1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98298/bmid_1984-Dvz-98298.jpg 5 11748 11748

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovláda všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Druhé slovenské vydanie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

Boldrick
15.02.2014 5 z 5

Nesmutnější na tom je, že už v tom světě žijem. Kdo nevěří, nepochopil!

Škubín
10.02.2014

Silencio pokud se rozhodnete číst distopii tak nemůžete čekat nic jiného než pochmurné, depresivní prostředí a trochu hororový příběh. To už k tomuto stylu psaní neodmyslitelně patří. :)

Silencia
03.02.2014 2 z 5

A já se na to tak těšila. První třetinu se tam vůbec nic nestalo. A do dalšího čtení jsem se musela nutit. Je to psaný zbytečně složitě a nudně. Škoda. Jediné, co mi přišlo zajímavé byly televize se zabudovanou kamerou v bytech, což ve 40.letech určitě nebylo normální. A jediný emociální zážitek byl při tom, když promluvil kovový hlas v pokoji. Nic víc, nic míň. Zbytek románu jakoby šel kolem mě. Nadčasový, ale podle mě přehnaný a VELICE depresivní.

Morkon
03.02.2014 5 z 5

Klasika vsech klasik. Dle meho povinna cetba.

onder5
03.02.2014 5 z 5

Skvělý nadčasový román. Autor až děsivě přesně odhadl kudy se svět bude ubírat. Už dnes jsme kamerami sledováni na každém kroku a už jen čekám až nějaký chytrák zavede sledování lidí i doma. Knihu doporučuji všem.

Marki87
31.01.2014 5 z 5

Dlouho jsem se dostávala ke čtení této knihy a nakonec jsem ráda, že jsem se odhodlala. Naprosto fantastický příběh. Děsivý! A děsivější o to víc, že by to klidně mohlo být reálné. Ale skvělé čtení, které nutí přemýšlet a které po přečtení ve vás něco zanechá :-)

Irika
29.01.2014 4 z 5

Hodnotím na 70%. První třetina knihy zajímavá, lákavá, rozvíjí se to sice pomaleji, ale zajímavě. Druhá třetina mi přišla o dost slabší, pasáže z "Knihy" jsem místy přeskakovala a dokonce jsem uvažovala, že román odložím. Poslední třetina začíná opět velmi poutavě, když v pokojíku promluvil kovový hlas, začala jsem to vážně hltat. Závěr přílič nepřekvapil ani nezklamal. Dílo je na svoji dobu (rok 1947) každopádně myšlenkově zajímavé a velmi pravdivé.

Rup
28.01.2014 5 z 5

Krutě děsivé, děsivě krásné, dokonale pravdivé a velmi čtivé. Citát "Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně", dovedl ab absurdum. Avšak nikdo přece není svobodný. Všichni jsme pod kuratelou různých zákonů a norem, ať již mocenských, morálních, duchovních, fyzických, ale třeba i zdravotních. Rozdíl mezi demokracií a totalitou spočívá v tom, že mohu říci nahlas co si myslím. Mohu žít v iluzi, že jsem svobodný. Svoboda neexistuje! Ač jsem již přečetl mnohou knihu, zjistil jsem, že ji nedokážu s ničím srovnávat. Jak by řekli na Moravě: Absolutní špica. Doporučuji přečíst alespoň třikrát, fanatici, teroristé apod. nejméně 10x.

sumcicka
25.01.2014 2 z 5

Já prostě nevím - poprvé jsem "1984" četla ještě někdy na gymplu a nezaujala mě. Pořád jsem o ní ale slýchala, až jsem si ji konečně přečetla podruhé s tím, že jsem to třeba napoprvé jenom nepochopila/byla moc mladá/... Ale ne, nijak mě to nezaujalo ani napodruhé. Ano, popisovaná socialistická společnost je děsivá, ale autor mě prostě nedokázal zaujmout ani jejím popisem, ani samotným příběhem. Mnohem radši si už poněkolikáte přečtu Farmu zvířat.

Jane23
24.01.2014 5 z 5

Stále aktuální klasika, k této knize se občas vracím, když nevím co číst. Vždycky tam najdu něco nového...

Ellile

Děsivé.

Je děsivé, když si uvědomíte, že Orwell napsal knihu už v roce 1947…a co se v historii událo poté, jak je možné, že tak přesně odhadl vývoj událostí?

Je děsivé, když si knížku čtete s pocitem, že je to situace zahnaná do extrému, ale přesto si plně uvědomujete, že naprosto nereálné to také není.

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo nadává na dobu, ve které žijeme…ta má samozřejmě spoustu nedostatků a hodně věcí nás štve, ale už jenom fakt, že si můžeme myslet a říkat takové věci nahlas, je přece úžasný.
Kniha má spoustu zajímavých myšlenek, které jsou dnes víc než aktuální. Díky tomu se řadí mezi knihy, které není škoda vzít do ruky opětovně a stále v ní odkrývat nové vrstvy. Také bych vyzdvihla jeho práci s jazykem, např. pojem Velký bratr už je v současnosti vryt do širšího povědomí veřejnosti.

Katela
24.01.2014 5 z 5

1984 je rozhodně román, který se vám dostane pod kůži a zanechá ve vás hluboký dojem. Autor používá skvělý jazyk, kniha má úžasnou zápletku.. rozhodně doporučuji.

jarmik
22.01.2014 5 z 5

Scény s mučením mě děsí, vzpomínky hrdiny na dětství dojímají. Ale ty drsné pasáže přebije krásná love story.

Hellou
20.01.2014 5 z 5

Kdysi na škole měl o knize jeden spolužák referát - 15 minut mluvil o tom, jak lidi mučili krysami ... nechápala jsem a nechtěla jsem to číst ... po letech se mi kniha dostala do ruky a po pár stranách jsem si říkala, že ji evidentně nepochopil ...

Knížka je děsivá a i když už člověk tak nějak tuší, čeho všeho jsou schopní, nakonec dostala i mě ... ještě teď je mi špatně od žaludku a vyloženě zle ... že ho zlomili a zradil :(((

Pablo Kral
14.01.2014 5 z 5

Vysoké hodnocení mne přimělo abych dílo přečetl. Musím říct, že na mne vůbec nezapůsobilo depresívně ani děsivě, spíše bych řekl, že autor se vyjadřuje výstižně, nazývá věci pravými jmény, a - řečeno terminologií střelců - trefuje do černého. Vnímám to jako syrovou studii absurdních existencí v absurdní společnosti rozvrženou do geniální práce s jazykem. Dávám 5* a jsem příjemně překvapen, že se toto dílo hojně čte.

Market10
14.01.2014 4 z 5

Winstona jsem si oblíbila, Julie mi ze začátku vadila, kvůli své zdánlivé lhostejnosti. Kdyby Winstona nepotkala, mohla by žít dál v klidném životě plném lží. Ale má takovýto život smysl?
Rozhodně ve mně 1984 zanechal hluboký dojem, ale číst znovu už to asi nebudu. Proč si taky dobrovolně navozovat depresivní nálady :)

Rocker007
12.01.2014 5 z 5

Knihu samozřejmě znám z hodin literatury. K maturitě jsem jí ale v seznamu neměl a tak jsem si řekl, že dva roky po zkoušce z dospělosti bych si jí měl přečíst. Je nádherně napsaná, když se Winston s Julií setkají a prožívají krásné chvíle, čtenář je prožívá také. A naopak. Opravdu jsem rád, že jsem si knihu přečetl a vřele jí každému doporučuji.

Martinka 135
07.01.2014 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Přestože jsem předem znala děj, byla jsem knihou naprosto pohlcena, neustále mě překvapovala a po dočtení jsem dobrých pět minut jen seděla a zírala, abych to vstřebala. Nikdy ve mě žádná kniha nevyvolala tak silné emoce jako tato.

gmail@kvido.tk
07.01.2014

Kniha se mi moc libila, doporucuji.

lilie.e
25.12.2013 5 z 5

Tuhle by si povinně měl přečíst každý.