1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984-tOZ-283.png 5 11748 11748

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

VlaďkaK
16.08.2021 5 z 5

Hodně drsná kniha, která nutí k přemýšlení.

Nikola086
05.08.2021 3 z 5

Kniha opravdu k zamyšlení. Musím uznat že autorova Farma zvířat byla o kapku lepší, ale ani román 1984 nezklamal. Vřele doporučuji jako výběr z doporučené četby. Další ukázka toho, že ne vždy povinná/doporučená musí být nudná :)

simona g.
04.08.2021 4 z 5

Pořád zpracovávám... Dobrá kniha, po dočtení hlava plná zvláštních pocitů. Místy trochu moc filosofických pasáží (zbytečně dlouhých a rozvleklých), ale to maže zbytek knihy, ta to dorovná a překvapí. Nooo, docela síla je to...

ElInWonderland
31.07.2021 5 z 5

Už klasika, kterou musíte přečíst. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a mrzí mě jen to, že jsem ji nepřečetla daleko dřív.

Aoibhe
24.07.2021 5 z 5

Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Kniha je skvěle napsaná a zároveň je velkým varováním, kam se až může za určitých okolností dostat lidská společnost. V nevědomosti je síla, to vystihl Orwell dokonale...
Dokonce bych řekla, že tato kniha je takovou "povinnou četbou" pro všechny.

Gejitka
23.07.2021 5 z 5

Dnešními slovy řečeno - hustá kniha. Když jsem ji začala číst, věděla jsem pouze, že existoval nějaký pan Orwell a že napsal román 1984. Nevěděla jsem vůbec, o čem kniha je. Kniha je rozdělena do 3 částí. 1. část popisuje běžný život člena strany v Angsocu (anglický socialismus) v roce 1984. Ve druhé částí se prolíná milostný poměr hlavního hrdiny se svou stranickou kolegyní Julií a popisování tehdejší ideologie (válka je mír, otroctví je svoboda...). 3. část nabrala velký spád - hlavní hrdina uvězněn na ministerstvu lásky (to jsem z vývoje knihy vůbec nečekala), mučen a nakonec bylo převedeno jeho myšlení na ideologii strany - miloval Velkého bratra.

Munchkin451
21.07.2021 5 z 5

Masakr!

Ivetaa
20.07.2021

Za mých studií nebyl autor z pochopitelných důvodů zařazen do povinné četby. Letošní čtenářskou výzvou si tedy doplňuji zároveň vakuum ve vzdělání... Jinak kamery, čipy, atd. - to vše mi nějak připomíná naši současnost - ač v románu vydaném rok před smrtí autora (1949) je to čirá utopie. Smekám klobouk nad úžasným dílem, poplatným dnešní době.

Lucienka
16.07.2021 5 z 5

Letos jsem se po mnoha letech vrátila k famóznímu panu Orwellovi a v pořadí nejprve film a poté kniha, jsem byla opět nadšena, protože z knihy se toho dozvíte samozřejmě mnohem více. S dlouhým odstupem byla četba náruživější než před lety, ale o to smutněji doléhala, s vědomím jak jsme historicky nepoučitelní.

VítekP.
08.07.2021 5 z 5

Tak to byla pecka! G. Orwell dokázal srozumitelně vystihnout vztah mezi myšlením a jazykem. Tento vztah je v tomto díle promítnut do totalitního světa, který svým nikdy nekončícím dilematem mezi bezpečím a svobodou dělá tuto knihu tolik nadčasovou.

Hannibal92
06.07.2021 5 z 5

Posledni cast je teda vetsi masakr nez jsem cekal.

Standa24
05.07.2021 5 z 5

Nadčasová kniha, jejíž poselství je aktuální v každé době.
PS: Přečteno v originále.

marrie5227
04.07.2021 5 z 5

Opět jsem knihu volila kvůli seznamu maturitní četby. A tentokrát jsem sáhla velmi dobře.
Kniha mne bavila, měla spád a na tehdejší dobu byl autor neskutečný machr, protože si troufl na popis budoucnosti, která se ne příliš lišila od skutečnosti.
Často slyším, že Farma zvířat je pro čtenáře lepší, ale já se zamilovala do tohoto díla a i po návštěvě divadelní adaptace, patří mezi mé nejoblíbenější kousky.

Las_T
19.06.2021

Užil jsem si to úplně stejně (možná i víc), jako když jsem ještě na střední četl Farmu zvířat. Tu jsem však vždycky bral spíš jako takovou satiru na celou tu komunistickou srandu, co tady byla, avšak 1984 je ukována odlišným kladivem. Především poslední třetina je naprosto nekompromisní. Společně s Cestou od Cormaca McCarthyho určitě nejvíce depresivní kniha jakou jsem měl kdy to potěšení číst.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Povinná literatura, kterou jsem si s chutí dala do maturitního kánonu. Do děje jsem se nemusela začítat, jednoduše mě vtáhnul a musím říct, že na konci rozhodně nepustil. Knihu si prostě musím pořídit do knihovny, protože patří k těm, které si člověk rád po čase přečte znovu.
Je to skvělé vykreslení toho, jak moc může totalitní režim být nebezpečný. Celou dobu člověk doufá, že to dobře dopadne, ale je jasné, že opak bude pravdou. Jediný minus pro mě bylo to, že jsem nad knihou ještě asi dva měsíce přemýšlela a měla dlouhou pauzu od čtení. Po tomhle se vám jednoduše nechce číst nic jiného.

Liss93
09.06.2021 4 z 5

V první řadě, určitě je to kniha, kterou by si měl každý přečíst. Ale je to náročná četba. A i když se člověku to, co se v ní píše zdá absurdní a neuskutečnitelné, tak se stačí podívat do světa. Sledování a odposlech, manipulace se skutečností a historií, kult osobnosti, neustálá kontrola a pokud se někdo znelíbí, už o něm nikdo neuslyší. Běhá z toho mráz po zádech.

mol378
07.06.2021 5 z 5

Čteno poprvé ještě jako zakázaná a těžko sehnatelná kniha. Bylo nám z ní tehdy úzko, vztahovali jsme ji skutečně k roku obsaženému v názvu. Čas oponou trhnul, jak praví klasik - a po nějaké době pocitu, že tohle se přece nevrátí, nám to tak nějak přiletělo z nečekané strany a je nám trochu úzko zase...

pidalka777
31.05.2021 4 z 5

Je to pecka.

Panpalapax
20.05.2021 5 z 5

Dokonale hrozivá vize. I když se pro některé obyvatele může zdát život relativně svobodný, je to klam. A všechen ten klam kvůli moci, která ovládá, překrucuje a ničí.

petrarka72
17.05.2021 4 z 5

Osobně mám raději Zamjatinovu knihu My; zatímco Orwell je pro mne nejdepresivnější a nejchladnější vize světa a jeho produktů - tam je alespoň jakási naděje v úpadku a rozpadu. Zní to jako rozpor. Možná. Ale Velký bratr mě chápe.