodejcům a hlavně k čtenářům. A je vcelku logické, že to nebude den volna. To, že se tu tady objevovalo v minulosti je pouze chyba některých uživatelů, kteří automaticky opisovali tento údaj (plánovaných knih) od některých internetových prodejců.
Pojďme raději diskutovat, proč je tu skoro denně vkládáno tolik zahraničních vydání, různých fejků a vymyšlených nebo translátorem přeložených názvů knih, atd, atd.

Koka
Koka 25.04.2017 v 08:21

Tak už to chodí - když neumíme odpovědět, tak zpochybníme tazatele, co za pitomou otázku to klade.
LS by prý "Nevěřil tomu, že někdy bude na knižním foru číst otázky typu co je to den vydání."
Já zas bych nikdy nevěřila tomu, že na knižním webu se nenajde nikdo, kdo by jednoznačně definoval den vydání a hlavně by uvedl argumenty, proč den vydání nemůže a nesmí padnout na víkendové dny. Žeby v sobotu či v neděli nepracovaly tiskárny? Žeby v sobotu či v neděli nepřijíždely do prodejen auta se zbožím? Žeby v sobotu či v neděli nebyla knihkupectví a obchodní centra nabízející i knihy plná zákazníků?
Pokud vydáním se rozumí "zveřejnění publikace nakladatelem", tam sobota či neděle žádnému zveřejnění dle mého názoru nebrání.
A tvrzení pb, že " že termín vydání je den, kdy kniha opouští tiskárnu, dostává se k prodejcům a hlavně k čtenářům." se mi také nezdá - pochybuji, že všechny tři tyto akce se odehrají ve stejný den.
A hlavně nechápu, proč se kolem data vydání v zdejší databázi dělá takový povyk. Co to datum (zpětně) pro uživatele DK představuje? Když je u anotace chybné jméno překladatele či chybějící jméno ilustrátora - tomu rozumím, že by se měla udělat náprava. Ale pokud Dívka ve vlaku přijela ve čtvrtek osmnáctého února, nebo až v neděli jednadvacátého - co to mění na hodnověrnosti knižních údajů?
Na poslední otázku se jistě také nedozvím odpověď, ale hodně by mě zajímalo, kdo z těch tří, kteří v předchozích příspěvcích reagovali na můj dotaz, je skutečně profesionálním zaměstnancem vydavatelství (neboť na takové lidi právě jsem svoji otázku směřovala).

pobijecmuch
pobijecmuch 25.04.2017 v 08:34

Koka - opravdu zbytečný povyk, pojďme se věnovat důležitějším věcem.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.04.2017 v 08:42

Koka: mě ta otázka přišla taky zajímavá. Protože většinou, když je kniha už někde v mání, u nás to není a je vždy se zpožděním. Ale už jsem si zvykla, že LS a PM jsou muži erudovaní, kteří ví všechno o všem a rádi prásknou do stolu. Hou, domluvil jsem a mám pravdu. Takže mě nepřekvapuje, kdo zareagoval.

Text příspěvku byl upraven 25.04.17 v 08:46

Koka
Koka 25.04.2017 v 08:53

pobijecmuch, to víš, když jsem 22.04.2017 v 18:15:20 zde načala toto téma, nevěděla jsem, že není důležité. Nebo že bych to nebyla bývala já? Že bys' to byl býval ty? :=)) Tuším, že ano. Rozhoduješ, které téma je důležité, a tak jej "načneš", a pak také jako jediný jsi oprávněný jej uzavřít, neboť jej najednou shledáš zbytečným. Fakt dobrý, naše malá by řekla "hůůůůůůstýýýý".
A jakou důležitou věc, hodnou pozornosti, vyhlašuješ pro dnešek?

Text příspěvku byl upraven 25.04.17 v 08:53

Koka
Koka 25.04.2017 v 09:01

iDNES: Nový Harry Potter. V Londýně se zase stály fronty u knihkupců

V sobotu měla v londýnském West Endu premiéru očekávaná hra Harry Potter and the Cursed Child. O půlnoci potom šel do prodeje i divadelní scénář v podobě knihy, na kterou se stály dlouhé fronty. Není pochyb o tom, že Londýn zasáhla nová vlna potterománie.

Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/harry-potter-and-the-cursed-child-kniha-hra-fjx-/literatura.aspx?c=A160731_153451_literatura_vha

- Tuším i v Česku šly nějaké knihy do prodeje (= byly vydány) v noci ze soboty na neděli. I když se to nesmí :)))

Text příspěvku byl upraven 25.04.17 v 09:03



Vložit příspěvek