Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


denib
denib 08.09.2021 v 20:02

Lenka: A jak to dopadlo v té povídce?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.09.2021 v 20:09

Denib: není to tam řečeno doslova, ale myslím, že pálili tak dlouho, až bylo po všem a mohli leda tak vylézt zpátky na stromy :( prostě lidi...

Abych to vysvětlila. Takové povídky mám nejraději. Když si to mohu domyslet a příběh mi jede dál v hlavě, kde si udělám svůj epilog. Když k tomu mám předem podaná vodítka v textu. Pokud je tam nemám, nedokážu si to tedy představit, a potom je to pro mě špatně napsaná povídka...

Text příspěvku byl upraven 08.09.21 v 20:19

Eicherik
Eicherik 08.09.2021 v 20:19

Dnes jsem za nositele špatných zpráv.

Trh zasáhl papírový hladomor. Odkládá se tisk knih, na Vánoce jich má být méně

https://1url.cz/JK3LU

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.09.2021 v 20:30

Eicherik: já to nepochopila. V televizi mluvil někdo s papírskeho svazu (nebo jak se to jmenovalo), že o tomhle nedostatku neví.
A jiní kvůli tomu budou posouvat. Nebo zdražovat. Logické je zdražování, blíží se Vánoce. Dvě mouchy jednou ranou. Ale taky je pravda, že mám doma pár knih, kde je napsáno: Printed in China. Čili i jak to jelo zpátky bylo levnější než tisknout tady. Ale nevím jak dneska. Známe ty problémy tímhle směrem...

Text příspěvku byl upraven 08.09.21 v 20:33

Eicherik
Eicherik 08.09.2021 v 20:37

Lenka.Vílka: V televizi jsem to nezaregistroval. Uvidíme, jak se to vyvine. Jestli to má být velký problém, tak se o tom bude v příštích měsících mluvit a psát.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.09.2021 v 20:40

Eicherik: musí si loňský rok vybrat všichni a je jedno čím...


Eicherik
Eicherik 08.09.2021 v 20:49

Lenka.Vílka: Tak snad už je to nejhorší za námi. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.09.2021 v 20:51

Eicherik: snad jo :) už je to moc dlouhý...

PanPredseda
PanPredseda 08.09.2021 v 21:08

Ad Lenka.Vílka:
"Takové povídky mám nejraději. Když si to mohu domyslet a příběh mi jede dál v hlavě, kde si udělám svůj epilog. Když k tomu mám předem podaná vodítka v textu..."
Povídku Lidé od vedle od Pauline C. Smithové znáš?
---
Odpovím si sám: Znáš. :-)

Text příspěvku byl upraven 08.09.21 v 21:10

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.09.2021 v 21:15

PanPredseda: takový mám nejraději. Co se zeptají a samy si odpoví :D

Eicherik
Eicherik 08.09.2021 v 22:08

Prokletý kraj. Už jsem pátej. :-)

encyklopedie
encyklopedie 08.09.2021 v 22:10

Eicherik....víš jak jsem byl rád, když jsem byl ve frontě pátý na mandarinky a banány v roce kolem 1980.....

Eicherik
Eicherik 09.09.2021 v 06:07

encyklopedie: :-D

reader.007
reader.007 09.09.2021 v 12:30

Zmíněný "papírový hladomor" má velice jednoduchý důvod: zatímco se pod záminkou boje s kůrovcem ve velkém drancují české lesy a na místech kde ještě loni a předloni bujel zelený porost jsou holé pláně, vytěžená surovina je ke zpracování odvážena do Polska (zeptejte se na jakékoliv české pile, jaký mají zoufalý nedostatek materiálu a proč tedy ceny dřeva raketově stoupají), kde je po následném opracování nakládána do kontejnerů a odvážena kam? No přece do té nenasytné Číny, milé děti.
Takže až nám do několika let dojde spodní voda která se pod lesy kumulovala, až začnou výpadky nejen na knihy, ale i na dřevo na stavbu i na předměty denní potřeby (třeba dojde znovu i na toaleťák), nezapomeňte dodatečně poděkovat našim národohospodářům, kteří smluvili tak děsně přátelské a ekonomicky výhodné podmínky s asijskými obchodními partnery.
A to mluvím i k vám, slovenští bratři a sestry, neboť vaše soudružka Čaputová ruku v ruce s panem premiérem Matovičem uzavřeli podobně "výhodnou" smlouvu s říšskými kolegy z Německa a rozbíhají tak skvělý projekt, kde sice otevřeli cca 400 pracovních míst, zároveň ale odříznou veškeré slovenské pily od zdroje materiálu (a tedy od zdroje příjmů, takže ve velkém krachují), protože výrobní kapacita zmíněného závodu je tak obrovská, že pro tuzemské pily materiál prostě není a nebude, neboť prioritou je ochránit německé investice, protože jinak pokuta a soud... Faktem je, že Němci nebudou (možná) tak blbí aby všechno lifrovali do Číny, takže když hezky poprosíme a pořádně zasolíme, pár třísek nechají i nám.
Že nebude na knihy je ještě malá daň.

Ještě maličkost: kam mizí dřevo nemám z žádného článku, takže na internetu budete pátrat marně. Mým zdrojem je bezejmenný český lesák spolupracující s polskými přepravci. Mimochodem prý můžeme být v klidu: třeba Lužické hory budou úplně holé až tak za dva roky... Nebude to hned, takže pohoda, že... :-/

Text příspěvku byl upraven 09.09.21 v 12:36

braunerova
braunerova 09.09.2021 v 12:51

reader.007: dřevo poničené kůrovcem je ovšem pro většinu našich výrobců nepoužitelné. Kdo by také chtěl mít doma nábytek s chodbičkami po kůrovci. Co s tím dělají Číňané netuším, ale platí dobře a na kvalitu se moc neohlížejí.

reader.007
reader.007 09.09.2021 v 12:58

No ona ta pohádka o tom, jak se těží kvůli kůrovci už taky trochu smrdí - jen co člověk vleze do lesa a vidí z čeho se skládají ty pyramidy dříví. Krom toho kůrovec leze pod kůru (která se nechává na pečlivě odrbána v lese) a skrz na skrz dřevo neprovrtá, takový geroj zase není, to si pleteš s červotočem... Těm bezprostředně a jen na povrchu zasaženým částem dřeva se říká "krajinky" a jsou určeny většinou jako palivové dříví, případně pro nenáročné stavby typu ohrady. A na rozemletí do papíru by taky stačily, to se neboj.
Čeho jsou schopni čeští výrobci je úplně jiná kapitola, těm jejich příležitosti a možnosti probendili už dávno a taky by to nebylo veselé čtení.

Text příspěvku byl upraven 09.09.21 v 13:02

SputnikV
SputnikV 09.09.2021 v 13:00

braunerova - vzhledem k tomu, že kůrovec, jak sám název lýkožrout napovídá pase po lýku, chodbičky moc nedělá a pokud se pod kůrou objeví závrt jeho larvy, to je běžné u každého dřeva a běžně se to spravuje... i na nábytkovém ´dřevě.

Musím souhlasit s tím, že vyvážet dřevo je zpozdilé a budeme toho moc a moc litovat... někteří už začali. dřevo ničí červotoč a larvy tesaříka. aspoň tolik jsem se poučil z jednoho velmi znalého elaborátu o kůrovci.

Text příspěvku byl upraven 09.09.21 v 13:01

braunerova
braunerova 09.09.2021 v 14:52

SputnikV: u kůrovcového dříví záleží na tom, jak dlouho v něm kůrovec hospodařil. Strom postupně usychá a dřevo se stává nekvalitním. Jiná věc je, jak píše reader.007, jestli se s tím svezou i víceméně zdravé stromy. To je ovšem lumpárna.

SputnikV
SputnikV 09.09.2021 v 16:09

podle toho,co vím já v každém dříví v lese je kůrovec, dokonce jiný druh i třeba v jedlích, špatné je výhradně přemnožení.
Kácí se stromy v místě napadení i v okolí, je na to předpis i čas., kdy se vykácet musí. a nesleduje se, zda ten či onen je už dost napaden. kůrovec na položeném dřevě už nemá co by jedl a proto tam není a dřevo vysychá kdykoliv, jakkoliv, na pilách i v truhlárnách, z úoražných stromů se přesouvá na ty v okolí nebo hyne. vysycháním se dřevo podle mne nekvalitním nestává, protože jednak nevyschne ihned a druhak vyschnout by m,uselo tak jako tak, mokré dříví není hned zpracovatelné.

lumpárna je, že stát, který podporuje kždou cizíé firmu není s to si obstarat dostatek skladovacích ploch, aby dříví uskladnil a nechal doma pro další prodej a potřebu.

reader.007
reader.007 09.09.2021 v 18:04

Já nejsem primárně nepřítelem těžby, jenže to, jak se provádí v současnosti, není těžba, ale bohapusté drancování krajiny:
- obrovské pyramidy dříví ložené celé týdny v lese, takže kůrovče pokračuj vesele v díle...
- kůra z vytěžených stromů dílem po cestách, dílem na hromadách v lese, likvidace veškerá žádná
- na místě kácení prakticky měsíční krajinou, protože harvestory všechnu lesní půdu udusají tak, že se bude vzpamatovávat léta
- stezky a lesní cesty totálně zlikvidované, pokud nemáte opravdu terénní kolo, připravte se že budete občas i přenášet abyste si nezabodli ulomenou větev do pneumatiky nebo nevpletli do drátů
- zmrzačené i stromy které se nechávají stát, nejčastěji jde o buky vysoké třeba i 20 metrů a min. do 10 metrů mají dolámané větve, jak kolem nich padaly stromy. Je to opravdu žalostný pohled na holou pláň o rozsahu několika akrů, kde jako solitér stojí 3 buky s roztřepenými pahýly na místě větví
- podhoubí a borůvčí je z 90% zničené, takže kdo je fanda těchto lesních aktivit, tak smolík pacholík
- přírodní prameny a potůčky taky nejsou pro těžařskou techniku žádná výzva a koneckonců až se domelou poslední zbytky zeleně, stejně to všechno vyschne, tak kdo by se o nějaké vyschlé koryto staral

Suma sumárum lesnickým zákonem ( 289/1995 Sb.) si momentální pronajímatelé vytírají víte co a to za blahovolného přihlížení státního aparátu. Máme přece jiné, důležitější starosti, že... Kdo by myslel na nějaký kyslík, vodu a podobné opičiny.
Hlavně nepřekročit CO2 (aby se Greta nezlobila) tuhle psali, že ho lesy stejně víc vyprodukují než pojmou, tak je honem pojďte zlikvidovat než napáchají škody... :-/

SputnikV: to není jen o podpoře cizích firem, takhle prodávají i firmy domácí, například Uniles a ten třeba škodí hlavně u nás.
Dalším problémem je to, že u nás takřka neexistují firmy, které přidávají dřevu to, čemu se říká přidaná hodnota. Je na místě poděkovat vládě ČR, která nás tak strašlivě mocinky chtěla dostat do eurosajuzu, že se jaksi zapomněla postarat o ochranu svých (tedy českých) investic a tím pádem jsme tak maximálně kolonií, ze které se drancují suroviny, pracovní síla je tu ohodnocena proti západním zemím tak max z 1/3 a výmluvou je pochopitelně to, že Čechům se nechce dělat. Ale když se jim nechce za ty šušně dělat, žádný problém, dovezeme Bulhary, Rumuny nebo kohokoliv, kdo nebude držkovat o nějakou mrzáckou mzdu, koneckonců agentury už si je srovnají... V Německu to tak snadno nejde, tam si pracovní trh pořádně pohlídali, ale v českém "kolorédu" naštěstí tak prozíraví nebyli....

keri.H
keri.H 09.09.2021 v 19:27

reader.007: Bohužel tohle je pravda, člen rodiny dělá na pile a je problém, že hodně dřeva jde do ciziny.
Oni se teď na té pile snaží získat dřevo všude možně, osobně jezdí za majiteli lesů, aby se s nimi domluvili a měli aspoň něco. Lidi jim volají na pilu, jestli nemají dřevo, kolikrát to zkoušeli na více místech, ale byl problém něco sehnat.

keri.H
keri.H 09.09.2021 v 19:32

denib: Koukám, že Velké dobrodružství Pepíka Střechy se ti líbilo, taky se jí chystám číst. Mrknu se po ní příští měsíc v knihovně. :)
A koukám, že jsi přečetla Věc Makropolus, to byla hodně povedená divadelní hra. :)

denib
denib 09.09.2021 v 19:56

keri.H: Akorát to je jediná věc od Čecha, kterou u nás v knihovně mají. Takže další už nezkusím. Líbilo se mi to opravdu hodně, ale do meziknihovní výpůjčky se mi kvůli němu nechce.

keri.H
keri.H 09.09.2021 v 22:13

denib: To je škoda. Chápu, taky bych do meziknihovní výpůjčky nešla, to by musela být jedině nějaká kniha, kterou bych hodně moc chtěla přečíst.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.09.2021 v 15:06

V Plzni postaví za několik set milionů novou tramvajovou trať místo autobusové, aby se lidi ze sídliště dostali do centra dříve. O sedm minut!!!! O sedm minut!!! No, panečku, to je číslo! Sranda by byla, kdyby to nezvládli dát dohromady kvůli návaznosti dalších spojů na další spoje a ty lidi by museli těch sedm minut čekat na přípoj v centru :D



Vložit příspěvek