1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98298/bmid_1984-Dvz-98298.jpg 5 11752 11752

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovláda všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Druhé slovenské vydanie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

Hjuud
13.08.2014 5 z 5

Mrazivá kniha, která nemá ani jedno hluché místo. Možná jediné pasáže, které mě nudily, jsou ony úryvky z Goldsteinovy knihy, ale to je asi dost individuální pohled. Ke konci to bylo až skoro nesnesitelné (o to lepší). Lepší než film stoprocentně

Camillia
09.08.2014 5 z 5

Klasika všech klasik. Antiutopický román, který by si měl přečíst snad každý. Depresivní ukázka života v totalitním režimu jako takovém. Zcela nadčasová kniha odhalující zrůdnost samé podstaty diktatury a nesmyslného jednání "ovčanů" žijících ve světě plném lži. Nutno dodat, že ačkoliv je zmiňovaný režim nazýván jako "Angsoc", tedy anglický socialismus, sám Orwell byl z přesvědčení demokratickým socialistou...z knihy ať si každý čtenář sám odnese varování před zhoubným jednáním společnosti či jakýkoliv jiný pocit. ;)

Yaruschka
30.07.2014 4 z 5

Budu číst horrory, budu číst thrillery a kriminálky, kde stříká krev a kdejaký další nechutnosti, ale tohle je na mě trochu moc...........je to úžasná knížka, ale nic depresivnějšího jsem nikdy nečetla.......dokonce jsem jí raději věnovala do knihovny, abych jí nemusela mít doma ze strachu z negativní energie :-)):-)):-))

GliderMan
30.07.2014 3 z 5

První část knihy mně přišla poměrně nudná, ale chtěl jsem to dočíst už jen kvůli slavnému přirovnání Big Brother. Závěr byl již napínavý. Doporučuji i film.

Lenny33
26.07.2014 4 z 5

Mrzí mě, že jsem ze školy věděla celý děj. Orwell stvořil děsivý svět a ta myšlenka toho všeho je tak strašná, protože je tak moc reálná.
Ale jinak mi na hlavním hrdinovi vůbec nezáleželo. Bavila mě jen ta myšlenka...

knihomolka01
23.07.2014 5 z 5

Na ohodnocení této knihy mi stačí tři slova: děsivé, ale úžasné.

Illaa
22.07.2014 4 z 5

Dechberoucí, mrazivé, depresivní počtení. Mnoho lidí mi tuto knihu doporučovalo, ale netušila jsem, že to bude tak silné a prorocké. 1984 je kniha, která se vám opravdu vryje do paměti stejně jako některá děsivá motta Strany v tomto příběhu. Mohu jen doporučit.

Kuzzie
17.07.2014 4 z 5

A bez legrace mi tahle kniha zničila život..

IlMagnifico
16.07.2014 3 z 5

Odporná, depresivní, levicovým sympatizantem napsaná kniha (to je z textu velice dobře poznat), kterou by si ale každý měl přečíst – to abychom se jednou neprobudili pod nadvládou Strany, sledováni vševidoucím okem Velkého bratra…

honzik4422
12.07.2014 5 z 5

super depresivní nahlédnutí do světa, jehož dokonale propracované metody vám rozšíří obzory a vy najednou zjistíte, jak moc jde člověku znepříjemnit život, ale také, jak moc se máme dobře :)

Prometheus
09.07.2014 5 z 5

Výborná vizionářská kniha. Snad i povinná četba pro všechny ovčany (čti masovou populaci). Opravdu mě mrazilo při pasážích, které popisují věci, jenž se nyní dějí nebo to k nim alespoň směřuje. Když pak vidím komunikaci dnešních děcek na internetu nebo ve hrách, mám pocit, že se newspeak začíná prosazovat. A těch nespočetně myšlenek, které se nyní vydávají za citáty, snad netřeba vyzdvihovat...

adorjas
28.06.2014 5 z 5

Kniha, po ktorej mi behal mráz po chrbte, ktorú som nechcela a nevedela dočítať, ktorú som nakoniec dočítala s odporom. A ak vo vás kniha so svojimi myšlienkami vzbudí odpor, verte, že je to sakramentsky dobrá kniha!!! ...kebyže ju čítam ako násťročná so svojimi idealistickými myšlienkami, tak vo mne rozhodne vzbudí chuť bojovať...odporúčam!

zuza.floderova
23.06.2014 5 z 5

Krásná a čtivá kniha. Četla jsem ji vlastně kvůli škole, ale nakonec ji řadím mezi moje nejoblíbenější knihy.

Cristine
06.06.2014

Skvělá kniha od ještě lepšího autora :)

PB.
05.06.2014 5 z 5

Na tento román jsem si u delší dobu brousil zuby. A když jsem se k němu dostal, mohl jsem jen litovat, že jsem se neodhodlal začít číst už dříve. Autor skvěle líčí pocity a myšlenkové pochody hlavního hrdiny a skrze ně tak dává vědět o tom, jak zrůdný onen nastolený politický systém vlastně je. Zhruba od druhé poloviny knihy se děj drasticky mění a čtenáři se naskytne detailní vhled do samotné podstaty diktatury, podrobný rozbor základních myšlenek Angsocu a především také způsob přemýšlení členů tzv. Vnitřní strany, tedy v podstatě oligarchů.

Osobně jsem původně čekal akčnější děj, příběh, který otřese samotnými základy systému, ale co jsem dostal, bylo mnohem cennější. Byly to právě ideje a principy, na kterých stojí celý Orwellův dystopický svět. Někdy jsem vyloženě musel přestat číst, abych strávil text. Celá kniha totiž ještě mnohokrát nabývá na naléhavosti, když si člověk uvědomí, že vyšla již v roce 1949. Orwellovi se v mnoha ohledech podařilo předpovědět události, které se pak v zemích východního bloku skutečně odehrály (příkladem za všechny jsou čistky ve Straně v 50. letech).

Orwell dovádí totalitární systém do naprostého extrému. Lidé ztrácí veškeré soukromí, Strana jim diktuje celý život. Dochází k rozkladu rodinných hodnot i odcizení milostného vztahu jako takového. Strana lidem dokonce určuje, jak myslet a co si myslet. Vrcholem obludnosti je pak takzvaný doublethink, který je v naprostém rozporu s veškerou logikou či zdravým rozumem.

Knihu můžu jen doporučit, je skvělá. Navíc ani po více než šedesáti letech neztratila na aktuálnosti.

Andy74
29.05.2014 3 z 5

Knihu jsem přečetla před dvěmi týdny a do dneška nejsem schopná ji nějakým způsobem
zhodnotit. Neuměla jsem ji dočíst, byla na mne příliš složitá, děsivá, nepochopitelná.Přecenila jsem své možnosti chápat. Knihu vracím zpátky majiteli.......pokud za pár let přehodnotím svůj postoj a znovu ji přečtu, ráda své hodnocení opravím :o)

Kirtans
26.05.2014 4 z 5

Asi jsem čekala trochu víc, rozhodně je tam ale spousta pasáží co si budu vždy pamatovat.

Edona
21.05.2014 3 z 5

Abych řekla pravdu, tak jsem lehce zklamaná, neboť jsem tuto knihu až moc přecenila. Je to dáno hlavně všemi kladnými recenzemi a doporučeními. Co mě ale opravdu dostalo, tak byla schopnost autora až děsivě-přesně odhadnout, co se bude dít v budoucnosti, vzhledem k roce, kdy byla kniha napsána (1949).

schacco
16.05.2014 5 z 5

Geniální dílo. Orwellova schopnost vhledu a domýšlení všech zákonitostí totalitarismu je neuvěřitelná. Řadím mezi svých TOP 10 románů.

Freechappi
14.05.2014 5 z 5

Winston rozhodně nebude mým oblíbeným literárním hrdinou, neseděl mi. Co na mě ale udělalo dojem je ta iluze falešné naděje a její následné rozdupání, absence lidství a manipulace s davem, včetně jeho absolutnímu podřízení se systému. Nejsmutnější na celé věci je že se to může skutečně stát a když člověk vezme v úvahu co za zvěrstva se děla v minulosti a ještě i dějí v přítomnosti a ač to všichni ví děje se to pořád, tak o to silnějším dojmem na mě kniha zapůsobila, pro její možnou reálnost.