1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532941/bmid_1984-65dc848497c0c.jpg 5 11752 11752

„Svoboda je svoboda říkat, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud je toto zaručeno, všechno ostatní už vyplyne samo.“ Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra. Krutovláda jedné Strany navíc s Winstonovým přispěním z dějin cíleně vymazává veškeré vzpomínky na dobu před Revolucí, neboť hodlá pomocí znetvořeného jazyka zvaného neolekt obyvatelstvo opanovat na těle, v duchu i v srdci – ryzí, nezměrnou, totalitní mocí. Zbývá aspoň jiskřička naděje na svobodu? Nicméně i Winstonova láska k Julii a krimistyk s ní představují protestní akt, takže za oběma asi brzy spadne klec. A pak? Pak už jen drtivé vyústění znamenitě propracované antiutopie o nelidském režimu, která téměř tři čtvrtě století vévodí svému literárnímu žánru. Vizionářský román v roce 1984 zfilmoval režisér Michael Radford s Johnem Hurtem v hlavní roli a s hudbou od skupiny Eurythmics. Snímek byl vyhlášen nejlepším britským filmem sezony.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Nineteen Eighty-Four , 1949

Interpreti: David Novotný , Zbyšek Horák

Patapuf
13.05.2014 3 z 5

Mě osobně to moc nezaujalo..... Možná je to tím, že v roce 1989 mi bylo 9 let.... takže sem tuto "utopii" v menším minul.... Každopádně mi to připomínápár filmů.... slabší odvar je V jako Vendeta a nejsilnější odvar je Equilibrium....

lazarus
12.05.2014 5 z 5

Nemá cenu popisovat jednu z nejdokonalejších knih všech dob. Pro mě je vrcholem veškeré sci-fi literatury. Neskutečně sugestivní, depresivní a promyšlené do posledního detailu. Absolutní pitva lidského myšlení a manipulace s ním. Vzhledem k roku vydání běhá mráz po zádech při pomyšlení, jak moc se Orwell trefil do dnešní doby. Verne jako vizionář je proti jemu naprostý břídil.
2021 přečteno opět a zase na mě přišla hnusná depka. Ta knížka má prostě duši a není ani trochu hezká.
Doufám, že už to děcka mají v povinné četbě.

Moňa69
03.05.2014 4 z 5

Že bych to musela číst dvakrát, to ne, ale každopádně je fascinující, jak Orwell předběhl dobu.

Aniga
01.05.2014 3 z 5

Před začátkem čtení jsem viděla film, který bych označila jediným slovem "psycho" .
Ke knize jsem se dostala díky velkému hodnocení v žebříčku knih.
Abych řekla pravdu, není to můj šálek čaje ani kávy... film jsem měla co dělat dokoukat do konce (s komentářem, že na tohle se snad nebudu dívat).
Kniha byla lepší, i když v některých chvílích mi vůbec nebavila. Bylo pro mne obtížné se neztrácet v textu.
To, čemu dávám tři hvězdičky je vlastně nápad + věta "Velký bratr Tě sleduje".

Saj Mon
28.04.2014 5 z 5

Kniha, která každého donutí přemýšlet. Jen doufám, že jí nikdo nepoužije jako návod.

patas.burda
27.04.2014 5 z 5

Je to velice zvláštní kniha, která mě v 1. části příliš nezaujala, v 2. části byla už poměrně zajímavá a ve 3. části to bylo hrozně depresivní. Ale jako komplet je to senzační, nadčasové a originální dílo až příliš připomínající dnešní svět plný dronů a průmyslových kamer. Určitě stojí za přečtení

heavy66
13.04.2014 5 z 5

"under the spreading chestnut tree, I sold you and you sold me" - poprvé jsem četl 1984 v roce 1987 jako cyklostylovaný samizdat na strahovské koleji. Takovou knihu dostal člověk na 24 hodin, četlo se v noci s občasným pohledem ke dveřím, zda nevchází Velký bratr. Odměnou za přečtení mohlo být i ukončení studia. Prostě atmosféra k nezaplacení!

wercayk
10.04.2014 5 z 5

Nyní mají tuto knihu v Levných knihách za 99,- kč. :)

Milda58
01.04.2014 5 z 5

Až do přečtení této knihy jsem si nikdy tak intenzivně neuvědomoval, kolik společného mají fašismus s komunismem. Naskakovala mi husí kůže při pomyšlení, že se naše společnost v nedávné historické době světu Orwella přibližovala. Velmi poučné.

dalia1769
31.03.2014 4 z 5

Pro mne celkem příjemné překvapení, zajímavá sci-fi z alternativní budoucnosti (vzhledem k době vzniku). Příběh je napínavý a obsahuje mnoho námětů k zamyšlení.

kacaabba
29.03.2014 5 z 5

V čem tkví kvalita této knihy? Že po jejím přečtení budete znechucení, vystrašení, očekávajíce ránu z týla? Že si s tím dal práci. je jasné, že je to kvalitně napsané taktéž, ale co dál? Co vám kniha dá pro váš život? Čím vás naplní? Ne, nezlobte se, ale tohle není kniha, kterou bych byl ochoten jakkoli dál propagovat.

Mathir
27.03.2014 5 z 5

Dílo z kterého rozhodně zamrazí, ať už se jedná o počáteční strojový popis systému nebo jednotlivé metody až po lehce depresivní konec. A když člověk bere dílo do důsledku, tak zjišťuje jak může být téměř každy politický systém nebezpečný.. Knihu si časem přectu znovu a věřím, že z ní načerpám zase nové myšlenky a uvidím v ní další nadčasové hrozby.

Luciga
26.03.2014 2 z 5

Počet hvězd odpovídá tomu, že mě osobně nesedí tento žánr, sci-fi, utopie a někdy až příliš obšírně popisné scény mě nudily. Nicméně téma je jedinečné a na druhou stranu jsem určitě ráda, že jsem se ke čtení knihy přes počáteční nechuť odhodlala. I když pro jiné to může být skvělé a zajímavý způsob psaní by ohodnotili plným počtem.

Dortick
19.03.2014 5 z 5

Vyborna kniha! vsem doporucuji!

fereny
18.03.2014 5 z 5

Vždycky jsem věřila, že to, co je v nás (myšlenky, city,..) nám nikdo nemůže vzít. Jak zpívá Nohavica: „Obrat mě o všechno chcete-li můžete, to co však v sobě mám to nedostanete, to vám nedám…“ Tato kniha mě přesvědčila o opaku, což byl emotivně silný zážitek.

MesLivres
16.03.2014 4 z 5

S ohledem na dobu vzniku jde určitě o nadčasové dílo ale v rámci žánru se najdou i lepší. Každopádně jsem si knihu přečetla s chutí a při čtení některých pasáží mi mrazilo.

Honzeecheck
04.03.2014 4 z 5

Mě jen mrzí, že spousta lidí neví, že Orwell jen rozvedl a přepracoval knihu My od Zamjatina (na kterou psal recenzi 3 roky před vydáním 1984), která byla napsaná skoro 30 let předtím. Nezpochybňuju kvality knihy ale štve mě když se o Orwellovi mluví jako o vizionářskym géniovi a 1984 je často hodnocená jako nejlepší kniha všech dob.

bobi.o
24.02.2014 4 z 5

Blízká budoucnost ?????????

lucy.sankova
23.02.2014 5 z 5

Četla jsem ji v angličtině. Určitě si ji přečtu i v češtině. Zajímavá kniha :-) možná trochu smutné v tom, že je to jako v dnešní době. Raději nemyslet a nic neříkat...

jansal
19.02.2014 4 z 5

Je zvláštní, že pokaždé, když se k této knize vrátím, nastíní mi trošku jiný pohled... nikdo nemůže napsat, že by byla špatná... protože v tom případě na ni čtenář nebyl připraven.