1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260655/bmid_1984-9zn-260655.jpg 5 11874 11874

1984 je významný antiutopický román anglického spisovateľa George Orwella z roku 1949. Opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Akýkoľvek priestupok proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto potrestaný, ľudská individualita sa stáva zločinom. Z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four, 1949

Knihobubák
01.08.2019 5 z 5

Skvělá a nadčasová kniha. Teď mě mrzí, že jsem s přečtením tak dlouho čekal. Doporučuji!

DoktorAntonio
01.08.2019 5 z 5

Orwell byl prostě vizionář. A zřejmě věděl, kam povede diktatura bolševismu a dalších ideologických oblud. A taky věděl, že jednou nastane Evropská unie ...

JKDelaney
27.07.2019 4 z 5

Mrazivé, depresivní, odstrašující. Možná brát jako varování..

Katerina.Gabrie
26.07.2019 5 z 5

Prostě z toho mrazí...u něčeho je vidět, že se to ubíralo malinko jiným směrem, ale většina je až reálně děsivá. Nejnudnější mi přišly úryvky z Knihy, jinak jsem se nemohla dočkat, až dočtu.
Touha po "alespoň uspokojivém konci" samozřejmě jasně kontrastovala s vědomím, že žádný takový není možný.
A tím víc, když tohle člověk čte, si lze uvědomit, v jaké milosti (zatím) žijeme. Alespoň úryvky by měly patřit k základnímu povinnému vzdělání... ale i tak se člověk vzpírá uvěřit, že by tohle kdy bylo možné.
Četla jsem v novém překladu, zřejmě zkusím z jazykového hlediska i nějaký jiný.

jeníček
21.07.2019 5 z 5

1984 patří mezi moje nejoblíbenější knihy. Příběh člověka, který je chycen Velkým bratrem, opět vnějšími okolnostmi, ze kterých není možné se vymanit, i když se velmi snaží i věří.

miromi2
03.07.2019 1 z 5

Pôsobila na mňa Depresívne, málo deja.

lonedog
28.06.2019 5 z 5

Společnost udržovaná v bídě neustálým válečným úsilím, jehož cílem není vítězství, ale vytváření nedostatku zboží neustálou spotřebou surovin. Totální kontrola sledováním kdekoliv. Podpora správnosti rozhodnutí vládnoucí vrstvy neprokazatelnou falzifikací minulosti. A likvidace jakékoliv budoucí opozice tím, že potencionální oponenty vládnoucí systém sám k opozici přivede a následně za účast v této opozici postihne. Tato kniha snad nikdy nepřestane být aktuální.

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Naprosto geniální. Škoda jen, že lidi se nikdy nepoučí a nepoznají pravdu i kdyby je kopla do koulí.
Thought crime a newspeak dnes totiž vidíme na každém kroku, téměř všude.

Thrawn
16.06.2019 5 z 5

Skvělá knížka, která by měla být pro všechny povinnou, protože je stále aktuální. Místy to až děsivě připomíná tu pořád velebenou EU...

jirka3176
08.06.2019 5 z 5

Jak již zde zmiňovali ostatní, tak začátek byl nudnější, ale taky se musíme zblížit s okolním krutým prostředím a hlavní postavou, Winstonem Smithem.
Ve světě, kde se příběh odehrává, něco jako svoboda a demokracie přestává existovat, dokonce je i v plánu tyto slova odstranit ze slovníku.
Kniha má ukázat absurditu totalitních ideologii a kam až to vše může dospět.
Já naštěstí za totalismu nežil, a je mi takový život těžko představitelný.
No konec knihy zrovna neskončil, nijak šťastně.
Knize dávám 5*/5* za její myšlenky, které obsahovala,a ze kterých bysme se mohli poučit.

protokol
07.06.2019 odpad!

ale že hrozná ptákovina

Eridan
05.06.2019 5 z 5

Unikátní kniha. Napsána v roce 1949 (autor zemřel o rok později), kdy se toho o totalitách přece jen nevědělo tolik jako dnes. Proto mě překvapily až prorocké pasáže a popisy manipulace Strany. Některé pasáže jakoby vypadly z budovatelských deníků ČSSR. Dílo je rozděleno do tří knih, z nichž každá mi připadala natolik odlišná, že jsem chvíli přemýšlel, zda ji napsal tentýž autor. První je racionální a až suchopárný popis totalitního režimu, druhá emocemi nabitý milostný vztah a třetí kniha je jednoduše řečeno psycho-teror. Přesto to drží pohromadě a zejména ve třetí knize se jednotlivé roviny propojí. Občas mě zamrazilo. Kniha mi dlouho zůstane v mysli. Společně se 451 stupňů Farenheita ji považuji je jedno z nejzdařilejších anti-utopických děl.

PhoebePollard
19.05.2019 4 z 5

Začátek knihy nebyl nic moc, ale když jsem se prokousala do poslední třetiny, už se to docela dalo. A poslední pětina byla skvělá. Příběh má navíc hlubokou, pravdivou myšlenku, takže stojí za přečtení. Ovšem ne jako beletrie, spíš jako podmět k zamyšlení.

Velekněžka
18.05.2019 5 z 5

Než vstoupíme do volebních místností, či své právo volit ponecháme trestuhodně ladem, alespoň se zamysleme nad Orwellovou úvahou...

karolina0920
07.05.2019 4 z 5

Začátek mi přišel trochu zdlouhavý a ikdyž byl nejspíš potřeba pro uvedení čtenáře do nového světa, musela jsem se občas přemlouvat číst dál. Od chvíle, kdy se však Winston setkal s Julií jsem naopak knihu nemohla odložit a určitě se k ní ještě někdy znovu vrátím.

Rossel
06.05.2019 4 z 5

Přiznám se, že mi kniha nepřišla moc čtivá. Nicméně ta ponurá a tísnivá atmosféra a aktuálnost díla je působivá. Děsivé je, že v dnešní době je poselství knihy téměř aktuálnější než před těmi desítkami let...

sar.janurova
04.05.2019 5 z 5

1984 byla má první kniha od George Orwella. Myslím, že pro toho, kdo se s jeho stylem psaní ještě nesetkal, je výběr této knihy jako první od něj hodně těžká. Já sama jsem ji četla jako první z jeho knih a trvalo mi skoro tři měsíce, než jsem se jí prolouskala až na konec. Denně jsem přečetla maximálně 20 nebo 30 stran, poté jsem si musela dát pauzu, protože jsem to prostě nezvládala. I přesto ve mně ale zanechala obrovský prožitek. To, co v ní Orwell líčil, bylo něco naprosto nepředstavitelného, ale v dnešní době ještě v některých státech uznávaného. Jsem ráda, že ji v povinné četbě máme a že jsem se k ní dostala, ale zřejmě to bude trvat docela dlouhou dobu, než se k ní kdy ještě odvážím vrátit.

SydBarrett
03.05.2019 5 z 5

Úžasná a vcelku děsivá kniha o tom, kam může dospět lidstvo, či přesněji státní zřízení. Jenom si ji někdo nesmí brát naopak jako "skvělý nápad, co bychom měli v nejbližší době určitě zrealizovat". To už je ale pochopitelně na dotyčném, jak s knihou naloží. Mimo tohle poselství je navíc i moc čtivá, podle mě víc, než Farma zvířat.

Honziin
01.05.2019 4 z 5

určitě si jí někdy přečtu znovu.

ibáG
30.04.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Naprosto excelentní. Jak výkony, zpracování, tak obsah, čímž se dostávám k samotné knize. Nechápu, jak toto mohl napsat už v roce 1948/1949. Jako by uměl předvídat budoucnost, ač v knize dovedenou ad absurdum. Vycházel, jak se ví, z doby Lenina a Stalina, Hitlera... ale stejně... prostě 'dokonale' absurdní. Hrozivé, šílené, alarmující, neskutečné, nepochopitelné, úplně mě mrazilo... Skvělá a nadčasová kniha stejně jako Farma zvířat. Geniální autor. Jedno ze stěžejních děl celosvětové literatury. 'Povinně' přečíst každý, abychom se měli na pozoru, neboť velký bratr tě sleduje a jak je patrné z knihy, nikomu nemůžeš věřit.