1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260655/bmid_1984-9zn-260655.jpg 5 11874 11874

1984 je významný antiutopický román anglického spisovateľa George Orwella z roku 1949. Opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Akýkoľvek priestupok proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto potrestaný, ľudská individualita sa stáva zločinom. Z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four, 1949

RenkaB
25.11.2018 5 z 5

Uff, hrozné a děsivé čtení, protkané momenty, kdy jsem sotva lapala po dechu, chvíle čiré hrůzy. Myslím, že nikdy nebudu schopna napsat k této knize obsáhlejší komentář, až mě mrazí, když se mi vybavují úryvky a jako bych je viděla ve svém životě. Nikdy nepůjde zapomenout...

Tanja00
24.11.2018 4 z 5

Tuto knihu si musí přečíst každý! Je důležité přemýšlet...

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Klasické antiutopické dílo, které by si měl podle mě přečíst každý. Víc k němu podle mě ani není nutné psát. (Každopádně Farma zvířat se mi ale líbila ještě o chlup víc)

markéta783
22.11.2018 5 z 5

Mrazivá kniha, která se těžko čte a neustále nutí k zamyšlení. Dlouho jsem nad ní přemýšlela a bylo mi dost zle po duši. Vyvolává v člověku pocity smutku a beznaděje takže nečíst, když člověk není úplně ve formě. Pak vás to psychicky dorazí což není nic příjemného. Chce to honem nějakou oddychovku.

todilka
22.11.2018 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se do této "klasiky" začetla, ale chápu, že tak trochu výkladový úvod byl nutný. Potom mě naprosto chytla a hltala jsem každé slovíčko, i když konec mi přišel velmi rychlý, byť to byl nejspíš záměr. Přesto hodnotím vysoko, žánr je mi blízký i styl vyprávění mi sedl, a ta nadčasovost a v mnohém podoba s realitou je až děsivá! Važme si toho, že žijeme v takové zemi a režimu, v jakém žijeme, protože by mohlo být hůř....mnohem hůř! Ta bezútěšnost a zoufalost se z knihy občas přenesla i na mě, po zaklapnutí mi do smíchu nebývalo, ale vždycky nakonec převážila radost z toho, co oproti hlavnímu hrdinovi můžu a mám, a jak jsem za to vděčná.
*čtenářská výzva 2018: Poslední kniha (již nežijícího autora)

Alex_Jura
21.11.2018 5 z 5

Je to zvláštní. Když se ve skupině poměrně vzdělaných lidí zeptáte, kdo zná 1984, znají ji všichni. Četl tak každý 10. V lepším případě. (Dlouhodobý průzkum, kniha se tematicky dotýká jedné kapitoly mé přednášky, takže na ni dojde de facto pokaždé.)
Musím se přiznat, že z prvního čtení ještě na SŠ jsem si pamatovala hlavně tu scénu, kdy je hrdina ochoten i obětovat Julii... a tím pro mě končila. Po druhém a třetím čtení mám pochopitelně trochu jiné vzpomínky. Rozhodně doporučuji. A nejen kvůli "newspeaku".

barca7361
19.11.2018 5 z 5

Neuvěřitelně poutavá kniha, při které jsem cítila nespravedlnost a krev se mi vařila v žilách.

Lucissia
12.11.2018 5 z 5

Uf... Tak docela nářez. Děsivá kniha. O to víc, že si při ní můžu představit takový konec víceméně jakéhokoliv režimu. Od Orwella jsem nikdy nic nečetla a víceméně ho ani neznám, takže jsem si říkala, že ta kniha je stará tak deset let max. Četla jsem to v mobilu a v tom pdf datum vydání nebylo. No když jsem si na netu vyhledala, že je ta kniha stará sedmdesát let, vyrazilo mi to dech. Opravdu dobře napsaná a dobře přeložená, jako by sám autor seděl vedle mne a ty hrůzy mi vyprávěl... Na některé pasáže z knihy v životě nezapomenu...

Kristy78
11.11.2018 5 z 5

Napsáno 1949?? Neuvěřitelné, silné. Kniha mě zasáhla svým přesahem do dnešních dní. Resp. připomínala léta nedávná, ve kterých jsme žili pod jednou vládou a bohužel se prolíná i do dnešních dní a připomíná některé jejich fragmenty. Doufejme, že půjde jen o minulost a přítomnost a budoucnost bude jiná ;) Opět děkuji P. za tip na čtení!

Sklenička
10.11.2018 5 z 5

Vzkaz pro politiky. Tohle je varování, ne návod...

Whitecat
04.11.2018 2 z 5

Tak tohle jsem fakt nedočetla. Začátek byl super, mazec, wow, ale v půli jsem zjistila, že už mě to ani trochu nebaví. Možná, kdybych to četla před třiceti lety asi bych to hltala. Teď jsem v tom ale nenašla nic, co by mě překvapilo.

Vé_
02.11.2018 5 z 5

Naprosto geniální. Pokud se člověku podaří najít něco z těch dílčích témat, kterými je kniha přímo prošpikovaná, může z toho chytnout slušnou depku.

Frupet
01.11.2018 5 z 5

Přemýšlím jen, jak by asi vypadala tato kniha, kdyby Orwell znal google, facebook, mobilní telefony ... je to děsivé. A poslední část knihy... mučení, vymývání mozku... wou. Těžko pochopitelné, uvěřitelné - i když historií popsané. Kde se bere v lidech tolik krutosti?

Monika_cz
31.10.2018 5 z 5

Zvláštní kniha...chvíli jsem vůbec nevěděla, jestli je to minulost, přítomnost, sen, představa, lež, pravda, zda existuje děj knihy, kniha, člověk...ale to ani Winston nevěděl...

Terez9119
29.10.2018 5 z 5

Orwell je praotec antiutopie. Všichni ostatní už staví na základech, které on postavil. Mrazivé, nepříjemné, dokonalé.

Placi
28.10.2018 4 z 5

George Orwell svým 1984 stvořil bibli antiutopického, respektive dystopického žánru. Skvěle a s tím samozřejmě i děsivě podaný příběh. Se zkušenostmi s totalitními režimy 20. století nám Orwell ukazuje prototyp takového režimu dovedeného až do krajnosti. Bohužel to necítím na 5 hvězd. Asi to bude tím, že jsem kdysi poslouchal mluvené slovo, i když jen někam do poloviny, a závěr byl víceméně předem jasný. To samozřejmě nic nemění na kvalitě románu.
Neodpustím si drobný příměr k našim poměrům. Je až děsivé, kolik lidí dnes vkládá důvěru ve stranu, která se prakticky nezříká své krvavé minulosti, kdy byla řada lidí mučena, i umučena k smrti. Nebudu tady Komunistickou stranu Čech a Moravy jmenovat, ale zamysleme se, lidi.

Allla9
28.10.2018 4 z 5

Kniha nutí k zamyšlení, kam až může vést totalitní režim.

Zuziiik
24.10.2018 5 z 5

...ani nevím, co napsat....jedinou myšlenkou,která mi po přečtení zaměstnává hlavu, je "jak je to jednoduché někoho zmanipulovat.....a jak je jednoduché zmanipulovat dav"....ještě o tom budu muset hodně přemýšlet

Efesus
23.10.2018 5 z 5

Geniální nadčasové. Víc dodávat netřeba. Knížka je i po letech fantastická a rád se k ní vracím i když z toho občas mrazí.

Najezchlebova
21.10.2018 5 z 5

Výborná satira. Je to geniální dílo s úžasně ponurou atmosférou. Tahle kniha dokáže čtenáře vtáhnout do děje.